Флагман нової графічної лінійки NVIDIA – GeForce RTX 5090 – пропонує максимальну обчислювальну потужність, втім також має підвищені вимоги до живлення. У базовому варіанті під навантаженням відеокарта може потребувати до 575 Вт енергії. Що станеться, якщо не забезпечити необхідний рівень?
Для під’єднання додаткового живлення до GeForce RTX 5090 передбачений один силовий конектор 12VHPWR (12V-2x6). На випадок, якщо блок живлення не оснащений таким, у комплекті з RTX 5090 постачається перехідник на чотири 8-контактних роз’єми PCI-E 12V. Що відбудеться, якщо використати лише три відповідних конектори, вирішили з’ясувати оглядачі ComputerBase.
У такому випадку за специфікацією подача додаткової енергії обмежується 450 Вт. Відеокарта без проблем працює, але її продуктивність знижується приблизно на 5%. Якщо ж передачу енергії обмежити до 400 Вт, то RTX 5090 додатково втратить у потужності та забезпечуватиме до 90% продуктивності від початкового рівня.
Під час експериментів також з’ясувалось, що при використанні лише двох з чотирьох додаткових 8-контактних роз’ємів (+300 Вт) відеокарти вже не працюють – зображення не виводиться на екран, також не передбачене якесь окреме повідомлення про нестачу потужності. Причому це актуально як для GeForce RTX 5090 так і GeForce RTX 5080. Принаймні коли йдеться про модифікації Founders Edition та адаптер від Zotac, що були на огляді.
Загалом, можливість повноцінно використовувати топову відеокарту з певними обмеженнями енергоспоживання – радше “плюс”, навіть попри деякі втрати продуктивності. Хоча вони й відчутніші ніж, наприклад, у випадку RTX 4090 яка при обмеженні з 450 Вт до 350 Вт втрачала лише ~2%. Втім поки охочий отримати GeForce RTX 5090 напевно більше бентежить питання наявності таких відеокарт у продажу. В Україну вони поки не доступні, але це не проблема локальної логістики. Через нестачу відповідних GPU виробники відтерміновують постачання відеокарт, що призводить до формування дефіциту.
З доступністю GeForce RTX 5080 також чимало питань. Перші обмежені постачання змелись з прилавків в перший же день початку продажів. Тож тепер здебільшого замість фактичних пропозицій маємо “заглушки” з пропозицією передзамовлення.