"ШІ", "ШІ", "ШІ" майже у кожній другій новині останніх років. Нова забаганка людства потребує багато електроенергії, багато води та звісно ж, багато процесорів, які мають обчислювати усі ці малюночки кумедних котиків, цифрове порно та діпфейки, ну а паралельно допомагати людям докорінно спрощувати та змінювати деякі звичні види діяльності. ШІ-лихоманка призвела до стрімкого злету акцій напівпровідникових компаній, які підкидають у топку ШІ-паротяга вугілля XXI сторіччя – обчислювальні потужності, тобто напівпровідникові мікросхеми або чипи.
NVIDIA вже найдорожча компанія світу, і, здається, це лише початок. Але ж крім NVIDIA в напівпровідниковій індустрії багато інших потужних гравців, деякі з яких мають багаторічну історію. Ми вирішили розповісти про топ 10 найбільших за ринковою капіталізацією напівпровідникових компаній світу. Капіталізація – це найбільш доступний для порівняння параметр, сутність якого ми вже пояснювали в іншому матеріалі "Межі". А допоможе нам у складанні цього топу цікава інфографіка від Visual Capitalist на якій зібрані усі провідні напівпровідникові компанії світу.
Капіталізація компаній у матеріалі дана станом на 30 грудня 2024 року, актуальна капіталізація може відрізнятися. Подивитися поточний стан можна на сайті CompaniesMarketCap.
1. NVIDIA (NVDA)
Країна США
Рік заснування 1993
Ринкова капіталізація $3,367 трлн
Півтора року тому, коли ми робили матеріал "10 найбільших компаній світу", капіталізація NVIDIA складала лише $1 трлн. ШІ-божевілля потроїло її, зробивши NVIDIA найдорожчою компанією світу, а усіх її працівників мільйонерами.
Починалась NVIDIA 30 років тому з графічних акселераторів, але ігри та геймери давно вже не є головним джерелом прибутків компанії. Дата-центри, суперкомп'ютери, ШІ – ось що приносить основні гроші NVIDIA зараз, на ігровий підрозділ припадає лише 15-17% доходів, плюс ще трошки на професійну 3D-визуализацію та автомобільну індустрію.
Нагадаємо, NVIDIA не має власних фабрик, це виключно інженерна, дизайнерська та маркетингова компанія, яка замовляє виробництво власних чипів у підрядників, таких як тайванська TSMC.
2. Broadcom (AVGO)
Країна США
Рік заснування 1961
Ринкова капіталізація $1,104 трлн
Broadcom одна з найстаріших компаній у цьому переліку, яка за свою історію змінила багато назв. Створювалася вона як HP Associates, напівпровідниковий підрозділ Hewlett-Packard, але у 1999 році стала працювати як самостійна компанія Agilent Technologies. У 2005 році перетворилася на Avago Technologies, у 2016 році на Broadcom Limited й нарешті у 2018 році стала Broadcom Inc.
58% доходу Broadcom отримує від продажу напівпровідників, 42% від програмного забезпечення та сервісів. Чипи Broadcom, які забезпечують роботу мережевого дротового та бездротового обладнання, можна знайти майже в усіх серверах, системах збереження даних, роутерах, маршрутизаторах, комп’ютерах та мобільних пристроях. Візьміть майже будь-який пристрій, в ньому з ймовірністю 99% буде чип Broadcom.
На хвилях ШІ-бума Broadcom Inc. потрапила у Топ 10 найдорожчих компаній світу, де змагається за 9 місце з TSMC.
3. TSMC (TSM)
Країна Республіка Китай (Тайвань)
Рік заснування 1987
Ринкова капіталізація $1,039 трлн
Найбільший у світі власне виробник напівпровідників та найбільша компанія Тайваню. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, або TSMC, була створена у 1987 році під патронатом вищого органа виконавчої влади Тайваню у рамках перетворення Республіки Китай на технологічну країну. Зараз експорт напівпровідників виробництва TSMC складає 25% ВВП Тайваню, а акції компанії відповідають за 30% індексу Тайванської фондової біржі.
За півтора року з моменту написання матеріалу "10 найбільших компаній світу" у якому TSMC займала 10 місце, акції компанії подорожчали удвічі.
