Сьогодні Bitcoin – це перша у світі децентралізована цифрова валюта, історія якої почалася 2008 року, коли Сатоші Накамото опублікував white paper, де вперше представив концепцію децентралізованої цифрової валюти, незалежної від банків та держав. Справжня особистість Сатоші досі залишається загадкою. Невідомо, чи це одна людина, чи група розробників, які вирішили приховати свою ідентичність. Попри численні спроби розкрити таємницю Сатоші, жодна з теорій не змогла надати неспростовних доказів, щоб підтвердили особу творця Bitcoin.
Чергову спробу розкрити цю загадку зробили автори документального фільму Money Electric: The Bitcoin Mystery. Режисер фільму, Каллен Гобак, стверджує, що знайшов справжнього Сатоші Накамото, і вважає, що це відомий Bitcoin-розробник Пітер Тодд. Проте, як і в попередніх випадках, вагомих доказів, які б підтвердили цю версію, не надано. Сам Тодд відкидає це та ставить під сумнів обґрунтованість висновків фільму.
Пітер Тодд, втім, є однією з впливових особистостей у світі Bitcoin. Він також відомий своєю активною підтримкою Bitcoin ком’юніті в Україні та значним внеском у розвиток криптографічних технологій. Тодд неодноразово відвідував Україну, включно з візитами після початку повномасштабного вторгнення, щоб підтримати місцеву криптоспільноту та поділитися своїм досвідом. В ексклюзивному інтерв’ю для Mezha.Media він висловив свою думку щодо “викривального” фільму та поділився баченням перспектив розвитку Bitcoin в Україні, наголосивши на важливості регулювання та зростання обізнаності серед населення.
Ми не можемо не запитати, чи це ви створили Bitcoin?
Я – не Сатоші, і я не створював Bitcoin.
Я, звісно, намагався створити Bitcoin, коли був у старших класах. Але, як і більшість людей, я зазнав невдачі!
Що ви відчуваєте після того, як вас назвали творцем Bitcoin у документальному фільмі Money Electric: The Bitcoin Mystery? Це хороша слава чи ні?
Це змішані почуття. Бути помилково звинуваченим у тому, що ти мультимільярдер, очевидно, ризиковано, і я здійснив кілька незапланованих подорожей, щоб зменшити цей ризик; Каллен (режисер Каллен Гобак – ред.) навіть не має вагомих доказів, що Сатоші – мультимільярдер. Але вся ця ситуація також дуже смішна, і робить хорошу роботу, висміюючи (багатьох) журналістів, які намагалися знайти Сатоші.
Так чи інакше, ви повинні дивитися на це в перспективі: зрештою, я щойно повернувся з Києва, де над моїм Airbnb кілька разів на місяць літали безпілотники "Шахеди", а кожні 2-3 ночі я бачив зенітний вогонь не так вже й далеко. Трохи драматизму навколо такого нонсенсу – не така вже й велика проблема.
Це говорить про те, що західні журналісти схильні витрачати свій час на те, про що вигідно писати, а не на те, що важливо. Наприклад, нещодавнє висвітлення Кейліном Робом (журналіст Кейлін Робертсон – ред.) спроб Росії знищити херсонців є набагато важливішою роботою, ніж робота Каллена Гобака.
Знімальна група фільму Money Electric: The Bitcoin Mystery як головний доказ наводить повідомлення на форумі, яке ви нібито закінчили замість Сатоші Накамото, нібито забувши змінити свій акаунт. Ця інформація не є секретною, їй 14 років, і вона не є на 100% переконливою. Як ви думаєте, чому вони вирішили включити її в фінальну версію фільму?
Тому що вони не зацікавлені в правді. Я думаю, що Каллен намагався зняти документальний фільм про Bitcoin і потребував маркетингового "гачка", щоб розкрутити його та привернути увагу.
Якби я справді зробив цю помилку, чому я продовжував би користуватися цим акаунтом, замість того, щоб просто видалити його та створити новий? Навіщо мені через кілька років змінювати ім'я акаунта на своє справжнє ім'я? Це не має жодного сенсу, і я думаю, що Каллен це знає.
Чому, на вашу думку, особистість творця Bitcoin повинна зберігатися в таємниці?
Хто такий Сатоші – не важливо. Найдивовижніше в Bitcoin – це те, що особистість Сатоші не має значення: вся річ у тім, що Bitcoin – це децентралізована система, яка не контролюється однією людиною чи групою людей!
