Здається, автомобіль Skoda Karoq добре відомий в Україні ось вже багато років. Але що ви скажете, якщо я додам до його назви слово Sportline? Саме така версія Skoda Karoq Sportline стала новинкою 2024/2025 модельного року та намагається підтримати фокус уваги й зацікавленість клієнтів до моделі Skoda Karoq, одночасно з цим додаючи емоцій цьому практичному та спокійному кросоверу. І що ми отримаємо в підсумку?
Дизайн: класичний стиль, оригінальні деталі
Зовнішність автомобіля Skoda Karoq – це просто «класика» компактних кросоверів. Силует універсалу з чітким поділом 2-об’ємного кузова: окремо виділений капот, окремо виділений салон та зона багажника. Дах продовжується на звичній висоті майже до закінчення автомобіля: ніяких купеподібних натяків, ніякого «завалено» скла, проте також – ніякої втрати внутрішнього простору, що обіцяє можливість перевезення великогабаритних речей. Серед пам’ятних рис Skoda Karoq варто відзначити лише фари зі сходинкою-вигином та звужені ліхтарі; причому навіть ці деталі з’явились лише після відносного нещодавнього «фейсліфту».
Наче розуміючи необхідність додати пам’ятних деталей, версія Skoda Karoq Sportline приносить багато цікавих дрібниць. Ось решітка радіатора в чорному глянці; ось дзеркала та рейліги з аналогічним оформленням. Бампери та бокові накладки дверей тепер майже повністю пофарбовані в колір кузова, виділяються лише кілька пластикових молдингів темно-сірого кольору. А ще позаду привертає увагу хромована накладка на бампері та написи Skoda Karoq в чорно-глянцевому кольорі. Я бачу на передніх крилах логотипи з написом-позначенням Sportline; проте не полишає враження, що такий варіант оздоблення з однаковим успіхом можна було назвати Black-line або Style-line. Адже всі ці елементи складно ідентифікувати саме як спортивні; але те, що вони додають оригінальності дизайну автомобіля – це факт.
Кросовер Skoda Karoq – це справжня «класика» сегменту C-SUV; як за своїм дизайном, так і за розмірами: довжина – 4,38-4,39 метра (залежно від версії); ширина – 1,84 метра; висота – 1,6-1,61 метра (залежно від версії); колісна база – 2,63-2,64 метра (залежно від версії). Кліренс автомобіля заявлено на рівні 161-165 мм (залежно від версії). Вигин фар та звужені ліхтарі – це ознака вже оновленого варіанту Skoda Karoq, а ось численні чорно-глянцеві деталі (решітка радіатора, дзеркала, рейлінги, написи) – це ознака версії Sportline. Також відзначу темні вставки на колісних дисках та темно-сірі молдинги; а ще відзначу задній бампер з хромованою накладкою, що наче імітує вихлопні патрубки.
Спорт-версія краще пізнається в салоні. Ось маємо звичну передню панель з масиву м’якого пластику, інтегрований дисплей поміж центральних дефлекторів вентиляції, блок клімат-контролю з круглими шайбами та реальними кнопками, центральну консоль з додатковими похиленими ручками (до речі, виглядає класно). Це наче знайомий дизайн салону Skoda Karoq. Проте версія Skoda Karoq Sportline додає 3-спицеве кермо з перфорованою шкірою та розкішні сидіння з високим інтегрованим підголівником – й це не лише помітно візуально оновлює салон, але й справді бадьорить!
Щоправда, заднім пасажирам від всього захоплення водія передалось лише ромбовидне прострочування та темна стеля. Але відзначу, що в салоні Skoda Karoq пасажирам в принципі гріх жалітися. Завдяки доволі вертикальній посадці (як попереду, так і позаду) вдається створити враження доволі просторого салону: тіло пасажира позаду не розтягується по горизонталі, а витягується по вертикалі – й саме через це з’являється непоганий запас простору для колін. А ще всередині вистачає місця по ширині, тому вдалось облаштувати широкий задній підлокітник; причому він знаходиться на одному рівні з підлокітниками на дверцятах – можна покласти руки та відпочивати у дальній дорозі. Ось це приклад ергономіки та уваги до дрібниць! Причому такий підхід проявляється не лише в салоні, але й багажнику: він великий та гарно організований.
Салон Skoda Karoq взагалі та версії Sportline конкретно доволі сильно відрізняється у сприйнятті попереду та позаду. Водія та переднього пасажира очікує масивна передня панель, декоративне фонове підсвічування, класні спорт-сидіння, м’які матеріали оздоблення навіть на дверцятах; окрема забава водія – приємне кермо з перфорованою шкірою. Позаду вже такої кількості переваг немає, проте присутній достатній запас простору, дефлектори вентиляції, підлокітник з підсклянниками. Багажник просто чудовий: як за своїм об’ємом (521-1630 літрів залежно від положення задніх сидінь), так і за організацією простору: полички та гачки, різноманітні смужки-фіксатори, електропривод кришки – все на місці!