TSMC виробляє чипи для усіх інших компаній з цього переліку: AMD, Apple, ARM, Broadcom, Marvell, MediaTek, Qualcomm, NVIDIA, Intel та інших. Більшість з понад 20 фабрик TSMC знаходяться на Тайвані, тому на фоні агресивної риторики та провокаційних дій КНР, багато країн світу хочуть залучити виробничі потужності компанії до себе. Fab 21 в Аризоні (США) начебто вже почала виробництво перших чипів, але на повну потужність вона запрацює лише у 2026 році. Інші фабрики TSMC за межами Тайваню це Fab 10 у Шанхаї (КНР); Fab 11 у штаті Вашингтон (США), Fab 16 у Нанкіні (КНР), Fab 23 (JASM) у Кікуе (Японія) та SSMC у Сінгапурі.
4. ASML (ASML)
Країна Нідерланди
Рік заснування 1984
Ринкова капіталізація $274,8 млрд
Нідерландський холдинг ASML – найбільший у світі виробник фотолітографічного обладнання для виробництва напівпровідників, який контролює понад 67% усіх світових продажів фотолітографічних машин. У деяких сегментах ця позиція майже монопольна, наприклад у виробництві найбільш просунутих чипів TSMC та Samsung Electronics.
Найбільші сучасні фотолітографічні машини ASML коштують понад $380 млн і важать як два літаки Airbus A320. Збірка та налагоджування подібних монстрів потребує роботи 250 інженерів протягом 6 місяців. Тобто виробництво кожної такої машини – це майже штучний, унікальний процес, тож ви маєте розуміти, чому розгортання нових потужностей по виробництву чипів йде так повільно.
Кількість замовлень в ASML зростає, і компанія планує до 2028 року вийти на темп виробництва 20 машин на рік. Звісно ж таких, які виробляють мікросхеми по 2-3nm технології.
5. Samsung Electronics (005930.KS)
Країна Південна Корея
Рік заснування 1969
Ринкова капіталізація $240,4 млрд
Samsung Electronics – це не лише смартфони, розумні годинники та побутова техніка. Це ще багато чого, у тому числі й напівпровідники.
Розпочиналася Samsung Group, у склад якої входить Samsung Electronics, у 1969 році як один з фінансово-промислових південнокорейських чеболів (родинних фінансових груп), і в деякі періоди історії займалася майже усіма можливими видами діяльності, від виробництва автомобілів та кораблів до страхування та охорони здоров’я.
Samsung Electronics виготовляє чипи пам’яті з 1993 року і є одним з найбільших їх виробників у світі. Крім того, Samsung виготовляє мікропроцесори серії Exynos не лише для власних мобільних пристроїв, а і для автомобільної індустрії, наприклад автівок Volkswagen.
Взагалі-то Samsung Electronics одна з небагатьох компаній світу, яка виготовляє як компоненти, так і користувацькі пристрої на базі цих компонентів.
6. AMD (AMD)
Країна США
Рік заснування 1969
Ринкова капіталізація $198,7 млрд
Добра знайома нашим читачам компанія розпочинала як виробник пам’яті та компонентів ПК, а мікрочипами зацікавилась у 1975 році. Довгий час AMD знаходилася у тіні Intel, але останнім часом пробивається наверх. Через проблеми у конкурентів ринкова капіталізація AMD вже більш ніж вдвічі вище ніж в Intel.
Частка процесорів AMD в десктопному сегменті сягнула в III кварталі 2024 року 28,7%, у серверному 24,2%. Це найвищі показники за всю історію протистояння AMD та Intel.
А ось битву в сегменті графічних процесорів AMD здається програла NVIDIA. Якщо у 2010 році AMD контролювала 44,5% ринку, то у 2024 році лише 10%. І так, йдеться не лише про користувацькі GPU, а і про графічні обчислювальні модулі для серверів, тобто для ШІ.
У 1970-2000 роках AMD мала власне виробництво чипів, але у 2009 році воно було виділено в окрему компанію GlobalFoundries. З того часу AMD – fabless-компанія, яка замовляє виробництво чипів у GlobalFoundries, Samsung та TSMC.
7. Qualcomm (QCOM)
Країна США
Рік заснування 1985
Ринкова капіталізація $171,7 млрд
Qualcomm відома нашим читачам у першу чергу завдяки ARM-процесорам серії Snapdragon, які використовують майже усі виробники смартфонів. Але починала компанія з дослідження та запровадження стандартів мобільного зв’язку 2G.
Qualcomm належать ключові патенти, що стосуються стандартів CDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WCDMA, 4G та 5G, тому компанія час від часу веде судові суперечки з іншими виробниками, такими як Broadcom, Nokia, Apple і навіть з усемогутньою FCC (Federal Trade Commission).
