Українська правда

Огляд материнської плати MSI MAG B760M MORTAR WIFI II: стабільний результат

Огляд материнської плати MSI MAG B760M MORTAR WIFI II: стабільний результат
MSI-MAG-B760M-MORTAR-WIFI-II_intro
0

Оновлення модифікацій материнських плат – типова ситуація, коли мова йде про популярні моделі, які вже встигли довести свою “профпридатність”. Втім можливості для подальшого вдосконалення тут завжди залишаються, а поява лінійки нових процесорів зазвичай стає найбільш вдалим моментом для точкового редизайну пристроїв, що отримали  певні користувацькі симпатії. Сьогодні в нас на огляді материнська плата MSI MAG B760M MORTAR WIFI II для процесорів Intel Core 12/13/14-го поколінь – модель формату mATX з цікавим оснащенням та певною зміною початкового концепту.

Назва моделіMSI MAG B760M MORTAR WiFi II
ПроцесориIntel Core 12/13/14-го поколінь, Pentium Gold, Celeron
Роз'ємLGA1700
Форм-факторmATX, 244×244 мм
ЧипсетIntel B760
Пам'ять4×DIMM DDR5, до DDR5-7800+; 256 ГБ макс.
Слоти розширення1×PCI-E 5.0 x16; 1×PCI-E 3.0 x4
Накопичувачі2×M.2 PCI-E 4.0 x4; 1×M.2 PCI-E 4.0 x4/SATA; 4×SATA 6 Гб/c
Мережа1×2,5 GbE LAN (Realtek RTL8125BG); 1×Wi-Fi 6E (Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax, Bluetooth 5.3)
Елементи інтерфейсної панелі4×USB 2.0 (Type-A); 3×USB 3.2 Gen2 (Type-A); 1xUSB 3.2 Gen2x2 (Type-C); 1×HDMI 2.1; 1×DisplayPort 1.4; RJ-45; 2×антена Wi-Fi; 5×аудіо; S/PDIF
Вентилятори6×4 піна (PWM/DC)
Звуккодек Realtek ALC897
Орієнтовна ціна9400 грн (~$225)

Комплект постачання

Плата постачається у досить компактній картонній коробці, що оформлена у класичному темному стилі для пристроїв лінійки MAG.

У комплекті пропонується коротенька паперова інструкція для початкової збірки. Звичний детальний посібник доступний для завантаження за QR-кодом. В упаковці пропонується набір додаткових стійок для безгвинтового кріплення M.2-накопичувачів (EZ M.2 Clip). За наявністю лише одного інтерфейсного SATA-кабелю можна відзначати зміщення акцентів у сторону більш швидкісних накопичувачів.

Для підсилення сигналу бездротових мереж плата комплектується додатковою антеною, що у цьому випадку має виносну конструкцію. Окремої зручності під час збірки додасть подовжувач для підключення елементів керування на корпусі. Додатковим бонусом буде набір стікерів із фірмовими логотипами.

Дизайн та компонування

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II виготовлена на 6-шаровій текстолітовій основі у форматі mATX з габаритами 244х244 мм. Плата заснована на Intel B760 – найбільш популярному чипсеті для масових систем, який загалом пропонує досить широку функціональність. Модель готова для роботи з будь-якими процесорами для LGA1700 – це чипи Core 12/13/14-го поколінь включно з флагманами лінійок, а також базовими CPU цієї платформи – Celeron та Pentium Gold.

Загальне зовнішнє оформлення – нев’януща класика з чорною друкованою платою та сріблястими алюмінієвими елементами системи охолодження. Подібне поєднання загалом добре контрастує та підтримує фактично будь-яку колірну схему внутрішнього оздоблення системи.

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II отримала 14-фазну (12+1+1) конфігурацію підсистеми стабілізації живлення. У ланцюгу використовуються силові збірки Renesas RAA220075R0 з робочим струмом до 75 А, а для управління параметрами VRM задіяний ШІМ-контролер Renesas RAA229132.

Елементи стабілізатора охолоджуються за допомогою додаткових радіаторних блоків. Один з них має суттєво збільшену площу розсіювання. Конструктивно радіатор накриває зону за інтерфейсною панеллю, попутно виконуючи роль декоративного елемента. Така собі естетика з практичною користю. Свого часу MSI вперше застосувала такий технологічний прийом, який згодом фактично став ледь не індустріальним стандартом у цьому сегменті.

