Ми вже встигли познайомитись з ноутбуками ASUS лінійки Zenbook на нових процесорах Intel Lunar Lake. Тепер настав час і бізнес-лінійки ExpertBook. Окрім процесорів Lunar Lake, лінійка отримала оновлений дизайн та екрани з високою частотою розгортки. Сьогодні ми детально розповімо про ASUS ExpertBook P5 (P5405), першого представника оновлених ExpertBook.
Характеристики ASUS ExpertBook P5 (P5405)
Модель | ASUS ExpertBook P5 (P5405) |
Дисплей | IPS, 14”, роздільна здатність 2560x1600 точок, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 144 Гц |
Процесор | Intel Core Ultra 7 258V, 8 ядер, 8 потоків до 4,8 ГГц, Intel AI Boost NPU up to 47 TOPS |
Оперативна пам’ять | 32 ГБ LPDDR5X-8533 |
Сховище | 1 ТБ M.2 2280 PCIe 4.0×4, 1 ТБ M.2 2230 PCIe 4.0×4 |
Графіка | Intel Arc Graphics 140V, до 1,95 ГГц |
Порти | 2x USB Type-C 4 (Thunderbolt 4, DisplayPort, Power Delivery), 2 х USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1, 3,5 мм комбінований роз’єм, Kensington Nano |
Бездротові модулі | Wi-Fi 6E(802.11ax) 2*2, Bluetooth 5.3 |
Камера | 1080p, фізична шторка, ІЧ-камера |
Аудіо | Вбудовані стереодинаміки |
Клавіатура | Клавіші острівного з підсвічуванням |
Акумулятор та зарядка | до 28 годин, 63 Вт·год, блок живлення 65 Вт |
Розміри | 312x223,2x16,4 мм |
Вага | 1,27 кг |
Вартість конфігурації на огляді | Очікується в продажу |
Комплектація
Пакування та комплект постачання ASUS ExpertBook P5 мінімалістичні. Коробка з переробленого картону гірчичного кольору з мінімумом поліграфії. І комплект, що включає тільки найнеобхідніше.
Окрім ноутбука, в коробці лише блок живлення потужністю 65 Вт, кабель живлення та документація. На відміну від топових ZenBook, ASUS ExpertBook P5 отримав стандартний блок живлення замість компактного GaN.
Дизайн та конструкція
Зазвичай лінійка ASUS Zenbook відрізняється цікавим, стильним та незвичним дизайном. Натомість ASUS ExpertBook P5 має цілком нейтральний і практичний зовнішній вигляд, що є цілком нормальним для бізнес-ноутбука.
Корпус ASUS ExpertBook P5 повністю виготовлено з алюмінієвого сплаву сірого кольору. Покриття матове, практично не збирає відбитки пальців. Метал відчувається якісним, верхня та нижня кришки практично не прогинаються. Топкейс — більш відчутно, але лише якщо спеціально на нього тиснути. Під час роботи цього не відчувається.
Декоративних елементів мінімум. Лише невеликий логотип лінійки ExpertBook з блакитною стрілкою на верхній кришці. Рамка по периметру екрана зроблена з чорного матового пластику, вона доволі тонка. Над екраном розміщено вебкамеру FullHD з індикатором роботи та фізичною шторкою, а також інфрачервону камеру для ідентифікації власника.
Дисплейний блок кріпиться до основної частини єдиним широким шарніром. Він дозволяє відкрити ноутбук однією рукою. Максимальний кут відкриття — 180°. Але відчувається шарнір не надто надійним: він трохи скрипить під час відкриття ноутбука і нерівномірно, не надто добре фіксує дисплей у деяких положеннях.
На нижній частині ASUS ExpertBook P5 все цілком стандартно: доволі масивні гумові ніжки, багато вентиляційних отворів, а також стереодинаміки. З цікавих особливостей внутрішньої будови ноутбука варто зазначити наявність двох роз'ємів M.2 для SSD-накопичувачів, що не дуже часто зустрічається в ультрапортативних моделях.
Розміри та вага ноутбука цілком типові для сучасної 14-дюймової моделі і складають 312x223,2x16,4 мм, 1,27 кг відповідно. Корпус відчувається доволі міцним і надійним (окрім шарніра). ASUS ExpertBook P5 відповідає військово-промисловому стандарту MIL-STD-810H, що означає стійкість до коливань температури, вібрацій тощо.
