Зазвичай під час презентації чергового покоління центральних процесорів для ПК виробники материнських плат пропонують оновлені моделі своїх продуктів, навіть якщо представлені CPU призначені для роботи з поточною платформою. Це добра нагода покращити свої рішення, врахувавши можливі недоліки або зміни користувацьких запитів/потреб. Тож не дивно, що до появи Raptor Lake Refresh (Core 14-th Gen) партнери Intel розширили свій асортимент плат оновленими модифікаціями. Серед таких виявилась модель MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI, особливості якої ми розглянемо детальніше.
Назва моделі | MSI MPG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI |
Процесори | Intel Core 12/13/14-го поколінь, Pentium Gold, Celeron |
Роз'єм | LGA1700 |
Форм-фактор | ATX, 305×244 мм |
Чипсет | Intel Z790 |
Пам'ять | 4×DIMM DDR5, до DDR5-7800+; 192 ГБ макс. |
Слоти розширення | 1×PCI-E 5.0 x16; 1×PCI-E 4.0 x16 (режим x4); 1×PCI-E 3.0 x1 |
Накопичувачі | 1×M.2 PCI-E 5.0 x4; 3×M.2 PCI-E 4.0 x4; 8×SATA 6 Гб/c |
Мережа | 1×2,5 GbE LAN (Intel i225-V); 1×Wi-Fi 7 (Qualcomm QCNCM865, 802.11be, Bluetooth 5.4) |
Елементи інтерфейсної панелі | 4×USB 3.2 Gen2 (Type-A); 4×USB 3.2 Gen1 (Type-A); 1xUSB 3.2 Gen2x2 (Type-C); 1xUSB 3.2 Gen2 (Type-C); 1×HDMI 2.1; 1×DisplayPort 1.4; 2×антена Wi-Fi; 5×аудіо; S/PDIF; кнопка Cler CMOS; кнопка Flash BIOS |
Вентилятори | 8×4 піна (PWM/DC) |
Звук | кодек Realtek ALC4020 |
Орієнтовна ціна | 12 400 грн (~$300) |
Комплект постачання MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI
Плата пропонується у картонній коробці середнього розміру, оформленої у темних тонах зі світло-зеленими декоративними акцентами. У комплекті з MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI пропонується коротка інструкція для збірки, пара інтерфейсних SATA-кабелів, підсилююча антена для модуля W-Fi, та додаткові фіксуючі стійки для M.2-накопичувачів.
Звернемо увагу на наявність подовжувача для спрощення підключення органів керування (кнопки вмикання, скидання, індикація). Також приємно бачити у комплекті USB-накопичувач з драйверами та фірмовим ПЗ виробника.
Дизайн та компонування
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI виконана у форм-факторі ATX та має стандартні габарити для цього формату – 244х305 мм. Плата заснована на топовому чипсеті Intel Z790 та може працювати з будь-якими процесорами для платформи LGA1700 – Core 14/13/12-го поколінь, а також Pentium Gold та Celeron.
Зовнішня кольорова схема досить звична – друкована плата та основні елементи систем охолодження виконані у чорному. Візуальна особливість, характерна для оновленої MAX-модифікації – яскраво-зелені декоративні елементи на радіаторних блоках.
Силова підсистема плати має 18-фазну схему (16+1+1) та використовує збірки SPS (Renesas ISL99390) із робочим струмом до 90А. Для керування параметрами VRM задіяний контролер Renesas RAA2293132. Збільшена потужність блоку стабілізації фактично є обов’язковою опцією при використанні топових процесорів Intel, а саме з такими CPU здебільшого й використовуються плати на чипсетах Intel Zxxx. Максимально продуктивні чипи мають чимале енергоспоживання, тож стабільна робота VRM принципово важлива.
Для охолодження силових збірок задіяні досить габаритні радіаторні блоки, особливо це стосується профілю, закріпленого у зоні інтерфейсної панелі. Збільшена площа розсіювання дозволяє покращити температурні режими роботи елементів VRM. MSI окремо наголошує на використанні термопрокладок з теплопровідністю 7 Вт/м*К.
