Українська правда

Огляд ігрового ноутбука TUF Gaming A16: хороші продуктивність та автономність в простій “обгортці”

Огляд ігрового ноутбука TUF Gaming A16: хороші продуктивність та автономність в простій “обгортці”
ASUS TUF Gaming A16 (2024) (13 of 26)
0

Характеристики TUF Gaming A16 (2024)

МодельTUF Gaming A16 (FA608WI-QT045)
ДисплейIPS, 16”, роздільна здатність 2560×1600 пікселів, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 165 Гц
ПроцесорAMD Ryzen AI 9 HX 370
Оперативна пам’ять32 ГБ LPDDR5X
Сховище1 ТБ M.2 2280 PCIe 4.0
ГрафікаAMD Radeon 890M Graphics + NVIDIA GeForce RTX 4070
Порти1× USB-C 4, 1× USB-C 3.2 Gen 2, 2× USB 3.2 Gen 2, комбінований Jack 3,5 мм, HDMI 2.1, RJ45
Бездротові модуліWi-Fi 6Е, Bluetooth 5.2
Камера2,1 МП
Аудіо2 динаміки та мікрофони
КлавіатураКлавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка90 Вт·год, блоки живлення потужністю 240 та 100 Вт
Розміри354,04×269,9×17,9-25,75 мм
Вага2,2 кг
Офіційна ціна94 999 гривень

Комплектація

В ASUS взяли непоганий темп у комплектуванні ігрових ноутбуків, тому навіть з дешевшими лінійками покупцю все одно покладуть у коробку деякі корисні доповнення. TUF Gaming A16 на додачу до необхідного блока живлення отримав ще один компактний, який може зайняти місце в офісі або рюкзаку. Фірмовий наплічник, до речі, також є у комплекті.

Все інше за необхідності доведеться купувати окремо (що навряд стане проблемою для покупця ігрового ноутбука). До того ж компанія пропонує фірмові аксесуари. Лінійка TUF, щоправда, не має такого різноманіття, як ROG. Але це точно не буде принципово. Купувати чи використовувати аксесуари сторонніх виробників також ніхто не забороняв.

Дизайн та зручність використання

TUF Gaming A16 у 2024 році використовував вже не дуже нову, але перевірену платформу. Тож кардинальних змін у дизайні не було. Однак лептоп все ще має сувору зовнішність з домішками утилітаризму. Особисто мені він більше схожий на лептоп, який можна побачити в поліційному Ford Interceptor. І в принципі це не робить зовнішність гіршою, та й від загального концепту — The Ultimate Force — не відхиляється.

Покупцю дістанеться лептоп у переважно пластиковому корпусі чорного кольору, де темно-сірими залишили алюмінієву кришку дисплея та нижню частину топкейса. Зверху є невеликий логотип і… все. На відміну від флагманських ігрових моделей, тут немає великої кількості RGB-підсвічування чи прихованих меседжів. Зовні це доволі стриманий та не обтяжений деталями лептоп. Хоча й сказати, що це звичайна “друкарська машинка” складно, дизайн (та RGB-клавіатура) дає зрозуміти, що всередині це далеко не проста модель.

Розміри TUF Gaming A16 також не дуже великі. Точніше це 354,04×269,9×17,9-25,75 мм з вагою у 2,2 кг. Тобто, так, це не ультрабук, але й не “замінник десктопу”, як трапляється у значно дорожчих моделей. Справедливо згадати, що це й не найлегша модель зі схожими характеристиками, проте краща портативність ігрових ноутбуків також додатково б’є по гаманцю. Тож перед нами результат балансування різних факторів, який вийшов вдалим. Прихопити ноутбук на роботу чи ще кудись доволі нескладно.

Окремо сподобалося, що ноутбук не обтяжено великою кількістю вентиляційних отворів. Забір повітря відбувається знизу через порівняно невеликі отвори, а вихід — на тильній грані топкейса. Таким чином користувача все це оминає та не спричиняє дискомфорту під час роботи. Також знизу є охайні гумові фіксатори, які не пошкодять робочу поверхню та добре утримують позицію під час інтенсивної “роботи”.

Ще від користувача якомога далі прибрали індикатори активності. Як на мене, це великий плюс, коли перед обличчям немає зайвого мерехтіння діодів, які у переважній більшості випадків користувачу не потрібні. Тому винесення їх за екран я радо вітаю.