Ви неодноразово бували в Україні, зокрема після початку повномасштабного вторгнення Росії. За вашими спостереженнями, які зміни відбулися в українському Bitcoin ком'юніті? Чи продовжує воно розвиватися?
На жаль, через звичайні реалії війни, за моїми спостереженнями, ком'юніті стало меншим. Вперше я приїхав у 2018 році на дуже велику конференцію; зовсім недавно ми намагалися зібрати 10 людей в аудиторії. Але, очевидно, це просто факт життя під час війни, коли важко запросити сторонніх спікерів, і люди зайняті іншими справами.
На вашу думку, чи існує можливість легалізації та ширшого використання Bitcoin в Україні, і яку користь це могло б принести?
Великий ризик, який Україна має як суспільство, це тенденція до того, що заходи воєнного часу залишаться назавжди. Наприклад, раніше ви могли купувати SIM-карти в Україні та просто підключати їх, без AML/KYC (перевірка клієнтів Anti-Money Laundering та Know Your Customer – ред.), і ви могли поповнювати їх без будь-яких паперів. Якщо я правильно розумію, це було обмежено через те, що російські безпілотники використовували мережу мобільного зв'язку.
Такі речі є зрозумілим обмеженням приватності та свободи під час війни, коли Україна зіткнулася з екзистенційною загрозою своєму існуванню... але ми не хочемо, щоб подібні речі поступово заборонялися назавжди. Вільні та відкриті суспільства кращі для всіх.
Легалізація та розширення використання Bitcoin може стати одним зі способів, яким український уряд може взяти на себе зобов'язання підтримувати вільне та відкрите суспільство.
Крім того, з економічного погляду, Bitcoin сприяє розвитку хорошої фінансової дисципліни. Ми всі знаємо, що уряди мають тенденцію витрачати занадто багато через те, що вони, по суті, можуть друкувати гроші. Відмовитися від цього, взяти на себе зобов’язання витрачати надійні гроші – це просто хороша дисципліна. І це не є чимось безпрецедентним, багато країн вже роблять це, приймаючи фіатні валюти інших, набагато більших країн. Як один із багатьох прикладів, Чорногорія використовує євро, а Сальвадор до прийняття Bitcoin перейшов на долар США. Для обох цих країн це був перехід на надійні, на їхню думку, гроші.
В одному зі своїх твітів у соціальній мережі Х ви написали, що якби у вас був 1 мільйон Bitcoin, в Україні було б набагато більше безпілотників.
По-перше, дякую вам за вашу позицію. А по-друге, хочу запитати, як ви вважаєте, чи зміг би український уряд залучити більше інвестицій в оборонне виробництво, якби відкрив можливість інвестувати в нього за допомогою криптовалют? Чи було б це цікаво світовому Bitcoin ком'юніті?
На жаль, я не думаю, що тут є якісь прості відповіді. Bitcoin – це надійні гроші. Він не може чарівним чином зробити так, щоб інвестиційні гроші з'явилися з повітря, так само як і фіатні гроші. За відсутності зовнішньої підтримки Україна повинна знайти способи зробити свою економіку по-справжньому конкурентоспроможною, як зараз, так і в майбутньому. Якщо Україна хоче отримати інвестиційні гроші, скажімо, на оборону, вона повинна мати можливість переконливо пообіцяти, що в майбутньому ці інвестиції принесуть свої плоди.
Сама валюта має мало спільного з цими обіцянками: Україна має показати, що український народ та економіка продовжуватимуть функціонувати, і зробити так, щоб ці інвестиції були варті того.
І це, звісно, саме те, чому Росія намагається вбити так багато українських цивільних осіб і знищити цивільні об'єкти: у війні такого масштабу здоров'я економіки має важливе значення для фінансування як наступу, так і оборони. Це глибоке зло. Але такі дії, як підриви лікарень і шкіл, щоб змусити українців тікати до інших країн, також завдають шкоди українській економіці, а отже, і здатності України захищати себе.
З цієї ж причини Україна має знайти способи, як спричинити крах російської економіки першою. Необхідно знищити російські економічні цілі, такі як нафта і газ, електроенергія тощо. Всі ці речі, зрештою, оплачують війну, і всі ці речі повинні розглядатися Україною як законні військові цілі.