Зустріч з електромобілем Lexus UX 300e виявилась доволі неочікуваною, але від того не стала менш приємною або цікавою. Адже перед вами оновлений Lexus UX 300e, який отримав покращений салон та збільшений акумулятор. Отже: знайомимось з кросовером Lexus UX взагалі та з електромобілем Lexus UX 300e зокрема.
Дизайн: кросовер чи хетчбек?
Напевно, це перше питання, яке постає при погляді на кросовер Lexus UX у будь-якому його прояві. Все через невеличку висоту та занадто коротку задню частину кузова без додаткових віконець. Складається враження, що це не кросовер, а просто хетчбек С-класу. Причому у випадку електромобіля Lexus UX 300e це враження додатково посилене звичайним «легковим» кліренсом на рівні 140 мм (це особливість саме електричної версії) та фарбованими накладками на колісних арках – а це вже особливість саме комплектації Luxury.
Як і загострені фари з потрійними LED-елементами та модулем адаптивного світла. Якщо поєднати ці фари з фірмовою решіткою радіатора та гострими лініями на дверцятах, то навіть сумнівів не виникає: перед нами точно Lexus! Але доволі молодіжний за своїм характером та сміливий за своїм дизайном. Наприклад, свого часу Lexus UX став одним з перших, де з’явився суцільний ліхтар-лінія, що проходить крізь усю кришку багажника.
Будь-який варіант Lexus UX виявляється доволі компактним: довжина – 4,5 метра; ширина – 1,84 метра; висота – 1,52 метра; колісна база – 2,64 метра. Формально Lexus UX належить до кросоверів та позашляховиків: фірмове позначення з літерою Х (згадайте моделі NX, RX, GX, LX); чорний пластик по периметру кузова; накладки на колісних арках також можуть бути темно-пластиковими; кліренс гібридної версії Lexus UX становить 160 мм. Проте електромобіль Lexus UX 300e має акумулятор знизу кузова та кліренс лише 140 мм, а комплектація Luxury приносить фарбовані накладки на колісні арки – в підсумку Lexus UX 300e виглядає наче не кросовер, а легковий хетчбек. Ще однією відзнакою саме електромобіля є два зарядні порти: Type 2 Mennekes (змінний АС-струм потужністю до 7 кВт) та CHAdeMO (постійний DC-струм потужністю до 50 кВт).
А ще жодного сумніву і належності до родини Lexus не викликає салон. Особливо ось такий – з декором передньої панелі у стилі японського паперу Washi та з оздобленням сидінь світло-кремовою перфорованою шкірою. Й взагалі в салоні Lexus UX багато цікавих деталей: панель приладів має виступаючі шайби-перемикачі (вибір режимів руху та вимкнення системи стабілізації), оновлення кросовера Lexus UX подарувало йому збільшений центральний дисплей з новою мультимедійною системою; відповідно – це дозволило «розвантажити» центральну консоль, де відтепер розміщені кнопки підігріву та вентиляції сидінь.
Проте за запасом вільного місця в салоні Lexus UX знову нагадує хетчбек: доволі низька стеля, немає запасу простору над головою, неможливо сформувати високу вертикальну посадку, яку зазвичай дають кросовери. Якщо попереду водій та пасажир ще можуть регулювати власні сидіння та обрати зручну посадку для себе, то позаду таких можливостей вже немає – обмаль місця не лише над головою, але і для колін. Ще й невеличкі дверцята явно не сприяють зручності посадки. Але завдяки глухим панелям та «глибокій» посадці, у пасажирів позаду виникає відчуття захисту та затишку. Крім того, передбачені численні компенсації-зручності: підлокітник, дефлектори вентиляції, навіть 2-режимний підігрів сидінь.