Загалом, якщо яскравий дизайн не є критичною вимогою, то TUF Gaming A16 є чудовою опцією. Це гарно виготовлене шасі, яке заразом пройшло випробування за стандартом MIL-STD-810H. Якихось сумнівних рішень чи незручностей під час тестування не знайшлося. Ба більше, впевнений, що простота дизайну також подобається окремим покупцям. Єдине, що на себе звертає увагу, це кількість відбитків рук, яка легко залишається на топкейсі. Тому мати неподалік мікрофібру все ж варто.

Дисплей

16-дюймові екрани — одні з найкращих варіантів, які також є у дешевших лінійок. TUF Gaming A16 заразом забезпечить доволі охайні рамки. Це додає трошки балів загальному дизайну та візуально не обтяжує зовнішній вигляд. Широкий кут розкриття шарніра також додасть гнучкості для різних умов роботи чи незвичного десктопного сетапу.

Серед характеристик екран TUF Gaming A16 забезпечить: відповідні 16 дюймів, роздільну здатність 2650×1600 пікселів, співвідношення сторін 16:10, швидкість реакції матриці 3 мс, частоту оновлення до 165 Гц та підтримку NVIDIA G-SYNC. Тобто, без рекордів, але вже й не такі базові показники. Та й складно сказати, що такому екрану принципово чогось не вистачає для повсякденної роботи чи розваг.

IPS-матриця також забезпечує 100% охоплення колірного простору sRGB та має стандартний набір змінних профілів для FPS-ігор, перегонів, RPG, фільмів тощо. Особисто я в останньому не бачу багато сенсу, адже стандартне зображення цілком покриває потреби. Заразом є корекція колірної температури. Проте зміни колірних профілів, як у дорожчих моделей ROG, тут зі зрозумілих причин немає.

Екран традиційно отримав матове покриття та до 400 кд/м² яскравості. Цього повністю вистачає для комфортної роботи у приміщенні, де такі лептопи проводять переважну частину свого життя. В більшості ігрових моментів цього має бути достатньо.

Порти

Оскільки хід повітря організовано через тильну частину топкейсу, бокові грані повністю відведені інтерфейсам для з’єднання. І тут виробник майже все виніс на ліву сторону, де розташовані живлення (ASUS Slim Power Jack), RJ45, HDMI 2.1, USB-C 4 та 3.2, один USB-A 3.2 Gen 2 та комбінований аудіороз’єм. Правій стороні залишився лише ще один USB-A 3.2 Gen 2.

Зібрати все на одній стороні — дуже вдале рішення. Під правою рукою майже нічого не заважає під час ігор, лептоп не “обнімають” дроти та під’єднані пристрої, робоче місце мінімально розвантажується. Дійсно зручно. Особисто я б ще не відмовився від додаткового USB-A, але й наявних портів цілком вистачає.

Безпека

Ще один приємний момент для лінійки TUF — система біометричної ідентифікації. Лептоп має допоміжні ІЧ-датчики, які допоможуть розпізнати обличчя власника. Така система не дуже вибаглива до умов освітлення та переважно швидко спрацьовує (хіба що іноді просить посунутися трошки ближче до ноутбука).

З підтримкою Windows Hello користувач також зможе отримати зручніший доступ до паролів та швидше логінитися в сервісах з підтримкою цієї функції. Під час тестування проблем із розпізнаванням обличчя не виникало, сканування швидке і точно випереджає введення ПІН-коду чи паролів за швидкістю та рівнем комфорту. Окремого дактилоскопічного датчика немає.

Клавіатура та трекпад

На відміну від більшості 16-дюймових моделей, які до мене потрапляли, TUF Gaming A16 оснащено повною клавіатурою з NUM-блоком. Останній, звісно, зменшений через фізичні обмеження топкейса. Справа звички, але мені все ж зручніше без такого. Однак ті користувачі, яким NUM-блок потрібен, все ж залишаться задоволеними (хоча пристосуватися до нього все одно буде потрібно).

З усім іншим проблем не буде. Клавіатура цілком влаштовує як для тривалої роботи з текстом, так й для ігор. Є RBG-підсвічування з декількома режимами, не дуже гучні механізми з чіткими ходом та відгуком, додаткові клавіші, виклик Copilot тощо. Як для клавіатури ноутбука — зауважень немає. З суб’єктивних побажань, хотілося б трошки відокремити навігаційний блок. Але не те щоб з цим були помітні незручності.