Техніка: бензин або дизель, передній або повний привод, звичний «автомат» або DSG
Автомобіль Skoda Karoq побудований на платформі MQB, яка добре відома всім шанувальникам VAG-автомобілів. Ця платформа передбачає несучий кузов, поперечне встановлення двигунів, передній або повний привод, передню незалежну підвіску та задню напівзалежну або повністю незалежну. Й ось що цікаво – один кросовер Skoda Karoq втілює геть різні технічні варіанти цієї платформи.
Так, тестовий автомобіль представлено з бензиновим турбодвигуном 1.4 TSI та гідромеханічним традиційним 8-ступеневим «автоматом», цей варіант має передній привод та задню напівнезалежну підвіску на основі поперечної балки. Іншим варіантом Skoda Karoq, який доступний в Україні, виступає автомобіль вже з 2-літровим турбодизелем TDI – причому одночасно з двигуном змінюється дуже багато: використовується 7-ступенева коробка DSG, додається повний привод, а задня підвіска виконана повністю незалежною.
Водночас немає можливості обрати бензиновий автомобіль з повним приводом, або взяти дизель лише з переднім приводом. Тобто: у випадку версій Skoda Karoq, які пропонуються в Україні, техніка автомобіля комплексно пов’язана між собою – двигун, коробка, тип приводу, тип задньої підвіски. При цьому такі чималі технічні зміни впливають на чимале зростання ціни; детально про ціни розповім нижче, а зараз розповім про інші технічні нюанси…
Ще раз про Skoda Karoq взагалі та версію Sportline зокрема, але тепер з увагою до кожної технічної дрібнички. Як вже стало зрозуміло, такий автомобіль відрізняється зовнішнім оформленням та змінами в салоні; проте також зверніть увагу на габаритні розміри та кути в’їзду/з’їзду: вони відрізняються й саме Skoda Karoq Sportline пропонує кращі кути. Проте не пропонує будь-яких технічних змін: під капотом встановлено звичний 1,4-літровий 4-циліндровий бензиновий турбодвигун TSI у поєднанні з 8-ступеневим «автоматом» від AISIN та переднім приводом. Двигун розвиває потужність 150 к.с. на 5000-6000 об/хв та видає крутний момент 250 Нм на 1500-3500 об/хв; заявлено прискорення 0-100 км/год за 9,2 секунди та максимальна швидкість 201 км/год; обіцяно споживання палива по місту 7,8-8,3 л на 100 км та поза містом 5,4-5,7 л на 100 км. Так ось…
За кермом: комфорт та легкість, але де спорт?
Кросовер Skoda Karoq – це чудовий автомобіль, щоб відпочити за кермом. Адже він дарує м’якість ходу та гарний комфорт підвіски на нерівностях. Причому долає їх з неймовірною стійкістю і стабільністю: кузов зайвий раз не ворухнеться. А ось гулкий резонанс звідкись позаду-знизу інколи проходить. Таке враження, наче резонують великі порожнини всередині шин або дещо вібрує балка підвіски. Проте це буває дуже зрідка й загалом автомобіль тихий.
А ще – дуже легкий у керування. Тобто, легкий як з погляду самого керма, що пропонує середню гостроту (трохи понад 2,5 оберти від упору до упору), так і з погляду загального взаєморозуміння. Ось поворот, адекватна реакція на дії водія, легке входження у віраж, очікуваний крен кузова – все відбувається саме так, як має бути для звичайного кросовера на кожен день. До речі, аналогічне твердження стосується й роботи двигуна та автоматичної коробки. Вони взагалі «тихоні» на низьких обертах близько 1,5-2 тисячі: завдяки гідротрансформатору та великій кількості передач, всі перемикання відбуваються дуже м’яко й зміна крутного моменту від передачі до передачі невисока. Інколи виникає враження, наче їдеш на автомобілі з варіатором – настільки все плавно та розмірено. Але як тільки ви забажаєте динамічних прискорень, то допоможе S-режим АКПП або комплексний спорт-режим налаштувань. Виявляється, у двигуна є гарна тяга в середньому діапазоні обертів (2,5-3-4 тисячі) та й загалом він не проти набирати 5,5-6 тисяч за необхідності, ще й додатково підтримуючи настрій чітким синхронним звуком «четвірки». Але…
Ось зрозумійте правильно: я не маю будь-яких глобальних претензій до поведінки автомобіля Skoda Karoq на дорозі. Але саме від версії Sportline хочеться отримати більшого. Можливо, більш жорстку підвіску та зменшення кренів кузова в поворотах, суперспортивний режим керування з різкими відгуками двигуна на педаль акселератора, гостріше та важке кермо, додаткові показники-індикатори відповідно до спортивної тематики (щоправда, є таймер кола) тощо. Просто якщо вже назвався Sportline, то й очікування відповідні. Натомість кросовер Skoda Karoq Sportline продовжує гратись у гру «баланс всього». Хоча, мушу визнати, йому це непогано вдається.
