Оригінальний фільм-катастрофа "Смерч" / Twisters 1996 року досі залишається одним з найкасовішим у своєму жанрі. У 90-х взагалі виходило дуже багато історій про різноманітні природні катаклізми, але кіно від режисера Яна де Бонта зуміло вирізнитися грамотним сценарієм, лячним зображенням торнадо та вкрай якісними візуальними ефектами. Останнє, звісно ж, з врахуванням часу. Тож "Смерч" досить спокійно зібрав майже пів мільярда доларів у прокаті при бюджеті у $90 млн.
Сучасний Голлівуд намагається зробити рімейки майже всіх успішних фільмів, тому у 2020 році стало відомо, що “Смерч” / Twisters також отримає нову версію. Однак виявилося, що вона дуже гарно переносить сутність оригінала у сучасні реалії, при цьому залишаючися неймовірно людяною та емпатичною історією.
Назва | "Смерчі" / Twisters |
Жанр | трилер, action, фільм-катастрофа |
Режисер | Лі Айзек Чанґ |
У ролях | Дейзі Едґар-Джонс, Ґлен Павелл, Ентоні Рамос, Брендон Переа, Саша Лейн, Деріл Мак-Кормак та інші |
Студії | Amblin Entertainment, The Kennedy/Marshall Company, Universal Pictures, Warner Bros. Pictures |
Хронометраж | 2 години 2 хвилини |
Рік | 2024 |
Сайт | IMDb |
Головною героїнею фільму стала дівчина Кейт Купер (Дейзі Едґар-Джонс), яка втратила хлопця та друзів через бажання приборкати торнадо за допомогою наукових методів. Після інциденту вона відмовилася від гонитви за смерчами, обрав замість цього безпечну роботу у Нью-Йорку. Але ситуація змінюється, коли до Кейт звертається її друг Хаві (Ентоні Рамос), який також вижив у інциденті з торнадо. Він пропонує за допомогою новітніх технологій створити тривимірну модель смерчу, щоб детально її вивчити та запобігти багатьом трагедіям. Але для цього потрібно знову "спіймати" торнадо. До того ж у цій справі Кейт буде "конкурувати" з блогером Тайлером Овенсом (Ґлен Павелл), який у серйозному природному катаклізмі начебто бачить лише розвагу та метод залучення нових підписників.
Ви помітили, що фільмів-катастроф в останні роки стало виходити значно менше, хоча у 90-х це був один з найпопулярніших жанрів? Причина цього дуже прозаїчна та полягає у масовому розповсюджені соціальних мереж. Раніше кіно було головним медіа, щоб подивитися на буяння природи без зайвої загрози для себе. Фільми-катастрофи могли концентруватися в першу чергу на самих катастрофах, посуваючи все інше на другий план. І такий підхід все одно працював, бо особливих альтернатив не було.
Сьогодні YouTube, TikTok та інші хостинги для відео заповнені кадрами з торнадо, цунамі, землетрусами та іншими природними явищами на будь-які смак та рівень сміливості. Причому зазвичай реальне життя дарує більш вражаючи видовища, ніж кіно. Саме тому фільми-катастрофи втратили колишню популярність. Інтернет переміг і тут.
Автори "Смерчів" / Twisters чудово розуміли, що вони не зможуть показувати глядачам дві години різноманітних руйнацій після дощу та вітру, щоб викликати задоволення від перегляду. Саме тому у новій історії смерчі – це не "задоволення" саме по собі, хоча й для такого підходу місце в сценарії знайшлося. Руйнівні природні явища стають призмою, крізь яку автори розглядають відчутну кількість явищ вже соціальних.
Наприклад, "Смерчі" окремо наголошують на розповсюджені в інтернеті відео з катастрофами. Існують цілі канали та блогери, які будують на подібному власні бренди. Але катастрофи завжди залишаються катастрофами, і ніяка кількість лайків чи переглядів не відбудує дім та не поверне життя. Фільм вивчає це питання без зайвого цинізму, натомість висуваючи вперед людяність, яку вийде знайти в найнеочікуваніших ситуаціях та місцях.
"Смерчі" / Twisters взагалі бере дуже багато цікавих тем і грамотно їх розкидує по хронометражу. Фільм встигає розповісти глядачу про важливість вміння відпускати минуле, суто капіталістичне прагнення нажитися на чужих трагедіях, сумнівні угоди з совістю заради "вищого блага" та інші суперечливі деталі наших життів. Причому можна побачити, що до деяких серйозних і більш комплексних питань фільм ніби боїться підійти впритул, через що вони відчуваються наївними та швидкоплинними. Однак сама наявність тематичного різномаїття у стрічці сильно тішить.
Втім, будь-кому очевидно, що на фільм з назвою "Смерчі" відчутна частка людей піде саме заради смерчів. І з ними у кіно все максимально гарно. Автори вирішили не йти шляхом максимального реалізму, бо, знову-таки, конкурувати з реальними кадрами ніяк не вийде. Тому деякі природні явища виглядають майже фантастично. Такий підхід може сподобатися не всім, але він точно працює як додатковий ефект залучення до перегляду блокбастера на великих екранах.
Також фільм приємно дивує духом "глибинної Америки", який навмисно романтизується та підноситься до стану чогось майже магічного. Події кіно розгортаються в штаті Оклахома, в якому вистачає гарних краєвидів. І "Смерчі" не ліняться показувати всю цю красу. Це один з найкрасивіших фільмів року, всі сцени якого викликають естетичне задоволення.
У результаті глядачі отримали якісний та по-гарному сучасний фільм-катастрофу, в якому вистачає важких сцен та подій, але при цьому він чомусь відчувається максимально легко. Гра з контрастами та загальна режисура сприяють тому, що після перегляду відчуваєш легке піднесення, яке при цьому не скочується в штучний пафос. Щирість – ось головна перевага "Смерчів". Саме вона перетворює нібито звичайний фільм на історію, про яку хочеться розповідати та ділитися нею з близькими.
А ще у "Смерчах" / Twisters є цікава любовна лінія, яка насправді не така вже й "любовна", і персонажі, які вміють дивувати. Тобто навіть глядачам, яким людські драми цікавіші, ніж смерчі та торнадо, знайдеться, на що подивитися.