Другий блок відчутно компактніший, втім додаткова ребристість також збільшує площу розсіювання, що має покращувати ефективність охолодження. У обох випадках радіатори контактують зі збірками VRM та дроселями через теплопровідні прокладки.

Для підключення додаткового живлення передбачено два 8-контактних конектори EPS12V.

На платі передбачено чотири слоти для модулів пам’яті стандарту DDR5. Модель MSI MAG B760M MORTAR WIFI II вже вміє працювати з планками на 64 ГБ, тож загальна місткість оперативної пам’яті може становити до 256 ГБ. Що ж до швидкісних показників, то тут виробник заявляє про здатність плати працювати з модулями до DDR5-7800+, й це одна з відмінностей від модифікації “мортири” першого покоління, для якої заявлявся режим DDR5-7000+.

Слоти для модулів пам’яті мають механізм з односторонньою фіксацією. Враховуючи компонування, такий прийом тут доречний та полегшує встановлення/деінсталяцію модулів.

Використання формату mATX у загальному визначає можливості компонування плати, але наявну площу виробники вже використовують на свій розсуд. MSI MAG B760M MORTAR WIFI II пропонує два слоти розширення – основний повноформатний PCI-E x16 завжди працює у режимі x16 та використовує процесорні лінії PCI-E 5.0. Другий наявний слот має формат PCI-E x4 та працює саме у цьому режимі. Він обслуговується чипсетом, на його потреби виділені лінії стандарту PCI-E 3.0, отже пропускна здатність складає до 4 ГБ/c.

Звичайно цей слот може використовуватись для підключення будь-яких карт розширення PCI-E x1, враховуючи зворотну сумісність. До того ж конектор не має додаткового обмежувача, отже за необхідності є можливість під'єднати навіть карти з інтерфейсом PCI-E x8 або PCI-E x16, яким вистачить наявної пропускної здатності.

Основний PCI-E x16 додатково оздоблений металевим кожухом для підвищення міцності самого конектора. Досить типова ситуація в умовах, коли відеокарта з масивною системою охолодження може важити значно більше одного кілограма. Корисна опція – збільшена лопать фіксуючого прапорця на слоті (XL Clip), що полегшує його натискання під час деінсталяції відеокарти.

Компонування слотів стало однією з ключових відмінностей MSI MAG B760M MORTAR WIFI II від модифікації першої генерації. Попередниця мала три слоти розширення – PCI-E 5.0 x16, PCI-E 3.0 x1 та PCI-E 4.0 x16 (x4).

Така конфігурація, на перший погляд, виглядає солідніше. Але у випадку з оновленою версією плати розробники дозволили під’єднати більше накопичувачів, збільшивши кількість M.2-портів з двох до трьох. З урахуванням поточної інтеграції підсистем, кількість додаткових плат розширення зазвичай мінімальна. У більшості випадків наявні слоти взагалі залишаються не затребуваними, або займається лише один слот дискретною звуковою платою (PCI-E x1). Хоча й останні частіше мають зовнішнє виконання з підключенням по USB, що розширює можливості їх застосування.

Отже, як зазначалось, MSI MAG B760M MORTAR WIFI II пропонує вже три M.2-порта для підключення накопичувачів відповідного формату. При цьому для двох з них штатно передбачені алюмінієві охолоджувачі. SSD у роз’ємі M.2_2 залишається без радіатора.

Тож цей порт можна використати для повільнішої з наявних у користувача моделей з найменшим тепловиділенням. Або для охолодження використовувати додатковий радіаторний блок.

Всі три порта підтримують режим PCI-E 4.0 x4, а один також дозволяє під’єднати накопичувач M.2 з інтерфейсом SATA.

Що ж стосується “нативних” SATA-накопичувачів/приводів, то для них на платі передбачено чотири відповідних порти – по два поряд з нижньою та бічною гранями плати.

Для охолодження мікросхеми чипсета використовується досить габаритний радіатор, який, втім, не має додаткового оребріння.

