Здається на найближчі N-років ми приречені регулярно писати про дуже вдалий космічний рік, який приніс нам нові рекорди за кількістю запусків. У 2024 році з усіх космодромів планети Земля було здійснено 255 вдалих, або частково вдалих запусків проти 212 у 2023 році, тобто приріст склав понад 20%! Графік запусків за роками здається сам стартує у космос. У листопаді та грудні 2024 було здійснено по 30 запусків (30+28 вдалих) тобто майже по запуску на день.
Котрий рік, завдяки SpaceX, лідирує США зі 155 запусками (60,8% від загальної кількості, враховуючи 14 запусків Rocket Lab Electron з Нової Зеландії). На SpaceX припало 135 вдалих запусків, тобто 52,9% всесвітньої, або 87,1% американської кількості запусків.
На другому місті за запусками вже третій рік поспіль Китай з 66 успішними та частково успішними стартами. Це 25,9% від загальносвітової кількості.
"Велика космічна держава" третя з лише 17 запусками, тобто 6,6% загальносвітової кількості. Це найнижчий відсоток СРСР/росії за усі часи. Якщо рахувати запуски Rocket Lab Electron Новій Зеландії, а не США (попри те що Rocket Lab американська компанія, їх головний космодром знаходиться не в США), то маленька тихоокеанська країна вже скоро дожене та обжене росію.
Космічні програми Японії та Індії продовжують розвиватися, на ці країни прийшлось по 5 запусків. 4 успішних запуски здійснив Іран, а ось об’єднана Європа – лише 3, після відмови від Ariane 5 та "Союзів" (через санкції) ESA все ще має проблеми з ракетами-носіями.
Хоча загалом у нових ракетах-носіях нестачі немає. У 2024 році здійснили перший політ американська Vulcan Centaur VC2S, європейська Ariane 62 (частково вдалий старт), японська KAIROS (невдалий старт) та багатостраждальна російська "Ангара-А5". Плюс купа китайських урядових та умовно приватних ракет: Long March 6C, Long March 12, Gravity-1, Zhuque-2E, Kuaizhou 1A Pro.
Серед найцікавіших космічних подій 2024 р. варто згадати:
- чотири тестових запуски SpaceX Super Heavy та Starship, особливо п’ятий з вражаючим захопленням прискорювача;
- запуск першої пілотованої місії Boeing Starliner, який запам’ятався великою кількістю проблем та астронавтами, що застрягли на орбіті;
- останній політ марсіанського гелікоптера Ingenuity;
- невмирущий Voyager 1;
- японській місячний модуль SLIM, якому не пощастило;
- китайську місію Chang’e-6 на зворотний бік Місяця та її повернення;
- приватний вихід у відкритий космос під час місії SpaceX Polaris Dawn.
Це був цікавий космічний рік, будемо сподіватися що 2025 буде ще цікавіше. Запуски 2025 року починаються вже 3 січня, і звісно ж з SpaceX Falcon 9 Block 5, який має вивести на геосинхрону орбіту комунікаційний супутник Об'єднаних Арабських Еміратів Thuraya 4-NGS. А 6 січня має нарешті злетіти нова, вже орбітальна ракета Blue Origin New Glenn. Черговий тест SpaceX Super Heavy та Starship заплановано на 10 січня. А ось перший російський запуск відбудеться лише 28 лютого 2025 р., росія впевнено та рішуче уходить з космосу і це добре.