Здається, компактний кросовер Peugeot 2008 добре вивчений: він продається в Україні багато років, часто зустрічається на вулицях, свого часу отримав оновлення, про що вже розповідалось. То що тут ще можна додати? Можна додати інформацію про електричну версію Peugeot E-2008 та враження від зимового тест-драйву. Й ось одразу стало цікаво!
Чим електромобіль Peugeot E-2008 відрізняється від звичайного Peugeot 2008?
Лише деталями-логотипами. Про оновлення кросовера Peugeot 2008 також і електромобіль на його основі отримав аналогічні зміни: новий передній бампер з потрійними LED-смужками й нова решітка радіатора, ліхтарі з подвійними горизонтальними лініями й написом «Peugeot» між ними. Серед особливостей саме Peugeot E-2008 можна відзначити логотипи зі стилізованою літерою «Е» та зарядний порт замість пробки паливного бака.
До речі, використано зарядний порт CCS Combo 2, що очікувано для європейського електромобіля. Також відзначу, що Peugeot E-2008 підтримує зарядку змінним струмом потужністю до 11 кВт (тоді для повного заряду акумулятора знадобиться близько п’яти годин), а також «швидку зарядку» постійним струмом потужністю до 100 кВт – в цьому випадку зарядка акумулятора в межах 20-80% обіцяна на рівні 27 хвилин. Заряджання від звичайної побутової розетки теж можливе, проте буде набагато довшим.
Електромобіль Peugeot E-2008 – це знайомий компактний кросовер Peugeot 2008 (довжина 4,3 метра; ширина 1,77 метра, висота 1,55 метра, колісна база 2,605 метра), що вирізняється лише кількома деталями: різноманітні логотипи та позначення, зарядний порт замість пробки паливного бака.
Аналогічний підхід маємо і в салоні. Ось знайома загальна архітектура, маленьке кермо та цифровий 3D-кластер панелі приладів над ним, горизонтально-орієнтований сенсорний 10-дюймовий дисплей, увігнута частина перед пасажиром, яка натякає на додатковий простір. Насправді електромобіль Peugeot E-2008, як і оригінальний Peugeot 2008, виявляється доволі низьким за мірками кросоверів – наче щось середнє між універсалами та SUV-моделями. Через це виникає відчуття доволі низької, майже легкової посадки. Причому посадки в дуже зручних сидіннях з чудово розвиненою боковою підтримкою та приємним цупким покриттям Alcantara.
До речі, такого покриття не пошкодували також і для задніх сидінь: дякую, пасажири оцінять. Але в іншому – тут мало, про що розповідати: дах майже по-легковому низький, місця для ніг вистачає, передбачена пара портів для зарядки телефонів, не передбачено дефлектори вентиляції. Багажник пропонує достатній об’єм (434 л) та дворівневу підлогу: зручно ховати зарядний кабель та інший дріб’язок. Плюс пара бокових кишень та бокс-органайзер з ремонтним комплектом для шин; проте запасного колеса або хоча б «докатки» тут немає.
Салон знайомий в загальних формах та дрібних деталях: передня панель, сидіння, багажник. Але ж в чому відмінності саме електромобіля? Лише в кількох специфічних сторінках меню центрального дисплея та індикаторах на панелі приладів, які демонструють електричну сутність Peugeot E-2008. А ще може відзначити літеру «В» замість звичної «М» на вже знайомому джойстику-перемикачі. До речі, якщо у звичних Peugeot 2008 цей джойстик відповідає за керування автоматичною коробкою перемикання передач, яка пристикована до двигуна внутрішнього згорання, то у випадку Peugeot E-2008 він відповідає лише за вибір напряму руху – адже під капотом ховається електромотор та його редуктор. Зазначу, що при оновленні Peugeot E-2008 отримав важливі технічні зміни: новий потужніший електромотор та збільшений акумулятор.
Так-так, до речі: що там про новий електромотор?
Якщо сказати коротко – під час свого дебюту електромобіль Peugeot E-2008 отримав техніку, що вже розбирали на прикладі Opel Mokka-e; а тепер під час оновлення електромобіль Peugeot E-2008 отримав нову електричну техніку, що вже розбирали на прикладі Citroen e-C4. Тобто: спочатку Peugeot E-2008 мав електромотор потужністю 100 кВт або 136 к.с. та акумулятор ємністю 50 кВт·год з обіцяним запасом пробігу до 310 км за правилами WLTP; а тепер він має електромотор потужністю 115 кВт або 156 к.с. та акумулятор ємністю 54 кВт·год з обіцяним запасом пробігу до 406 км за правилами WLTP.