Традиційно для Lexus, салон виконано з кількох шарів різних форм та матеріалів, що наче накладаються один на одного. Оновлений Lexus UX взагалі пізнається за збільшеним центральним дисплеєм та новітньою мультимедійною системою; а електромобіль Lexus UX 300e зокрема пізнається за комбінацією приладів, де незвично бачити індикатор-стрілку рівня заряду акумулятора. На центральній консолі – селектор режимів руху та кнопки керування підігрівом/вентиляцією; на сидіннях – приємна світла перфорована шкіра. Посадка традиційно легкова та доволі низька, запас місця попереду та позаду лише на межі достатнього. Цікаво особливість: якщо гібридний кросовер Lexus UX має 220-літровий багажник, то електромобіль Lexus UX 300e пропонує вже 303 літри; але позбавлений запасного колеса – лише ремонтний комплект для шин.
Техніка: увага на особливості оновленого електромобіля
В основі кросовера Lexus UX лежить платформа GA-С, що передбачає встановлення різних двигунів та типу приводу. Наприклад: взагалі у світі зустрічаються версії Lexus UX з бензиновим двигуном, бензиново-електричний гібрид, повністю електрична версія; привод може бути переднім або повним. Проте наразі в Україні доступні дві версії кросовера Lexus UX: гібридний Lexus UX 250h – це бензиновий 2-літровий двигун плюс електромотор, загальна потужність 184 к.с., привод на передні колеса; повністю електричний Lexus UX 300e – це електромотор на 150 кВт або 204 к.с., привод на передні колеса, акумулятор типу Li-Ion в нижній частині кузова.
А ось тепер про деталі оновлення. Від початку своєї кар’єри, електромобіль Lexus UX 300e отримав акумулятор ємністю 54,3 кВт·год, чого мало вистачати на 400 км пробігу за циклом NEDC (який завжди був доволі оптимістичний). Проте оновлення 2022 року подарувало Lexus UX вищезгадану мультимедійну систему, нові налаштування підвіски та керма, а також – саме для електричної версії Lexus UX 300e – ще й збільшений акумулятор: тепер маємо 72,8 кВт·год, чого має вистачати на 440 км пробігу, але вже за циклом WLTP (який доволі реалістичний). Новий акумулятор нараховує 96 елементів та працює з напругою 355 вольт. До речі, якщо цікаво: електромобіль Lexus UX 300e важить мінімум 1800 кг – і це на 200+ кг більше, ніж вищезгадана гібридна версія Lexus UX 250h. Навряд тут все варто списувати на акумулятор, адже також присутні й зміни структури кузова; проте факт – електромобіль значно важче.
Кросовер Lexus UX взагалі – це платформа GA-C, несучий кузов, повністю незалежні підвіски коліс, різні двигуни та тип приводу (передній або повний). Електромобіль Lexus UX 300e зокрема – це електромотор потужністю 150 кВт або 204 к.с. з крутним моментом 300 Нм, а також акумулятор в нижній частині кузова. Причому під час планового оновлення, ємність акумулятора було збільшено на третину й сьогодні саме ось такий Lexus UX 300e пропонує найбільший акумулятор та найбільший запас ходу серед усіх електромобілів Lexus (так-так, навіть у порівнянні з більш сучасним Lexus RZ). Все це нам обіцяє наступне: прискорення 0-100 км/год за 7,5 секунди, максимальну швидкість 160 км/год, запас ходу 440 км. Так ось…
За кермом: комфорт, м’якість, тиша
Перша і головна думка-спостереження на тему: ідея електромобіля дуже вдало накладається на ідею автомобілів Lexus загалом. Чого особисто я очікую від Lexus – комфорту на ходу, м’якості в реакціях, тиші під час руху. І в цьому випадку електропривод наче додатково підкреслює ті переваги, які від початку пропонує кросовер Lexus UX: гарний комфорт та тишу під час руху. Коли я вперше зустрівся з Lexus UX, то описав цей автомобіль однією фразою: маленький, але справжній Lexus. Адже він й справді пропонує дуже м’яку підвіску, гарний комфорт на розбитих дорогах та гарну звукоізоляцію. Навіть скажу так – він дуже «ніжно» поводиться під час руху.