Оскільки ноутбук отримав повну клавіатуру, трекпад зміщено лівіше від центру. З випадковими спрацюваннями під час ігор в мене проблем не було, але й хоткей для швидкого вимкнення/увімкнення тут також є. І він дійсно може знадобитися користувачам з великими долонями, адже й сам трекпад чималенький — 129×84 мм. І для буденного користування він чудово підійде, проблем з позиціюванням курсора чи розпізнаванням жестів не було.

Камера та звук

Вбудована вебкамера з роздільною здатністю Full HD доволі стандартна для поточних лінійок ігрових ноутбуків ASUS. З допомогою штучного інтелекту вона непогано передає зображення навіть за умови неідеального освітлення, може заблюрити фон, автоматично кадрувати зображення тощо — звичний набір можливостей.

Й штучний інтелект також допомагає вбудованим мікрофонам. Типова ситуація останніх років, коли без участі ШІ вони чутливо вловлюють найдрібніші звуки, але з увімкненими функціями фільтрації та направлення звуку залишають в бесіді лише голос користувача. Цього буде цілком достатньо для робочих нарад та звичайного спілкування. Для ігрових чатів, щоправда, все ще краще використовувати зовнішні рішення.

Для відтворення звуку лептоп оснащено двома стандартними динаміками. Вони не надто потужні та не спроможні на “глибоке” звучання, як у дорожчих лінійок. Однак їх цілком достатньо для звичайного супроводу переглядів серіалів, стримінгових відео чи подкастів.

Проте для музики ліпше вдягнути навушники або скористатися зовнішніми джерелами звуку. Все ж двох динаміків вже мінімально не вистачає, особливо якщо порівняти звучання з дорожчими ігровими ноутбуками від ASUS.

Продуктивність та ПЗ

Не дивлячись на те, що TUF позиціюється нижче за ROG, схожі компоненти можна зустріти в обох лінійках. Таким чином в українські магазини потрапили дві комплектації TUF Gaming A16. Вони розділяють один процесор — AMD Ryzen AI 9 HX 370, але заразом пропонують вибір між 16 ГБ оперативної пам’яті та NVIDIA GeForce RTX 4060 та 32 ГБ у парі з RTX 4070.

І тут дуже бажано одразу обрати більше ОЗП, оскільки пам’ять розпаяно на платі, тому додати її згодом не вийде. Накопичувач, звісно, можна замінити, ще й просто додати, адже є два слоти. Проте з оперативною пам’яттю такий трюк не пройде, й з часом це може стати слабким місцем. Але й різниця вартості комплектацій, з урахуванням ще й відеоприскорювачів, буде відчутною — 77 999 проти 94 999 гривень (на момент підготовки огляду).

В редакцію потрапила модель з наступними характеристиками: 12-ядерний AMD Ryzen AI 9 HX 370 (4 ядра Zen 5 до 5,1 ГГц, 8 ядер Zen 5c до 3,3 ГГц, 24 потоки, 36 МБ кеш, 70 Вт), NVIDIA GeForce RTX 4070 (8 ГБ GDDR6, до 2225 МГц, до 140 Вт), 32 ГБ LPDDR5X 7500 та терабайтний PCIe 4.0 NVMe-накопичувач. І з урахуванням особливості ОЗП, для більш-менш вибагливих користувачів це можна вважати мінімальною прохідною комплектацією. Зв’язок з Мережею TUF Gaming A16 забезпечує завдяки Wi-Fi 6E або Ethernet-порту, а бездротові аксесуари можна підключити через Bluetooth 5.2.

З синтетичними тестами такий ноутбук впорався на рівні з іншими моделями подібних конфігурацій. Де-не-де зустрічаються невеликі розбіжності, але навряд вони стануть сильно принциповими. Ноутбук доволі потужний як для сучасних ігор, так й іншої серйозної роботи з вибагливими до продуктивності завданнями. Звісно, не верх можливого, але й не пасе задніх.

Як вже часто трапляється, виробник акцентує окремий NPU — AMD XDNA. З продуктивністю у 50 TOPS він, звісно, поступиться можливостям наявної NVIDIA. Однак дозволить не зачіпати процесор для базових завдань на кшталт ефектів вебкамери чи фільтрації звуку мікрофонів. А “важчі” процеси все ж значно ліпше перекласти на NVIDIA, тим паче різний “софт” скоріше за все матиме відповідну підтримку, що у випадку з дрібнішими NPU все ще варіативно.