Ось я отримую електромобіль Peugeot E-2008 для тест-драйву й одразу дивлюсь на показники зарядки та запасу ходу: майже повний заряд акумулятора та заповітна цифра у 400 км запасу пробігу! До речі, в ощадливому ЕСО-режимі бортовий комп’ютер показує навіть більше обіцяного: на 97% заряду акумулятора обіцяно аж 418 км запасу ходу; але в спорт-режимі вже виходить дещо менше – маємо 380 км запасу ходу. Проте, відверто кажучи, навіть цієї цифри взимку досягнути дуже складно. Під час тижневого тест-драйву споживання енергії по місту стабільно трималось на рівні 18-18,5 кВт·год на 100 км пробігу, якщо є бажання їхати динамічно показники одразу зростали до 19-20 кВт·год, а якщо їздити динамічно на постійній основі – то навіть перевершують 20 кВт·год на 100 км шляху. До речі, схожий показник виходить і на трасі: за у мови руху на швидкості 100 км/год електромобіль споживає близько 20 кВт·год на 100 км шляху. Так-так, тест-драйв проходив взимку і, напевно, за гарних погодних умов навесні або восени електромобіль Peugeot E-2008 прокаже кращі результати.
Проте можливо, для Peugeot E-2008 головним є не показник споживання енергії та запасу ходу, а геть інше – динаміка та драйв. Адже електромотор з його швидкими відгуками на натискання педалі акселератора дозволяє гарно й максимально точно прискорюватись: можна дозувати збільшення швидкості буквально міліметрами руху правої ноги. Разом з фірмово чуттєвим кермом, пружною підвіскою та низко-розміщеним акумулятором, все це налаштовує на бажання динамічного драйву. Дещо неочікувано, але термін «заряджений малюк» почав звучати геть по-іншому: тут і про характер самого електромобіля Peugeot E-2008, і про необхідність його підзарядки, щоб проявити цей характер на повну. То ж якщо цікавить маленький зручний електромобіль для міста, який не змушує хвилюватись про кожну ямку на дорозі, проте змушує посміхатись в черговому повороті під тягою – раптом, але ось такий Peugeot E-2008 може бути доволі цікавим варіантом.
Новий електромотор на 115 кВт або 156 к.с. сьогодні є найбільш потужним в лінійці всіх версій Peugeot 2008, що пропонуються в Україні. За рівнем крутного моменту 260 Нм, електромотор поступається турбодизелю (300 Нм); але зверніть увагу, що це крутний момент доступний маже миттєво – без жодних пауз в реакціях двигуна та очікування перемикання передач. В підсумку обіцяно прискорення 0-100 км/год за 9 секунд рівно та 150 км/год максимальної швидкості. За моїм власним заміром вийшло 9,2-9,5 секунди залежно від обраного режиму руху; невеличке відхилення я згоден списати на зимові шини. А ось суттєву різницю в запасі ходу (реально взимку виходить 250-300 км проти обіцяних 400+ км) на шини вже не спишеш: Peugeot E-2008 любить «поїсти» електрики – схоже, він не стільки про автономність, скільки емоції.
А є щось схоже, але з кращою економічністю та запасом ходу?
Так – і ось тут пропоную ще раз згадати електромобіль Citroen e-C4, що вже розглядався в окремому матеріалі. Нагадаю лише основне: Citroen e-C4 має вигляд крос-хетчбека з краплеподібним аеродинамічним дахом, він вирізняється дуже м’якою підвіскою. Салон дещо простіше в оснащенні: наприклад, не знайдеш сидіння з масажем, унікальний 3D-дисплей приладів, а замість покриття Alcantara використана звичайна тканина. Водночас салон виявляється просторішим та більш практичним: попереду можна знайти висувний ящик-поличку, а позаду пасажирам на радість передбачено дефлектори вентиляції.
Проте найголовніше – електромобіль Citroen e-C4 виявляється більш ощадливим у питаннях споживання енергії. Нагадаю, що від часу першого тест-драйву навесні 2024 року, саме цей Citroen e-C4 показував споживання енергії по місту 15-16 кВт·год на 100 км пробігу. Я взяв Citroen e-C4 для повторного тесту й ось взимку вийшло трошки більше; але загалом для нього середнім показником було 17 кВт·год на 100 км пробігу по місту.
Невелику різницю між минулим весняним тест-драйвом та нинішнім зимовим тест-драйвом можна пояснити схожими температурними режимами: перший тест – це був початок весни, ще було досить холодно; другий раз – це була середина зими, температура трималась близько нуля, інколи були слабкі морози. Також зауважу, що і під час першого, і під час другого тест-драйву електромобіль Citroen e-C4 був «взутий» у зимові шини. Тому роблю висновок, що +1-2 кВт·год споживання енергії – це саме похибка на умови зимового тесту. До речі, за схожих погодних умов також відбувався і тест-драйв Peugeot E-2008; ось тільки його показники споживання енергії виявились дещо вищими – ще плюс приблизно 1-1,5 кВт·год на 100 км.
Електромобіль Citroen e-C4 вже добре знайомий постійним читачам: цікавий формат крос-хетчбеку, салон з акцентом на практичність, а не емоції. А ще – аналогічна техніка: електромотор та акумуляторна батарея. До речі, плавність в реакціях електромотора гарно підходить загалом м’якому та плавному характеру цього електромобіля. Але в цьому випадку Citroen e-C4 виступав не стільки як зірка власного тест-драйву, скільки як «точка відліку» для оцінювання Peugeot E-2008 та розуміння його споживання енергії – це винна зима чи це Peugeot E-2008 й справді споживає дещо більше очікуваного? Відповідь бачите самі: більший (довжина 4,35 м проти 4,3 м) та важчий (1596 кг проти 1550 кг) Citroen водночас виявився й більш економічним у порівняння з Peugeot; пояснення цьому я можу знайти лише в аеродинамічному кузові та вужчих шинах електромобіля Citroen e-C4.