І тепер все це поєднується з безшумним електромотором, миттєвими реакціями на педаль акселератора, відсутністю перемикань або пауз в трансмісії. Просто одна суцільна лінія прискорення, одна безшовна лінія руху. В майже абсолютній тиші. Електромобіль Lexus UX 300e пропонує кілька режимів руху – звичайний, еко або спортивний – проте останній я використовував дуже зрідка. Адже сам настрій всередині Lexus UX 300e панує такий, що хочеться розслабитись та відпочивати. Хоча це не означає, що Lexus UX 300e не може їхати динамічно. Лише погляньте замір динаміки, наведений нижче: він майже виконує обіцянку прискорення за 7,5 секунди й ось цей «майже» пояснюється невеликим буксуванням коліс – якщо його уникнути, то можна буде відіграти 0,1-0,2 секунди для отримання «паспортного» результату. А ще електромобіль Lexus UX 300e дуже приємний в поворотах. Попри м’якість підвіски та загальний релакс-настрій, кожен поворот дається легко та з мінімальним креном кузова – ось де працює невелика висота кузова та нижнє розташування акумулятора.
Чи є зауваження? Та звісно, не обійшлось без цього. По-перше, електромобіль Lexus UX 300e має можливість 4-рівневого регулювання рекуперації (пелюстки під кермом), а при вмиканні В-режиму селектором на центральній консолі одразу активується третій рівень. Але в будь-якому випадку рекуперація виявляється доволі слабкою, електромобіль сповільнюється ледь-ледь; відповідно – і збирає небагато. Так, на спуску Олени Теліги можна назбирати енергії лише на +1-2 км пробігу, що є одним з найменших показників серед електромобілів, які побували у мене в руках. Причому таке враження, що можна робити більш інтенсивну рекуперацію – але чомусь інженери-розробники Lexus UX 300e примусово обмежили такі можливості. По-друге, вмикання клімат-контролю забирає близько 10% прогнозовано запасу ходу. Ладно, я розумію вмикається обігрівач салону або компресор кондиціонера; але коли я примусово вимикаю кондиціонер, залишаю лише вентиляцію – все одно мінус 10% запасу ходу.
Нарешті, третім зауваженням є можливості зарядки: лише 50 кВт при використанні швидкісних станцій постійного DC-струму та лише 7 кВт при зарядці від джерел змінного АС-струму – на сьогодні це відверто небагато. Таке враження, що можливості зарядки були розраховані ще на початкову версію електромобіля з меншим акумулятором, але при оновленні та збільшенні акумулятора можливості зарядки не покращились. Що це означає? Що для повного заряду акумулятора від джерела живлення змінного струму (АС) потужністю 7 кВт знадобиться близько 9,5 годин. Зараз не проблема знайти джерело живлення потужністю 10 кВт і при можливостях приймати більшу потужність, акумулятор можна було б заряджати за 7 годин – але ж такої можливості Lexus UX 300e просто не дає. Схожа історія і з підзарядками від джерел постійного струму (DC): в Україні вже зустрічаються зарядні станції (нехай небагато, але вони є), які можуть видавати понад 50 кВт; але знову впираємось в обмеження Lexus UX 300e – він буде приймати лише 50 кВт максимум.
Електромотор майже виправдовує обіцянки динаміки, рекуперацію можна зробити більш інтенсивною, режими руху ледь впливають на відчуття за кермом та взагалі не впливають на показник запасу ходу (на відміну від клімат-контролю). Кілька слів про споживання пального… ой, енергії! В середньому по місту виходить 17-18 кВт·год на 100 км шляху, що з урахуванням ємності акумулятора реально дає нам 400+ км запасу ходу. Мінімум по місту я отримував близько 15-15,5 кВт·год (можна замахнутись на обіцяні 440 км), максимум перевершував 20+ кВт·год (можна виїздити весь акумулятор за плюс-мінус 300 км). На трасі під час руху зі швидкістю 100 км/год споживання енергії – близько 18 кВт·год. на «сотню».