Для підключення додаткового живлення на платі передбачено два 8-контактних конектори EPS12V.
На PCB передбачено чотири слоти DIMM для оперативної пам’яті стандарту DDR5. Окрім того, що плати на Intel Z790 звичайно дозволять експериментувати з розгоном оперативної пам’яті, зазвичай мають відповідне оснащення для отримання максимальних швидкісних показників. У випадку з MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI розробники заявляють про можливість використовувати модулі у режимах до DDR5-7800+.
Звичайно максимальних значень можна досягти при використанні однорангових планок, по одному модулю на канал. За іншої конфігурації режими можуть мати певні обмеження. Це типова ситуація, про яку виробник відверто попереджає у специфікації.
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI пропонує три слоти для підключення додаткових карт розширення – два повноформатні PCI-E x16, а також один компактний PCI-E x1. Плата скомпонована таким чином, що попередньо передбачає використання відеокарт з трьохслотовою конфігурацією системи охолодження. Тож навіть у такому випадку залишається доступ до слотів.
Основний PCI-E x16 обслуговується процесором та відповідає стандарту PCI-E 5.0. Конектор додатково облаштований металічним кожухом (MSI PCI Express Steel Armor) з додатковими точками пайки для підвищення механічної міцності. Серед корисних дрібниць звернемо увагу на збільшені габарити пластикового фіксатора слота. Така лопать спрощує відключення графічного адаптера, особливо, коли він обладнаний додатковою плитою на зворотній стороні.
Основний повнорозмірний слот може працювати як у максимально швидкісному режимі х16, так і у х8, при використанні M.2-накопичувача у першому слоті. До цієї ситуації ми повернемось надалі.
Другий повноформатний роз’єм пропонує режим PCI-E x4 (PCI-E 4.0), а PCI-E x1 відповідає стандарту PCI-E 3.0. Ці два конектори реалізовані силами чипсета.
Материнська плата пропонує відразу чотири порти M.2 для підключення накопичувачів. Для всіх пристроїв передбачені додаткові алюмінієві профілі, що напевно покращить температурний режим роботи SSD.
Однією з принципових особливостей оновленої MAX-модифікації “томагавка” на Intel Z790 є можливість використання максимально швидкісних накопичувачів стандарту PCI-E 5.0. Для платформи LGA1700 зазвичай це залишається лише можливою опцією, причому не практиці вона не завжди реалізовується навіть на топових платах. Нюанс у тому, що процесори пропонують лише 16 ліній PCI-E 5.0, які за бажання використовувати цей інтерфейс для M.2-накопичувачів, доводиться розподіляти між слотом PCI-E x16 та портом M.2. Окрім ускладнення розведення друкованої плати така процедура потребує також використання додаткових чипів редрайверів для розділення наявних ліній. Але якщо є практичний інтерес до SSD з максимальною продуктивністю, то для платформи Intel це єдиний варіант.
Подібний принцип реалізований для MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI. Тож за наявності відповідного SSD у тестових завданнях цілком реально побачити пікові трансфери на рівні 14–15 ГБ/c. Втім, якщо задіяний порт M.2_1, основний слот повнорозмірний слот буде працювати вже у PCI-E х8. Причому відповідний режим буде активовано незалежно від того, який саме стандарт інтерфейсу підтримує підключений накопичувач – PCI-E 5.0, PCI-E 4.0 чи навіть PCI-E 3.0.
Тож якщо на практиці не використовується максимально потужний SSD (PCI-E 5.0), порт M.2_1 скоріше стає резервним, який раціональніше використовувати в останню чергу.
Серед цікавих особливостей верхнього порту M.2, окрім підтримки PCI-E 5.0, слід зазначити використання фірмового способу кріплення як накопичувача пластиковою застібкою, так і радіатора, що фіксується без допомог викрутки.