Загалом двигун виконує обіцянки: прискорення 0-100 км/год вкладається у 9,2-9,3 секунди, по місту реально можна їздити зі споживанням палива 7,5-8 літрів. Проте якщо додаються затори – то з ними додається +1 літр пального; а якщо додається активний стиль водіння – то записуйте ще +1 літр; ось і вийшов мій максимум по місту близько 10 літрів на 100 км шляху. На трасі споживання палива плюс-мінус відповідає обіцяному: на швидкості 100 км/год – стабільно 5,5 літрів. Перемикач режимів руху впливає на роботу двигуна та АКПП, роботу підсилювача та навіть роботу кондиціонера; причому можна створити свій власний індивідуальний режим і обрати бажані налаштування у довільній формі. Проте зміна характеру автомобіля загалом виходить незначною: ось в екорежимі трошки реакції більш розслаблені, а в спорт-режимі лише трошки «підігріті».
Вартість: скільки коштує Skoda Karoq та які суперники
Кросовер Skoda Karoq пропонується в Україні з бензиновим двигуном 1.4 TSI (150 к.с.) або турбодизелем 2.0 TDI (150 к.с.), з переднім або повний приводом, у двох комплектаціях та з можливістю замовлення додаткових опцій – загалом маємо чотири варіанти автомобіля.
Лінійку моделі відкриває версія Skoda Karoq Selection, що одразу пропонує наступне: систему курсової стійкості ESC, численні подушки безпеки (включаючи колінну для водія), безключовий доступ та запуск двигуна кнопкою, систему FRONT ASSIST, оздоблення сидінь тканиною, інформаційно-розважальну систему з сенсорним 8-дюймовим дисплеєм, Android Auto та Apple CarPlay, підігрів керма та передніх сидінь, LED-фари, легкосплавні 17-дюймові колісні диски, цифрову 8-дюймова панель приладів, двозонний клімат-контроль, круїз-контроль, задні датчики паркування, підлокітник JUMBO BOX тощо. Ціна Skoda Karoq 1.4 TSI 8AQ Selection – від 1,23 млн грн або $29,5 тис.; ціна Skoda Karoq 2.0 TDI 7DSG 4х4 Selection – від 1,56 млн грн або $37,5 тис.
На рівень вище розташовано версію Skoda Karoq Sportline, яка додає наступне: вибір профілю керування DRIVING MODE SELECT, зовнішній пакет Black чорно-глянцевого кольору, спортивні сидіння з оздобленням Termoflux, декор салону Piano Black та Carbon плюс LED-пакет, чорну стелю, спортивне 3-спицеве кермо, віртуальну панель приладів з 10-дюймовим дисплеєм, бездротову зарядку, фари LED Matrix та динамічне керування світлом фар, функцію освітлення поворотів, легкосплавні 18-дюймові колісні диски, камеру заднього огляду тощо. Ціна Skoda Karoq 1.4 TSI 8AQ Sportline – від 1,38 млн грн або $33 тис.; ціна Skoda Karoq 2.0 TDI 7DSG 4х4 Sportline – від 1,72 млн грн або $41,5 тис.
Комплектація Sportline пропонує не лише спорт-натяки, але й розширення комплектації: додались матричні фари, збільшені 18-дюймові колісні диски, повно-розмірна цифрова панель приладів, камера заднього огляду (але кругового огляду немає), бездротова зарядка тощо. Притому, що навіть стартова комплектація Skoda Karoq вже пропонує роздільний клімат-контроль, мультимедійну систему з 8-дюймовим дисплеєм, чудо-підлокітник JUMBO BOX та корисні «дрібниці» з набору Simply Clever.
На завершення, вже традиційно, кілька слів про суперників. Одним з найближчих конкурентів виступає Nissan Qashqai: він пропонує більш сучасне оснащення, гібридні електрифіковані двигуни, широкий вибір версій – але загалом виходить дорожче. Якщо потрібно дешевше, то варто звернути увагу на Suzuki S-Cross: лише бензиновий двигун, проте присутня версія з повним приводом. Також відзначу Citroen C5 Aircross: це якщо вам не потрібен повний привод, але потрібен просторий салон, турбодизельний двигун, комфортна підвіска.
А ще ж можна згадати: Volkswagen T-Roc, Honda HR-V та Honda ZR-V, Hyundai Kona та Hyundai Tucson (базові версії), Jeep Compass, Mazda CX-30, KIA Sportage, Toyota Corolla Cross; конкурентів дуже багато. Хоча й кросовер Skoda Karoq не збирається здаватись: він пропонує свої переваги, хоча й не минулось без недоліків – і все це приводить нас до загальної оцінки…