Кілька тижнів тому в Португалії відбувся Web Summit — чи не найбільша подія технологічного світу. Українська техекосистема там була представлена вже вчетверте. Є здобутки, якими гріх не похвалитися. Та є рефлексії, про які не можна мовчати.
Для чого Україні такі заходи?
Щороку Web Summit у Лісабоні збирає під 70 000 відвідувачів — глобальних лідерів технологічної індустрії, інвесторів та зірок.
Стартапи їдуть сюди для того, щоб знайти інвестиції, отримати нових клієнтів та партнерів. Це справжній трамплін для масштабування продуктів та шанс заручитися підтримкою технологічних лідерів світу.
Тож цьогорічний Web Summit вже приніс українським стартапам понад 2 000 нових клієнтів та потенційні партнерства з більш як 80 компаніями з усього світу. Попередня сума інвестицій перевищує $1 мільйон. А агреговані результати від нашої участі у подібних подіях за 2023 рік: понад $7 мільйонів інвестицій та $11 мільйонів у продажах.
Втім, для нас такі події мають ще більш масштабне значення. Бо наша ціль — нагадувати світові, що попри жахи війни, Україна залишається місцем, де народжуються інновації. Це унікальні проєкти, яких немає ніде у світі. Сьогодні Україна — великий полігон для тестування найрізноманітніших продуктів. Інвестори можуть подивитися на наші розробки в дії та вкластися в них.
Участь України в таких заходах можлива саме завдяки міжнародній підтримці. Цього року 24 стартапи зі складу української делегації були присутні на Web Summit зусиллями Ukraine Moldova American Enterprise Fund — першого в Україні та Молдові регіонального фонду прямих інвестицій, що реалізує програму міжнародної технічної допомоги. Діяльність таких організацій особливо важлива зараз, коли ми в принципі не можемо дозволити собі витрачати державний ресурс на такі цілі.
Як змінюється Web Summit
З того, що я бачила на власні очі та чула від бізнесу цього року, Web Summit помітно трансформується — і, на жаль, не в кращий бік. Принаймні, з погляду користі для стартапів.
Конференція дедалі більше набуває ознак шоу та перетворюється на політичний майданчик. А комунікаційні скандали стають його невіддільною частиною.
Нагадаю, що у 2022 році після масового обурення і майже скандалу в публічній площині організатори скасовували виступи на конференції завзятих пропагандистів кремля, які просували меседжі про те, що обстріли Маріуполя — це фейки, а НАТО провокує путіна. Торік один із засновників Web Summit Косгрейв пішов з посади генерального директора через публічну підтримку та виправдання дій ХАМАСу.
Цього ж року хедлайнером пробитого дна стала Юлія Навальна, російська псевдоопозиціонерка. Це свідчить про те, що західний світ досі плекає марні очікування до так званих «російських лібералів». Навіть попри токсичні наративи та звичні імперські претензії росії, які вони просувають.
Виступ навальної зірвали, дякую всім хто доєднався pic.twitter.com/Q6n1CL5LTB
— Христина Жук (@KhrytstynaZhuk) November 12, 2024
І попри те, що цього разу Навальна таки дібралася до головної сцени, я дуже рада, що українці не залишили її виступ «без уваги».
Присутність одіозних спікерів на таких подіях точно не має бути причиною для скасування нашої участі в таких важливих та масштабних майданчиках. Бо там, де звучить голос росіян, точно має звучати голос українців. І ми маємо зробити все для того, щоб він лунав гучніше. Бо якщо ми мовчатимемо, за нас скажуть інші.
Яким був стенд України?
Україна вже вчетверте представляла на Web Summit національний технологічний сектор. Цього разу ми мали доволі скромний стенд — на противагу ефектним кілька поверховим павільйонам у попередні роки. З усім тим, це не завадило нам збирати щодня натовпи зацікавлених відвідувачів. За всі дні конференції український стенд відвідало понад 4 000 людей.
Все це є можливим завдяки підтримці українського бізнесу. Серед партнерів цьогорічного стенда — група компаній Епіцентр у статусі головного партнера та компанія Nova Digital. Партнери стенда разом зі стартапами представляють Україну, тож це була ще одна можливість показати те, як українські бізнеси впроваджують інновації та задають нові стандарти клієнтського досвіду не лише в Україні, а й у світі.
Так, в межах Web Summit Епіцентр презентував Epicentr Metaverse та дав можливість усім бажаючим прожити абсолютно новий досвід онлайн-шопінгу. Віртуальна платформа відображає прагнення компанії до інновацій, сталого розвитку та безпеки в роздрібній торгівлі. Натомість Nova Digital ділилися експертизою про те, наскільки крутою та ефективною може бути логістика — і мова не про швидкість вантажівок, які доставляють посилки, а про технології, які для цього використовуються. Компанія представила Route Stripe, продукт для оптимізації маршрутів для життя та бізнесу.
А що буде далі?
Промо української технологічної екосистеми — важливий трек для нас. Інвестиції, продажі та партнерства дозволяють стартапам масштабуватися та трансформуватися у стабільні успішні компанії. У кінцевому результаті це розвиток цифрової економіки та нові робочі місця.
Найближчим часом український техсектор буде представлений AI Summit у Нью-Йорку та на найбільшій виставці hardware-технологій СES у Лас-Вегасі. І вже готуємося до наступних великих подій.
Зараз наша мета — розширити пайплайн стартапів, і зокрема тих, що представляють Україну на подібних технологічних конференціях. Цього року ми удосконалили процес вибору — тепер перевагу отримають стартапи-новачки, які не часто беруть участь у торгових місіях у складі офіційних делегацій. Так, ми даємо дорогу молодим фаундерам, що часто поки що не надто вправні в пітчингу, і тому дещо програють вже досвідченим учасникам відборів.
Наостанок хочу закликати компанії активніше подаватися на участь у торгових місіях. Навіть якщо ви сумніваєтеся чи просто не вірите. Хоча б спробуйте. Умови рівні для всіх, а шанси є у кожного. Пройти відбір значно легше, ніж здається. І чи не єдине, що може цьому завадити, — погана підготовка. А ми будемо працювати, щоб можливостей для цього було якомога більше.