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II оснащена шістьма 4-контактними конекторами для налагодження системи охолодження. Всі підтримують PWM/DC для регулювання обертів вентиляторів. При цьому один з роз’ємів, що номінально призначений для підключення помпи СРО має канал із силою струму до 3А (36 Вт), всі інші також підсилені – до 2А (24 Вт). Навряд вентилятори такої потужності будуть використовуватись для домашньої системи, але потенційно можливість для цього є.

Виробники материнських плат, схоже, вирішили залишити питання додаткового RGB-підсвічування виключно на розсуд власника. Це вже чергова модель в нас на тесті, яка взагалі не оснащена ілюмінацією. Когось вона лише дратує, а хтось ладен “залити” яскравими вогниками весь внутрішній простір системного блоку.

Тим, хто готовий поекспериментувати зі світловою естетикою, MSI MAG B760M MORTAR WIFI II надає один конектор для під’єднання 12-вольтових RGB-стрічок (5050), а також два конектори – для більш сучасних адресованих ARGB Gen2.

Звичайно зберігається підтримка технології Mystic Light, що дозволяє синхронізувати підсвічування всіх компонентів системи. Відповідні налаштування здійснюються у фірмовому застосунку MSI Center.

Користувацькі моделі зрідка тішать додатковим оснащенням для специфічних налаштувань чи управлінням системою в умовах відкритого стенду. Такі опції скоріше зайві для типової моделі використання домашньої системи, тож ідею раціонального витрачання коштів ніхто не скасовував. З подібної функціональності плата MSI MAG B760M MORTAR WIFI II запропонує лише систему попередньої діагностики EZ Debug LED з набором світлодіодних індикаторів, що можуть сповіщати про наявність певних проблем з ключовими підсистемами (процесор, відеокарта, пам’ять, накопичувач).

Плата не підтримує технологію Flash BIOS для автономного оновлення прошивки із USB-накопичувача. Втім, для платформи LGA1700 ми вже не очікуємо нових поколінь CPU, з появою яких теоретично могла б знадобитись подібна опція.

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II очікувано оснащена внутрішнім портом USB Type-C, що дозволяє вивести відповідний порт на стінку корпуса (за наявності такого конектора). У цьому випадку порт підтримує версію інтерфейсу USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c).

Плата також оснащена внутрішнім конектором JTBT_U4_1 для підключення додаткової карти розширення MSI USB4 PD100W EXPANSION CARD, що дозволяє отримати порти USB 4 з можливістю передачі енергії потужністю до 100 Вт. Втім ця карта розширення, яка на жаль не пропонується в Україні, навіть теоретично залишається опцією.

Порти USB 4 у штатному режимі пропонують пропускну здатність на рівні 40 Гб/c, тоді як наявний слот PCI-E x4 3.0 може забезпечити передачу даних на швидкості лише до 32 Гб/c. Тож подібний контролер тут працюватиме з певними обмеженнями. Хоча, зовнішні пристрої, які можуть на повну використовувати потенціал USB 4, ще треба пошукати.

Наявність у назві моделі позначення WiFi – недвозначна ознака того, що плата оснащена відповідним контролером та початково готова працювати з бездротовими мережами. MSI MAG B760M MORTAR WIFI II використовує модуль Intel AX211, що забезпечує підтримку Wi-Fi 6E (до 2,4 Гб/c) та Bluetooth 5.3. Контролер встановлено у зоні інтерфейсної панелі на якій розміщені конектори для під’єднання зовнішньої підсилювальної антени.

За дротовий зв’язок відповідає контролер Realtek RTL8125BG (2,5 Гб/c).

Звукова підсистема MSI MAG B760M MORTAR WIFI II базується на чипі Realtek ALC897. Традиційно передбачена додаткова ізоляція зони аудіотракту. У цьому класі не варто очікувати якихось одкровень. Втім, загалом звучання яскраве, з чітким і глибоким басом та акцентованими високими частотами: в окремих композиціях вони можуть здаватися різкуватими. Середні частоти дещо «сухуваті», але в цілому такий звук разом з якісною акустикою здатен задовольнити майже всіх користувачів, які не женуться за максимально якісним звучанням – останні у будь-якому випадку орієнтуватимуться на окремий USB DAC.