Ще три роз’єми M.2 реалізовані силами чипсета. Всі підтримують PCI-E 4.0, тоді як один з конекторів (M.2_3) також дозволяє використовувати у тому числі й M.2 SATA.
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI поблажлива до власників арсеналу накопичувачів з інтерфейсом SATA. На платі передбачено вісім відповідних інтерфейсних роз’ємів. Втім варто зазначити, що два з них будуть деактивовані у випадку використання M.2 SATA.
Діставшись зони чипсета, відзначимо, що для охолодження мікросхеми використовується радіатор середніх розмірів з внутрішніми ребрами у профілі.
Плата має аж вісім 4-контактних конектори для налагодження системи охолодження. Номінальні роз’єми для процесорного кулера (CPU_FAN) та помпи СРО (PUMP_FAN) мають підвищену потужність – 2A, 24 Вт та 3A, 36 Вт, відповідно. Тоді як конектори для корпусних вентиляторів відповідають стандартним характеристикам (1А, 12 Вт). Всі роз’єми мають незалежні канали керування та підтримують режими регулювання обертів методами PWM/DC.
Здається виробники остаточно вирішили, що оздоблення материнських плат додатковим підсвічуванням має бути свідомим вибором користувача. Тож не дивно, що MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI не оснащена яскравими декоративними елементами. Водночас поціновувачам ілюмінації плата надає можливості прикрасити свою платформу. Для цього на PCB передбачений один конектор для RGB-лент на базі елементів 5050, а також три роз’єми для більш прогресивних стрічок ARGB Gen2 з адресованим управлінням.
Незалежно від користувацьких світлових уподобань, власникам плати напевне буде корисною реалізація EZ Dubug LED. Набір з чотирьох світлодіодів є частиною системи самодіагностики. Підсвічування певного елемента допоможе визначитись з можливими проблемами під час старту платформи.
З додаткової функціональності плати відзначимо наявність внутрішнього USB Type-C для винесення відповідного порту на стінку корпусу. У цьому випадку реалізований інтерфейс USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c).
Серед реалізованих екзотичних опцій – спеціальний роз’єм JTBT_U4_1 для підключення додаткової карти розширення MSI USB4 PD100W EXPANSION CARD, що дозволяє отримати порти USB 4.0 з пропускною здатністю до 40 Гб/c, а також підтримкою передачі енергії потужністю до 100 Вт. Відповідний модуль був представлений виробником ще рік тому, але у вільному продажу в Україні він поки не пропонується.
Особливістю модернізованої версії MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI є також новий модуль для роботи з бездротовими мережами, що підтримує новітній Wi-Fi 7 (802.11be). Завдяки цілому переліку технологічних рішень, оновлений стандарт дозволяє отримати вищу швидкість передачі даних.
У цьому випадку використовується блок Qualcomm QCNCM865 з підтримкою трьох частотних діапазонів 2,4/5/6 ГГц, смуги 320 МГц та максимальних трансферів до 5,8 Гб/c. Модуль також підтримує Bluetooth 5.4. Контролер фізично розташований у зоні інтерфейсної панелі та використовує для підключення слот M.2 (E-key). За провідний зв’язок відповідає контролер Intel i215-V (2,5 Гб/c).
Для звукової системи використовується кодек Realtek ALC4080, в ланцюгу залучені конденсатори від Nichicon. Аудіотракт частково ізольований, при цьому сигнальні лінії для правого та лівого каналів розміщені на різних шарах PCB.
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI пропонує досить насичену інтерфейсну панель. Тут розміщені відразу вісім портів USB Type-A – по чотири USB 3.2 Gen1 (5 Гб/c) та USB 3.2 Gen2 (10 Гб/c). А також пара USB Type-C, один з яких має пропускну здатність до 20 Гб/c. Тож для підключення периферійних пристроїв відповідних роз’ємів більш ніж достатньо.
За наявності процесора з інтегрованою графікою можна використовувати відеовиходи HDMI та DisplayPort. На панелі також передбачена розетка Ethernet для дротової мережі.