А скільки коштує Peugeot E-2008? І скільки просять за схожих конкурентів?
Електричний кросовер Peugeot E-2008 пропонується в Україні лише в одній версії: електромотор потужністю 115 кВт, акумулятор ємністю 54 кВт·год, а також комплектація GT.
За внутрішньою градацією Peugeot, комплектація GT є максимальною. А тому не дивно, що електромобіль Peugeot E-2008 GT пропонує все й одразу: системи ESP та ABS, фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні бокові шторки безпеки, адаптивний круїз-контроль, система попередження про зіткнення та екстреного гальмування, активна система утримання в смузі руху, розпізнавання дорожніх знаків, моніторинг «сліпих зон» дзеркал, клімат-контроль, безключовий доступ та запуск, електричні склопідіймачі попереду та позаду, передні та задні датчики паркування, HD-камери огляду 360, підігрів передніх сидінь, бездротова зарядка, салон Peugeot i-Cockpit з цифровим 3D кластером панелі приладів, сенсорний 10-дюймовий екран, підтримка Android Auto та Apple CarPlay, оздоблення салону Alcantara, сидіння водія з електроприводом налаштувань та масажем, фари Full LED та адаптивне дальнє світло, легкосплавні 18-дюймові колісні диски, тоноване скло задніх дверей та кришки багажника, дах чорного кольору, рейлінги чорного кольору тощо. Ціна Peugeot E-2008 GT 2024 р.в. – від 1,406 млн грн або $34 тис.; ціна Peugeot E-2008 GT 2025 р.в. – від 1,45 або $35 тис.
Комплектація одна, але максимальна: комбіноване оздоблення сидінь, функція масажу спини, великий 10-дюймовий дисплей, круговий огляд 360, різноманітні системи безпеки – все це вже присутнє в переліку оснащення Peugeot E-2008 GT; відповідно, ціна виходить чималою.
Для прикладу, електромобіль Citroen e-C4 пропонує аналогічну техніку (електромотор та акумулятор), позбавлений масажного сидіння водія та 3D-кластера панелі приладів, але може запропонувати підігрів задніх сидінь. А ще він може запропонувати нижчу ціну: сьогодні вартість Citroen e-C4 (щоправда, ще з залишків 2023 р.в.) стартує з відмітки 1,346 млн грн або $32,5 тис.
До речі, ціна електромобіля Opel Mokka-e виходить ще нижчою – старт від 1,144-1,23 або $27,5-30 тис. залежно від року виробництва. Щоправда, в цьому випадку йдеться про електромотор потужністю 100 кВт або 136 к.с. та акумулятор ємністю 50 кВт·год, також менший кузов та простір в салоні. З іншого боку: модель Opel Mokka-e може похизуватись матричними фарами, аналогічним комбінованим оздобленням Alcantara, великим 12-дюймовим дисплеєм панелі приладів. Тобто – у покупця точно є з чого вибрати. І ось постає головне питання…
Отже: купувати чи ні?
Зараз в сегменті електромобілів за $27-35 тис. представлено чимало моделей – як від офіційних дилерів, так і від приватних компаній-продавців, які найчастіше торгують електромобілями з китайського ринку. Й питання вибору електромобіля полягає не лише у виборі бренду чи моделі, а також у бажанні мати заводську гарантію та фірмове фінансування, можливість співпраці між юридичною особою-покупцем та офіційним дилерським центром тощо. Якщо вам потрібен статус «офіціала» та відповідний електромобіль, то в переліку точно буде ось цей електричний кросовер Peugeot E-2008; але ж точно не лише він.
Дивно виходить – ось наче стаття про Peugeot E-2008, а в підсумку напрошується рекомендація про купівлю Citroen e-C4, який за менші гроші пропонує більше простору в салоні та менше споживання енергії під час руху. Особисто в моєму рейтингу саме Citroen e-C4 займає першу сходинку. Проте не скажу нічого проти Peugeot E-2008: привабливий ззовні та футуристичних всередині, приємний на ходу, з чудовою комплектацією, яка обумовлює чималу ціну – в підсумку заслужене друге місце. Відповідно, електромобіль Opel Mokka-e в моєму особистому заліку серед цієї трійки рейтингу отримує бронзу. Хоча можна не сумніватись, що навіть він знайде своїх клієнтів, які «клюнуть» або на ціну, або на дизайн, або на перше і друге разом. Зрештою, просто згадайте слова автомобільного класика кінця 1990-х років: рибалка з двома вудками точно наловить риби більше, ніж рибалка з однією вудкою. А якщо з трьома – то може ще більше? Ось саме це ми й бачимо на прикладі Peugeot E-2008 та його братів по концерну.