Сьогодні iPhone 13 вже важко назвати новинкою, але під час анонсу смартфона «Межі» ще не було, тож я все одно вирішив про нього написати. Тим більше, що він був потрібен для огляду AirPods 3. І хоча цьогорічний iPhone «для всіх» не отримав якихось значних нововведень, проте цікаві зміни в ньому є. Тому детальніше розкажу про них в огляді.
Характеристики iPhone 13
Розміри та вага | Висота: 146,7 ммШирина: 71,5 ммТовщина: 7,7 ммВага: 174 г |
Оперативна пам'ять і сховище | 4 ГБ + 128 / 256 / 512 ГБОперативна пам'ять LPDDR4X + накопичувач NVMe |
Процесор | Apple A15 Bionic |
Графічний процесор | Apple GPU |
Бездротові модулі | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC, UWB |
Дисплей | 6,1-дюймовий OLEDРоздільна здатність: 2532 x 1170 точокСпіввідношення сторін: 19.5:9Частота оновлення: 60 Гц |
Основний модуль камер | Ширококутний сенсор: 12 Мп, ƒ/1.6Ультраширококутний: 12 Мп, 120°, ƒ/2.4 |
Фронтальна камера | 12 МП, ƒ/2.2 |
Акумулятор | 3240 мА•г |
Операційна система | iOS 15 |
Комплектація | документація та кабель з USB Type-C на Lightning |
Рекомендована ціна в Україні | від 28 999 грн |
Дизайн та матеріали
Ні для кого не секрет, що Apple є одним з найбільш консервативних в плані дизайну виробників смартфонів. Компанія може роками робити в ньому мінімальні зміни, не особливо балуючи прихильників нововведеннями. Все як заповів Стів Джобс, який якось сказав, що дизайн – це не те, як виглядають предмети, а те, як вони працюють. В цьому плані компанія дає користувачам знайому форму, потрохи наповнюючи її новим змістом. Я не фанат такого підходу, адже люблю відчуття новизни, проте цифри продажів iPhone говорять, що це турбує далеко не всіх.
Хоча варто зазначити, що деякі зміни в дизайні iPhone 13 все ж таки є. Почну з фронтальної панелі, де нововведення настільки разючі, що… я їх навіть не помітив. Ще влітку я приблизно місяць користувався iPhone 12, і, чесно кажучи, якби не знав про зменшений виріз в екрані «тринадцятки», то навряд чи б про це навіть задумався. Логіка тут проста, виріз є – значить це iPhone. Зараз його складно переплутати з конкурентами. Все як і хотіли в Apple, дизайн компанії просто пережив всі можливі копії. Цікава стратегія, але, як на мене, 5 років – забагато, щоб майже не міняти дизайн фронтальної панелі. Проте компанія своєї цілі досягла, а потенційні покупці раді й таким змінам. Бо хоч щось нове.
На тильній стороні корпусу схожа ситуація. Блок камер став більшим, власники чохлів для попереднього покоління не зможуть використовувати їх з iPhone 13. Крім того, візуально змінилося розташування модулів камер. Їх все ще двоє, і щоб якось заповнити доволі масивну панель виступу, об’єктиви розташували не в одну лінію, а навхрест. Я намагався сформулювати для себе, чи подобається мені таке нововведення, чи ні. Проте так і не зміг визначитися. З одного боку, так iPhone 13 справді легше упізнається, з іншого – зміна настільки мінімальна, що сприймається як і зменшений виріз. Ну тобто зробили, і добре. А не зробили б, це навряд чи на щось вплинуло.
Адже хай там як виглядає iPhone 13, а ідеї Стіва живуть, і ми знаємо, що зміст часто важливіший за форму. Тим більше, коли й сама форма не викликає особливих нарікань під час використання. І якщо до дизайну нового «народного» флагману Apple можуть бути питання, то з якістю матеріалів все стандартно чудово. Компанія давно довела процес обробки скла та металу до найвищого рівня, тому всі деталі смартфону підігнано ідеально. Його фронтальну панель прикриває захисне скло Ceramic Shield від Corning, рамка корпусу зроблена з алюмінію, а тильна частина – з загартованого скла.
Цікаво, що раніше керамічне скло не використовувалося в якості захисного для екранів, бо було проблемою зробити його достатньо прозорим, проте в Corning розв'язали це питання. Загалом, Ceramic Shield складається з керамічних нанокристалів, які вводяться у скляну матрицю за допомогою процесу високотемпературної кристалізації. Їхня замкнута структура допомагає краще протистояти появі тріщин та сколів. Додатково скло зміцнюється шляхом іонного обміну, що істотно покращує жорсткість його структури, а це допомагає утримувати скло разом у разі пошкодження та уникати глибоких подряпин.
Розміри iPhone 13 не змінилися у порівнянні з попереднім поколінням (146,7 х 71,5 х 7,65 мм), а от вага зросла на 10 грамів та складає 174 грами. Крім цього, смартфон так само має захист від води та пилу за стандартом IP68, що в теорії дозволяє занурювати корпус на глибину до 6 метрів на час до 30 хвилин.