Кнопки Clear CMOS та Falsh BIOS призначені відповідно для очищення CMOS-пам’яті з налаштуваннями, а також запуску механізму оновлення прошивки з USB-накопичувача.
Для під’єднання звукової системи можна розраховувати на п’ять 3,5-міліметрових аудіоджеків. До того ж у наявності оптичний S/PDIF.
Варто також зазначити, що для під’єднання зовнішньої підсилюючої антени використовуються SMA-роз’єми з класичними різьбовими фітингами, що дозволяє використовувати не тільки штатну модель.
На зворотній стороні друкованої плати розташована певна кількість елементів поверхневого монтажу. У центральній зоні між процесорним роз’ємом та слотом PCI-E x16 виокремимо наявність додаткових редрайверів для розподілення та підсилення сигналів PCI-E 5.0. У області елементів VRM присутні подвоювачі. Також добре проглядається додаткова ізоляція аудіотракту.
BIOS та ПО
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI заснована на базі чипсета Intel Z790, тому очікувано має численні опції для налагодження роботи різних підсистем платформи. Оболонка Click BIOS 5 дозволяє отримати доступ до широкого кола параметрів VRM, центрального процесора та модулів оперативної пам’яті.
За наявності бажання поекспериментувати з розгоном, плата пропонує хороший асортимент функцій для тонкого керування необхідних параметрів.
Для налаштування в операційні системі пропонується використовувати фірмовий комплекс утиліт MSI Center. Тут передбачений зручний моніторинг системних показників, є можливість налагодити алгоритми роботи системи охолодження та додаткового підсвічування складових елементів ПК.
Конфігурація тестового стенда
- Процесор: Intel Core i7-14700K (8/16+12; 3,4/5,6 ГГц + 2,5/4,3 ГГц)
- Охолодження: MSI MAG CORELIQUID E360
- Пам’ять: KINGSTON FURY RENEGADE DDR5-7200 32 ГБ (KF572C38RWK2-32 2×16 ГБ)
- Відеокарта: MSI GeForce RTX 4070 Ti GAMING X SLIM WHITE 12G
- Накопичувач: KINGSTON SKC3000S1024G (1 ГБ)
Для тестування материнської плати ми використовували процесор Core i7-14700K. Це одна з найцікавіших моделей лінійки Raptor Lake Refresh, яка, окрім підвищених робочих частот, також отримала додаткові обчислювальні блоки.
Отже, маємо справу з 20-ядерним чипом, що включає 8 продуктивних ядер (P-Cores) з підтримкою Hyper-Threading, а також 12 енергоефективних обчислювачів (E-Cores). Це дуже потужний чип, який поступається флагманським Core i9 хіба що меншою кількістю E-Cores (12 vs.16) та дещо нижчими робочими частотами. Втім для перевірки можливостей материнської плати такий CPU чудово підходить.
До того ж враховуючи, що для охолодження Core i7-14700K у нашому випадку використовувалась рідинна система MSI MAG CORELIQUID E360, зняті обмеження на енергоспоживання CPU дозволять перевірити плату в умовах з підвищеним навантаженням.
MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI у роботі
Оскільки модель Core i7-14700K вперше потрапила до складу наших тестових стендів, попередньо пропонуємо в експрес-режимі визначитись з показниками продуктивності цього чипа.
Використаємо для цього типовий набір різнопланових задач, що створюють відчутне навантаження на CPU.
Щоб узагальнити показники в умовах багатопотокового навантаження, використаємо результати Cinebench R23. У цьому тесті процесору Core i7-14700K вдалось набрати 35 200 балів. Це орієнтовно на 15% більше, ніж пропонував попередник Core i7-13700K (~30 500 балів). Водночас оновлена модель на ті ж ~15% тут поступається Core i9-14900K (~ 40 500 балів). У порівнянні з опонентами із табору AMD, чипу Core i7-14700K майже вдалось наздогнати Ryzen 9 7950X3D (~35 800 балів), хоча на етапах багатопотокового рендерингу тут кращі показники у більш високочастотного Ryzen 9 7950X (~ 38 000 балів). В подібних завданнях додатковий кеш-буфер має менший вплив, ніж підвищена робоча частота обчислювальних ядер.