Вартість: скільки коштує Lexus UX та хто в конкурентах
Кросовер Lexus UX зараз пропонується в Україні у кількох версіях, які відрізняються як силовим агрегатом (гібрид або електропривод), так і рівнем комплектації – відповідно, все це й формує ціну. Наприклад…
Гібридний кросовер Lexus UX 250h у комплектації F Sport Design коштує 1,98 млн грн або майже $48 тис. Перелік оснащення включає наступне: передній бампер F Sport, задній бампер F Sport, легкосплавні 18-дюймові колісні диски F Sport, світлодіодні фари ближнього та дальнього світла, система автоматичного дальнього світла AHB, адаптивний круїз-контроль, підігрів керма та передніх сидінь, камера заднього огляду, 2-зонний клімат-контроль, панель приладів з цифровим 7-дюймовим дисплеєм, центральний сенсорний 8-дюймовий дисплей та мультимедійна система Lexus Link, бездротова зарядка, аудіо Lexus Premium на шість динаміків, оздоблення сидінь штучною шкірою, система підтримки курсової стійкості, система запобігання фронтальним зіткненням, система попередження про виїзд зі смуги руху та допомогу в утриманні смуги руху, розпізнавання дорожніх знаків, фронтальні та бокові подушки безпеки, надувні бокові шторки безпеки, безключовий доступ тощо.
Електромобіль Lexus UX 300e у комплектації Luxury коштує 2,23 млн грн або $54 тис. Окрім повної зміни типу двигуна, також маємо розширену комплектацію: фарбовані накладки на колісних арках та сірі фрезеровані 17-дюймові колісні диски, потрійні фари та система адаптивного дальнього світла, система кругового огляду з чотирма камерами, вентиляція передніх сидінь, підігрів задніх сидінь, HUD-проєкція на лобовому склі, збільшений центральний 12,3-дюймовий дисплей та мультимедійна система Lexus Link Pro, аудіо Mark Levinson, моніторинг «сліпих зон» дзеркал та слідкування за поперечним рухом позаду тощо.
Цифрова панель приладів з можливістю налаштування, клімат-контроль, багато систем безпеки – все це присутнє в будь-якій версії Lexus UX; максимальна комплектація Luxury додає адаптивне дальнє світло, збільшений центральний дисплей, круговий огляд, вентиляцію передніх сидінь тощо.
Кілька слів про конкурентів. На перший погляд здається, що тут варто згадати автомобілі Audi Q3, BMW X1, Mercedes GLA; але вони значно більші та просторіші всередині, пропонують ширший вибір версій, можна знайти варіанти з турбодизелем та повним приводом. Як це зазвичай буває, Lexus UX відіграється рівнем оснащення: там, де німецькі суперники лише починаються – він вже пропонує дуже повну комплектацію. Але мені здається, що за форматом кросовер-хетчбек, акцентом на комфорт, пропозицією лише переднього приводу, комбінацією гарної комплектації за свої гроші, найближчим ідеологічним конкурентом є DS 4.
Тепер кілька слів про електромобілі. Якщо порівнювати вартість, розмір акумулятора, запас ходу, то Lexus UX 300e (як і безліч інших моделей) програє електромобілям з китайського ринку – наприклад, можна згадати Honda e:NS1 або Nissan Ariya. Проте навряд потенційний покупець Lexus UX 300e буде обирати поміж таких електромобілів без підтримки офіційних дилерів. Максимум, може глянути на Tesla Model 3 та Model Model Y; але вони вже знайомі. Серед цікавих офіційних новинок – наприклад, є новий Citroen e-C4, але це занадто просто. Й ось неочікувано, проте у якості цікавого конкурента виринає MINI Aceman. Отже…