Face ID
Зменшення вирізу в екрані могло би вплинути на роботу системи розпізнавання обличчя Face ID, але тут без змін. Камера TrueDepth працює в парі з проєктором точок та інфрачервоним випромінювачем, миттєво скануючи обличчя користувача в будь-яких умовах освітлення, навіть в повній темряві. Проте під час пандемії та повсюдного використання захисних масок це не найліпший спосіб розблокування смартфону. Адже якщо не носити Apple Watch, що дозволяє автоматично знімати блокування екрану, коли Face ID визначає на обличчі маску, то її доведеться знімати та вводити свій PIN-код. А робити це в публічних місцях не дуже безпечно.
Apple варто було взяти до уваги нарікання користувачів та вбудувати ємнісний сканер відбитків пальців в кнопку живлення iPhone 13. Тим більше, що компанія не забула про цю технологію та активно використовує її в iPad.
Дисплей iPhone 13
Ще один консервативний підхід Apple прослідковується у виборі діагоналі екрану. Хоча у випадку iPhone 13 компанію радше хочеться похвалити: відносно компактних смартфонів на ринку залишилося небагато. Тим більше, що 6,1-дюймовий дисплей апарату не такий вже й маленький.
Як і раніше, компанія використала OLED-матрицю з роздільністю 2532 х 1170 точок (460 ррі) та підтримкою технології True Tone, що автоматично підлаштовує колірну температуру під навколишнє середовище. Пікова яскравість в режимі HDR не змінилася та досягає 1200 кд/м², а от автоматична виросла до 800 кд/м². Наші заміри показали, що типова яскравість складає 555 кд/м², а автоматична навіть трохи вища від заявленої виробником – 830 кд/м². Загалом цього більш ніж досить для комфортного читання екрану під прямим сонячним світлом.
Традиційно для дисплеїв в пристроях Apple, калібрування екрану виконане на дуже високому рівні зі 100% охопленням кольорового простору sRGB, температурою, близькою до 6500К, та еталонною гамою 2.2.
Дивитися на екран – суцільне задоволення, але є один нюанс. В Apple чомусь вважають, що вища частота оновлення дисплею могла би зашкодити старшим моделям лінійки, тому в iPhone 13 залишили старі добрі 60 Гц. Для смартфона у 2021 році, який навіть на рідному для компанії ринку стартує від $800, це виглядає відверто дивно. І так, багато хто може сказати, що iOS сама по собі настільки плавно працює, що це ніби 90 Гц на Android. Проте не будемо себе обманювати, насправді різниця помітна й апарат точно виграв би від наявності в ньому підтримки фірмового Pro Motion.
Платформа та швидкодія
Компанія Apple залишається одним із лідерів серед розробників мобільних чипів, і новий процесор A15 Bionic підтверджує цей статус. Він вироблений по 5 нм технологічному процесу та включає 2 високопродуктивних ядра та 4 енергоефективні, а також 4 обчислювальні блоки графіки та покращений 16-ядерний блок NPU.
В Apple традиційно не розкривають частоту процесора, проте, виходячи з даних тестових програм, «швидкі» ядра працюють на частоті до 3,2 ГГц, а енергоефективні – до 2 ГГц. Торішній чип A14 демонстрував великий приріст швидкодії, і А15 на його фоні не виглядає настільки радикальним оновленням. Проте чип справді став швидше і дозволяє комфортно працювати з будь-якими додатками iOS та й ще розраховувати на тривалу підтримку програмного забезпечення виробником. Навіть попри всього 4 ГБ оперативної пам’яті LPDDR4X, якої вистачає за рахунок хорошої оптимізації операційної системи.
В іграх аналогічна ситуація: iPhone 13 важко навантажити більшістю доступних в App Store застосунків, але якщо довго грати в World of Tanks Blitz чи Genshin Impact з максимальними налаштуваннями графіки, то поступово смартфон буде нагріватися та зменшувати частоту, а з нею й кількість кадрів.
Розмір вбудованої в iPhone 13 пам’яті може бути 128, 256 та 512 ГБ. Компанія використовує швидкі NVMe накопичувачі, і це єдина опція, яку можна обрати. А робити це потрібно вдумливо, адже розширити пам’ять пізніше не вийде, традиційно в апараті немає підтримки карт microSD чи інших форматів. В моєму випадку на тесті була версія на 128 ГБ, і враховуючи всі програми та той факт, що фото та відео вивантажуються в iCloud, в мене було зайнято приблизно 70 ГБ.
До інших особливостей платформи iPhone 13 можна віднести підтримку безпровідних модулів Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, NFC, Bluetooth 5.0 та UWB. А також можливість навігації за рахунок супутникових систем GPS, GLONASS, Galileo, QZSS і BeiDou.