Роз'єми
Компактні розміри ноутбука не передбачають велику кількість роз'ємів. Але інженерам вдалось встановити майже усе необхідне. На лівій грані розташовані два USB Type-C 4 з підтримкою Thunderbolt 4, DisplayPort та Power Delivery, відеовихід HDMI 2.1, один USB 3.2 Gen 2 Type-A, стандартний 3,5 мм аудіороз'єм та індикатор акумулятора.
На правому боці розташовано ще один повнорозмірний один USB 3.2 Gen 2 Type-A, а також гніздо для замка Kensington Nano.
Загалом, роз'ємів достатньо. Хіба що не був би зайвим RJ-45 для дротового підключення до мережі, зважаючи на те, що ASUS ExpertBook P5 позиціюється як бізнес-рішення. Або хоча б адаптер з USB на RJ-45, яким комплектується багато моделей ASUS. У деяких компаніях з корпоративними мережами це дійсно важливо.
Дисплей
ASUS ExpertBook P5 оснащено 14-дюймовим IPS-дисплеєм з роздільною здатністю 2,5K (2560х1600 точок), співвідношення сторін 16:10. Частота оновлення — 144 Гц. Стверджується, що максимальна яскравість складає 400 кд/м², колірне охоплення — 100% колірного простору sRGB.
Дисплей має досить ефективне антивідблискове матове покриття. Враження від дисплея приємні: досить натуральні кольори та хороші кути огляду. Хоча під кутами трохи падає контрастність і чорні зони виглядають сіруватими, що цілком звично для IPS. Запас яскравості достатній для більшості ситуацій.
Максимальна яскравість склала 376,689 кд/м², яскравість чорного поля 0,365 кд/м², а статична контрастність — 1032:1. Колірне охоплення практично співпадає з колірним простором sRGB. Але колірна температура дещо завищена, близько 6500K при еталонному значенні 8500K. Тому картинка трохи прохолодна.
У налаштуваннях є готові режими відображення Splendid, налаштування колірної температури, фільтр синього, а також покращувач відео True2Life:
Платформа, продуктивність та ПЗ
У ASUS ExpertBook P5 встановлено новий процесор Intel Core Ultra 7 258V покоління Lunar Lake. Нові процесори отримали кардинально перероблену структуру у порівнянні з Meteor Lake. Ядер стало менше і їх конфігурація відрізняється. Core Ultra 7 258V має лише 4 продуктивні та 4 енергоефективні ядра, багатопотоковість не підтримується. Core Ultra 7 155H минулого покоління мав 6 продуктивних та 10 енергоефективних ядер. Базова частота складає Core Ultra 7 258V 1,8 ГГц, максимальна — 4,8 ГГц. Базовий рівень TDP складає 17 Вт, максимальний короткочасний — 37 Вт.
Є окремий нейропроцесор Intel AI Boost з продуктивністю 47 TOPS. За графіку відповідає вбудований прискорювач Intel Arc Graphics 140V, що має 8 ядер на архітектурі Xe та максимальну частоту 1,95 ГГц. Оперативної пам'яті 32 ГБ LPDDR5X-8533. В усіх нових процесорах Intel Lunar Lake вона розпаяна прямо на SoC. Бездротові модулі: дводіапазонний Wi-Fi 6E(802.11ax) 2*2 та Bluetooth 5.3.
Синтетичні тести показують, що ASUS ExpertBook P5 має непоганий рівень продуктивності. Звісно, враховуючи формат та позиціювання. В першу чергу, це стосується одноядерних задач. Але, зважаючи на конфігурацію з 8 ядер та відсутність підтримки Hyper Threading, у багатоядерних тестах ноутбук трохи поступається актуальним конкурентам. Вбудована графіка, звісно, поступається дискретним моделям, але демонструє доволі високі показники серед інтегрованих рішень.
У режимі максимальної продуктивності в офісному бенчмарку PCMark ноутбук набирає 6825 балів. Дуже непоганий результат для ультрапортативного ноутбука.
При роботі від акумулятора у тому ж режимі результат нижчий, але падіння продуктивності не критичне.
Заявлено, що нейропроцесор Intel AI Boost має продуктивність 47 TOPS. А уся система (включно з CPU і GPU) — 115 TOPS. Деякі тести, наприклад Geekbench AI, вже вміють працювати з NPU. Але поки немає чіткої статистики та основних критеріїв для порівняння. Тож поки що це результати тестів "у вакуумі":
У ноутбуці передбачено два роз'єми M.2 з інтерфейсом PCIe Gen4 x4 NVMe для накопичувачів. Один формату 2280, другий — 2230. У нашій конфігурації було встановлено два SSD Western Digital PC SN5000S по 1 ТБ кожен. Це швидкі накопичувачі. Швидкість зчитування інформації — близько 6400 МБ/с, запису — 5700 МБ/с
Звісно, важко уявити, що потенційний власник ASUS ExpertBook P5 буде використовувати його для ігор. Але можливості нової вбудованої графіки Intel Arc Graphics 140V хотілось випробувати. Не найсвіжіші ігри цілком непогано працюють на ноутбуці. Deus Ex Mankind Divided та Hitman в нативній роздільній здатності 2560х1600 з низькими налаштуваннями працюють з кадровою частотою 30-50 FPS.