У тестовому режимі під час багатопотокового навантаження у Cinebench R23 продуктивні ядра процесора Core i7-14700K прискорювались майже до 5500 МГц, тоді як E-Cores працювали на 4300 МГц. Це вище за штатні показники для подібних умов. Використання рідинної системи охолодження дозволяло підтримувати подібний форсований режим, втім температура чипа досягала 100C. Воно й не дивно, враховуючи, що тривале споживання енергії складало близько 290 Вт, пікове – 324 Вт.
В таких умовах частина силових елементів VRM нагрівалась до 76С. Вочевидь це стосувалось збірок у верхньої грані PCB. Заміри показників безконтактним пірометром показали температурні значення на ~10C нижчі для меншого радіатора, а температура габаритного не перевищувала 55С. Режим цілком робочий, хоча значення покращать використання системи у корпусі з додатковою циркуляцією повітря всередині кейса. Відкритий стенд з помпою СРО без додаткового обдуву елементів навкруги процесорного роз’єма – найбільш температурно “стресовий” випадок.
Мікросхема чипсета в поточних умовах прогрівалась до 44С
Оперативна пам’ять
Як ми вже зазначали, плати на Intel Z790 дозволяють використовувати швидкісні комплекти пам’яті. Таку можливість надають й моделі на Intel B760, втім пристрої саме на топових чипсетах зазвичай дозволяють отримати максимальні результати. До того ж у випадку з платформою Intel додаткове підвищення робочих частот ОЗП не позбавлене сенсу.
Для швидкої перевірки можливостей MSI MAG Z790 TOMAHAWK MAX WIFI у контексті роботи зі швидкісною пам’яттю, ми використали двоканальний комплект DDR5-7200.
Тут можна порівняти показники пропускної здатності й затримок у базовому режимі DDR5-4800 (40-39-39-77) та після активації XMP-профілю на DDR5-7200 (38-44-44-105). Трансфери зросли на 35–40%, а латентність покращилась з 87 до 67 нс.
Продуктивність в іграх
Окремим етапом тестування стала перевірка продуктивності платформи в іграх. За наявності відеокарти лінійки GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ можна розраховувати на дуже пристойні показники навіть при використанні максимальних налаштувань якості. Принаймні це стосується режимів 1080p/1440p, коли зазвичай цілком вистачає наявних 12 ГБ пам’яті відеокарти.
У обох випадках обов’язковим елементом платформи має бути монітор з підвищеною частотою оновлення екрана. Навіть у 1440p платформа здебільшого забезпечувала понад 100 fps. Виключенням тут стали лише Cyberpunk 2077, де фактична середня кількість кадрів наблизилась до вказаного значення, а також Metro Exodus Enchanced Edition, яка працює виключно у режимі з трасуванням променів. Увімкнення RT у інших проєктах звичайно б вплинуло на підсумкові показники, втім це вже тема для іншої історії. До того ж “компенсатори” на кшталт DLSS й тут можуть допомогти отримати необхідну кількість fps.
Енергоспоживання в іграх
Під час тестування ігрової продуктивності ми також заміряли середній рівень енергоспоживання у визначених проєктах. Як бачимо, показники можуть досить суттєво відрізнятись залежно від конкретного проєкту. “Рекордсменом” тут стала Cyberpunk 2077, яка змушувала платформу споживати близько 525 Вт. Гра досить вимоглива та створює одночасне високе навантаження як на відеокарту, так і на центральний процесор.
У тих же Force Motosport або Far Cry 6 система споживала відчутно менше енергії – 380–390 Вт. На жаль, окрім суто академічного інтересу, такі відомості можуть стати у нагоді під час розрахунку можливого орієнтовного часу активної гри від зарядної станції певної ємності.