Камери iPhone 13
Смартфон отримав дві основні камери:
- 12-мегапіксельну ширококутну з діафрагмою f/1.6, пікселями розміром 1,7 мкм, подвійним фазовим автофокусом та системою стабілізації зображення на сенсорі;
- 12-мегапіксельну ультраширококутну з кутом огляду 120 градусів, діафрагмою f/2.4 та електронною стабілізацією
Перший модуль, попри ту саму роздільність та діафрагму, що й в iPhone 12, насправді є чи не найбільшим оновленням смартфону. Адже він отримав нову систему стабілізації, яка розміщена не в оптиці, а прямо на сенсорі, а також більшу матрицю з більшими пікселями, а значить – і кращу світлочутливість.
На жаль, в мене не було достатньо часу, щоб познімати на камеру iPhone 13 вдень за різних умов освітлення. Проте в хмарну зимову погоду апарат доволі добре виконує цю задачу. В принципі, як і майже будь-який флагманський смартфон. Знімки виходять з хорошою деталізацією, широким динамічним діапазоном та загалом правильним балансом білого.
Всі переваги нового сенсора розкриваються вночі, камера захоплює більше світла та загалом робить деталізованіші знімки, хоча рівень шуму при недостатньому освітленні зростає. Але на допомогу приходять алгоритми, і камера з неосвітлених об’єктів витягує більше, ніж міг iPhone 12. Проте це, звісно, не рівень старшого iPhone 13 Pro, де матриця та пікселі ще більші. Молодша модель все ж таки має поступатися, хоча прогрес у порівнянні з попереднім поколінням в цьому плані відчутний.
Ультраширококутний модуль, навпаки, ніяк не змінився: вдень він робить фото з гіршою деталізацією, ніж основна камера, але дозволяє захоплювати більшу сцену, не змінюючи положення під час зйомки.
Великим нововведенням в «ультраширококутнику» став нічний режим, адже без алгоритмів від апертури f/2.4 та електронної стабілізації не варто чекати чогось хорошого. Проте подальша автоматична обробка знімка принаймні дозволяє отримати більш-менш пристойні кадри, якщо є хоча б декілька джерел світла. Не скажу, що їх хочеться роздрукувати чи роздивлятися на ноутбуці, але на екрані смартфону вони виглядають пристойно.
На жаль, на відміну від Pro-моделей, iPhone 13 не отримав можливість робити макрознімки ультраширококутним модулем. Це б додало йому додаткової цінності та загалом розширило би творчі можливості користувачів. Те саме можна сказати й про телефото камеру – третій модуль, який міг би бути в смартфоні, але його також не додали, щоб не конкурувати зі старшими версіями. Формально, на iPhone 13 можна робити знімки в режимі 2х, але це буде кроп з основної 12-мегапіксельної камери, роздільність якої не зовсім для цього підходить.
Записувати відео iPhone 13 може в 4К до 60 кадрів в секунду, стабілізація на модулі загалом працює непогано, проте не здатна повністю компенсувати, наприклад, швидку ходу.
Як і старші моделі, смартфон також отримав новий «кінематографічний» режим, який автоматично виявляє об’єкти та людей в кадрі та намагається по-кіношному розмити фон. Проте в iPhone 13 нема лідару, тому все відбувається з використанням алгоритмів, а вони не завжди розуміють об’єкт зйомки, тож зміщення фокусу може не спрацьовувати.
Під час зйомки можна перемикатися з основної камери на ультраширококутну, але якщо світла недостатньо, то відео вийде занадто темним.
Фронтальна камера в iPhone 13 має роздільність 12-мегапікселів, діафрагму f/2.2 і за рахунок системи TrueDepth підтримує різноманітні ефекти.
Загалом можна відзначити покращення основної камери смартфону, особливо для нічної зйомки, але у порівнянні з моделями iPhone 13 Pro та 13 Pro Max нововведень, на жаль, не так і багато.
Аудіо
Зменшення вирізу в екрані змусило Apple змістити розмовний динамік ближче до рамки корпусу, але він від цього не став звучати гірше. В парі з динаміком на нижній рамці смартфон забезпечує відчутний стереоефект та загалом звучить доволі голосно й без хрипів.
Навушники до апарату можна підключати провідним та безпровідним способом. В першому випадку будуть потрібні або навушники з конектором Lightning, або відповідний перехідник на 3,5 мм роз’єм. В другому – можна підключати будь-які сумісні з Bluetooth 5.0 моделі.
Автономність iPhone 13
Смартфон оснащено акумулятором на 3095 мАгод, якого вистачає більше ніж на день активного використання. В мене в основному це було майже 1,5 дні, й зазначу, що автономність стала трохи вищою за iPhone 12. В тесті автономності Geekbench 4 апарат під навантаженням протримався 10 годин 14 хвилин, що є дуже хорошим результатом.
Заряджається iPhone 13 аж трьома способами: провідним через Lightning (від 20 Вт), шляхом магнітного кріплення MagSafe (до 15 Вт) та індукційним по стандарту Qi (до 7,5 Вт).