Для усіх налаштувань ASUS ExpertBook P5 використовується застосунок MyASUS. Набір налаштувань цілком стандартний: режими продуктивності, оновлення системи, діагностика, режими заряджання тощо.
Також є ще кілька додаткових утиліт. ASUS ExpertPanel зі швидкими налаштуваннями для відеоконференцій. ExpertWidget з можливістю налаштувати додаткові дії на F10 та F11. А також застосунок ASUS Business Manager, що відповідає за додаткові міри безпеки. Шифрування даних, блокування зовнішніх пристроїв, блокування реєстру, видалення файлів без можливості відновлення.
Нагрівання та стабільність роботи
ASUS ExpertBook P5 має активну систему охолодження ExpertCool з одним вентилятором та однією тепловою трубкою. Цікаво, що конструктивно вона зроблена таким чином, що має працювати однаково ефективно і при відкритій, і при закритій кришці.
При роботі в стандартному збалансованому режимі продуктивності, проблем з перегрівом та троттлінгом немає. Спочатку температура процесора підіймається приблизно до 90°. Після адаптації CO, температура знижується і тримається на рівні 80°.
Система охолодження працює тихо, лише при максимальному навантаженні чутно легкий шум. Корпус зовсім трохи нагрівається над клавіатурою та в області вентиляційних отворів на нижній кришці.
Звук, вебкамера та безпека
В ASUS ExpertBook P5 оснащено цілком типовими для ультрапортативних моделей стереодинаміками. Вони мають непоганий запас гучності, але низьких частот майже немає. Для перегляду відео та фільмів достатньо.
Вебкамера у ноутбуці має роздільну здатність FullHD. Якість цілком типова для сучасних ультрабуків: це цілком нормальний варіант для відеоконференцій. Але при поганому освітленні відчутно знижується деталізація і з'являється багато цифрових шумів.
У ASUS ExpertBook P5 передбачено два способи біометричної ідентифікації. Сканер відбитків пальців у кнопці живлення та інфрачервона камера для ідентифікації обличчя. Обидва способи працюють швидко і точно. Додатково у можна налаштувати автоматичне блокування ноутбука коли власник відходить.
Клавіатура та тачпад
ASUS ExpertBook P5 оснащений клавіатурою острівного типу, повний хід клавіш складає 1,5 мм. Клавіші працюють дуже тихо, при цьому спрацювання дуже чітке, інформативне і приємне. Є світлодіодне підсвічування білого кольору з трьома рівнями яскравості.
Розкладка клавіатури цілком звична для ультрабуків. Вона не має додаткового цифрового блоку, а верхній функціональний ряд клавіш має зменшені розміри. Замість правого Ctrl — окрема кнопка запуску ШІ-помічника Copilot. На відміну від клавіатур Zenbook, стрілки вліво і вправо мають не зменшені, а стандартні розміри.
ASUS ExpertBook P5 оснащено доволі великим тачпадом, як для ультрапортативної моделі. Його розміри складають 13х8 см. Він скляний, має дуже приємне покриття і хорошу чутливість. Окрім цього, тачпад підтримує фірмові жести вздовж країв тачпада. Регулювання гучності і яскравості вздовж лівого і правого краю відповідно. І прокрутка у YouTube вздовж верхнього.
Автономність
ASUS ExpertBook P5 отримав акумулятор ємністю 63 Вт·год, що зараз важко назвати рекордним показником, навіть для ультрапортативних ноутбуків. Стверджується, що цього вистачить на 28 годин роботи. Від стандартного блоку живлення потужністю 65 Вт ноутбук повністю заряджається за трохи більше, ніж 2 години.
Ноутбук виявився на диво витривалим, враховуючи не найбільшу ємність акумулятора. У офісному тесті він витримав близько 14,5 годин. У реальних умовах при роботі з браузером, документами, поштою та трохи Photoshop на базовому рівні, ноутбук витримав близько 10 годин. Тож на повний робочий день його вистачить з запасом і блок живлення в офіс нести не потрібно.