CPU – ONNX / CPU – OpenVINO / GPU – ONNX – Radeon / GPU – ONNX – NVIDIA

В ігрових бенчмарках можливості гостя редакції теж більш-менш повторили результати подібних конфігурацій. З високими налаштуваннями графіки отримати достатній рівень FPS для комфортного ігрового процесу буде нескладно. Особливо якщо говорити про змагальні ігри, де кількість кадрів на секунду є критичнішим моментом, ніж з однокористувацькими сюжетами. Недооцінювати лінійку TUF в цьому плані не варто, виробник балансував вартість в інших розділах.

І повертаючись до комфорту. По-перше, випробування стабільності лептоп без проблем пройшов, ще й не сильно перевищував в середньому 80°C. По-друге, робоча поверхня навіть після декількох годин роботи з високим навантаженням обійшлася без “підігріву”. За минулі роки цьому приділили більше уваги, ніж раніше, тому тепер клавіатури прогріваються значно рідше.

По-третє, як я згадував раніше, потоки повітря прибрані від користувача, який жодним чином не відчувати роботу системи охолодження (яка, до речі, складається з двох вентиляторів Arc Flow Fans другого покоління, масивного радіатора, пилових фільтрів тощо). Так, при сильному навантаженні охолодження гучне, проте з простішими завданнями воно в принципі може переходити в пасивний стан.

Набір режимів роботи тут також абсолютно звичний для ігрових моделей ASUS — від Silent до Turbo. Так само є різниця між максимальною продуктивністю та максимальним енергоощадженням. Звісно, без під’єднаного живлення максимум не отримати, однак при базовій роботі ноутбуку вистачає спроможностей для забезпечення всього необхідного.

МережаБатарея
3DMark (Steel Nomad)2 829564
3DMark (CPU Profile, max threads)9 9756 733
CineBench R24 (single/multi core)115 / 1 21591 / 1 067
PCMark 1010 3496 132

Основне керування теж обійшлося без значних змін. Для цього є утиліти ARMORY CRATE та MyASUS, які добре знайомі власникам ноутбуків ASUS. Як і в усіх інших випадках, тут може не бути певних налаштувань, які доступні в дорожчих моделях, але все інше знаходиться на старих місцях та не потребує багато часу на вивчення.

Автономність

Витривалість певних ігрових ноутбуків також не може не тішити. TUF Gaming A16 з акумулятором ємністю 90 Вт•год абсолютно не розчарував. Офісний тест PCMark він подолав за 13 годин 35 хвилин, а перегляд двогодинного фільму вартував лише 12% заряду. Однак, це в режимі максимального збереження енергії. Без такого й в ігровому тесті батареї вистачило на півтори години.

Блок живлення для роботи без обмежень має потужність 240 Вт, а мобільний варіант — 100 Вт. Повністю зарядити батарею з першим можна за 1 годину 45 хвилин, а з другим на це пішло всього на 10 хвилин більше. Додаткова різниця в них полягає у типі під'єднання, де є ASUS Slim Power Jack та USB-C відповідно.

Оцінка межі
8.5
/ 10
Що сподобалось
  • Приємний дизайн та якість збирання
  • дисплей
  • маніпулятори
  • набір портів
  • вебкамера та ІЧ-сканування обличчя
  • продуктивність
  • автономність
Що не сподобалось
  • Відносно слабенькі динаміки
  • розпаяна оперативна пам’ять

TUF Gaming A16 модельного ряду 2024 року все ще є хорошим варіантом для тих покупців, які не мають необмеженого бюджету на придбання ігрового ноутбука, але й накопичили достатньо для того, щоб відмовитися від зовсім базових варіантів. Такий лептоп забезпечить якісним дисплеєм, доволі “спокійною” зовнішністю, достатнім набором портів, зможе розпізнати власника за допомогою ІЧ датчиків тощо. Головне, його продуктивності легко вистачає для комфортних ігрових сесій без перегріву та інших великих та дрібних неприємностей. З бажаного — хотілося б все ж потужніших динаміків. А от з критичного — варто одразу придивлятися до дорожчої комплектації, оскільки оперативної пам’яті ноутбуку не додати. В усьому іншому ASUS вдалося проробити дуже хорошу роботу.

Поділитися:
Посилання скопійовано