Зараз процесори та спеціалізовані чипи Qualcomm використовуються в мобільних приладах, автоіндустрії, аудіосистемах, системах розумного будинку, камерах, роботах та майже в усьому де потрібні потужні обчислювання при невеликому споживанні. Як і більшість напівпровідникових компаній у Топ 10 Qualcomm не має власного виробництва.
8. Texas Instruments (TXN)
Країна США
Рік заснування 1930
Ринкова капіталізація $171,7 млрд
Texas Instruments найстаріша компанія в Топ 10, яка розпочала свою діяльність задовго до того, як з’явилися самі напівпровідники та процесори. Дата створення TI, тоді Geophysical Service Incorporated – 1930 рік. Перші продукти – вимірювальні пристрої для військових та сейсмографії. Назву Texas Instruments компанія отримала у 1951 році, коли з'ясувалося, що електронне обладнання, яке випускає підрозділ Laboratory and Manufacturing, стало приносити основні гроші.
Texas Instruments стояла у джерел напівпровідникової індустрії, саме вона виготовила перший комерційний транзистор у 1954 році, інтегральну мікросхему і перше транзисторне радіо. У нас в країні TI відома завдяки своїм неперевершеним інженерним калькуляторам, які компанія випускає з 1967 року, власне Texas Instruments вважається винахідницею кишенькових калькуляторів, до цього вони були здебільшого настільні.
Зараз Texas Instruments виготовляє аналогові чипи, вбудовані процесори, DLP-чипи для проєкторів, у тому числі для кінотеатрів, мікроконтролери, підсилювачі, конвертори, сенсори та багато іншого.
9. Applied Materials (AMAT)
Країна США
Рік заснування 1967
Ринкова капіталізація $133,2 млрд
Applied Materials – конкурент нідерландської ASML у сфері постачання обладнання для виробників напівпровідникової продукції.
Компанія пропонує обладнання, сервіси та програмне забезпечення для виробників чипів, LCD-панелей, сонячних панелей, автомобільної індустрії, покриття захисними плівками тощо.
10. Arm Holdings (ARM)
Країна Велика Британія
Рік заснування 1990
Ринкова капіталізація $132,3 млрд
Arm Holdings веде свою історію від спільного підприємства Acorn Computers, Apple та VLSI Technology, яке мало продовжувати розробку Acorn RISC Machine, RISC-процесора, який використовувався в британських ПК Acorn Archimedes і мав використовуватися в PDA Apple Newton. Перша назва спільної компанії – Widelogic Limited через місяць була змінена на Advanced RISC Machines Ltd, а в 1998 році вона стала просто ARM Ltd. Зараз 88% акцій Arm належать японському інвестиційному холдингу SoftBank Group.
Arm не виробляє власні процесори, а ліцензує RISC-архітектуру та набір команд іншим виробникам, таким як AMD, Atmel, Cirrus Logic, Intel, Marvell, NXP, Samsung, Qualcomm, MediaTek, Sony Ericsson та Texas Instruments. Arm-процесори домінують у сегменті портативних обчислювань і впевнено прокладають собі шлях на десктопний та серверний ринок. Остання архітектура ARMv9.2-A втілилася у чипах ARM Cortex-A520, ARM Cortex-A720, ARM Cortex-X4, ARM Neoverse V3 та ARM Cortex-X925.
Напівпровідникові компанії поза Топ 10
11. Analog Devices (США) – $105,5 млрд
12. Marvell Technology (США) – $96,6 млрд
13. Micron (США) – $95 млрд
14. Lam Research (США) – $92,8 млрд
15. Intel (США) – $85,5 млрд
16. KLA (США) – $84,8 млрд
17. SK Hynix (Південна Корея) – $81,4 млрд
18. Synopsys (США) – $75,2 млрд
19. Tokyo Electron (Японія) – $71 млрд
20. MediaTek (Тайвань) – $68,8 млрд
21. NXP (Нідерланди) – $52,7 млрд
22. SMIC (КНР) – $50,9 млрд
23. Advantest (Японія) – $43,4 млрд
24. Infineon (Німеччина) – $42,5 млрд
25. Microchip (США) – $30,7 млрд
26. DISCO (Японія) – $29,6 млрд
27. Monolithic Power Systems (США) – $29,4 млрд
28. ASM International (Нідерланди) – $28,6 млрд
29. ON Semiconductor (США) – $27 млрд
30. GlobalFoundries (США) – $23,9 млрд.
Ще про великі компанії та гроші
10 найбільших компаній світу [за капіталізацією]
10 [+2] найбільших ігрових компаній світу
Покемони vs Мікі Маус: топ 10 найдорожчих медіафраншиз в історії