Інтерфейсна панель початково оснащена металевою пластиною-заглушкою, тож ви напевно не забудете її попередньо встановити у корпус під час збірки системи. Що ж стосується оснащення, то тут MSI MAG B760M MORTAR WIFI II пропонує відразу чотири USB 2.0 (480 Гб/c) для периферії, що не потребує високої швидкості передачі даних. Також присутні три порти USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c), а для USB Type-C реалізований інтерфейс USB 3.2 Gen 2x2 із трансферами до 20 Гб/c.

При використанні процесорів з інтегрованою графікою, для підключення екранів можна користуватись відеовиходами DisplayPort та HDMI.

На панелі також присутні розетка Ethernet для дротової мережі та SMA-роз’єми для антени модуля бездротових мереж. Для під’єднання акустики передбачено п’ять 3,5-міліметрових “джеків” та оптичний S/PDIF.

На зворотній стороні PCB добре видно чітку ізоляцію області аудіопідсистеми. На друкованій платі можна розгледіти “вкраплення” елементів поверхневого монтажу. Також звернемо увагу на те, що всі радіаторні блоки системи охолодження мають гвинтове кріплення.

BIOS та ПО

Для системного налаштування параметрів плата використовує Click BIOS 5, що має вже звичну структуру з двома режимами – EZ Mode та Advanced Mode, для базових дій та більш детального налагодження платформи.

Материнські плати на основі Intel B760 не передбачають можливості розгону процесора, тож опцій та діапазонів тут менше, ніж на ентузіастських моделях на Intel Z790. Втім охочі поекспериментувати з режимами роботи пам’яті, а також андервольтингом CPU знайдуть тут весь необхідний інструментарій.

Для налаштувань платформи в операційній системі використовується комплекс MSI Center з набором корисних доповнень. Тут передбачений моніторинг параметрів, коригування алгоритмів роботи системи охолодження, синхронізація та вибір режимів підсвічування, пріоритет мережевого трафіка, оновлення драйверів та інші опції.

Конфігурація тестового стенда

  • Материнська плата: MSI MAG B760M MORTAR WIFI II (Intel B760, mATX)
  • Процесор: Intel Core i5-14400 (6/12+4; 2,5/4,7 ГГц + 1,8/3,5 ГГц)
  • Охолодження: MSI MAG CORELIQUID E240
  • Пам’ять: KINGSTON FURY RENEGADE DDR5-7200 32 ГБ (KF572C38RWK2-32 2×16 ГБ)
  • Відеокарта: MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G
  • Накопичувач: KINGSTON SKC3000S1024G (1 ГБ)

Для тестування материнської плати система оснащувалась процесором Core i5-14400 – типовий чип, що використовується в системах такого класу й цілком придатна модель для збірки оптимального ігрового ПК.

Щоб під час практичного огляду отримати конфігурацію, що наближена до рекомендованих у “ПК місяця”, тестова платформа була доповнена відеокартою серії GeForce RTX 4070, а також 32 ГБ оперативної пам’яті.

Тюнінгована версія MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G має суттєве прискорення для GPU – 1920/2610 МГц замість штатної формули 1920/2475 МГц, та 1,2 кг “живої ваги”.

Попри те, що для Core i5-14400 загалом вистачило б навіть досить простого повітряного кулера, під час експериментів використовувалась двохсегментна система рідинного охолодження MSI MAG CORELIQUID E240. Це створить додаткове теплове навантаження на елементи VRM, тож для перевірки плати таке оснащення стенда навіть більш корисне.

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II у роботі

Маючи систему з конфігурацією, що близька до рекомендованої для оптимальних ігрових конфігурацій “ПК місяця”, ми початково провели ескпрес-тестування продуктивності платформи.

Комбінація Core i5-14400 очікувано добре себе проявляє, демонструючи хороші загальні показники. Окрему увагу звернемо на Cinebench R23, яку ми використовували як етап, що у багатопотоковому режимі створює максимальне навантаження на процесор, дозволяючи оцінити системні показники під час роботи ПК у таких умовах.

Як бачимо на скриншоті HWInfo64, процесор на піку максимально прискорювався до 4700 МГц. А от під час навантаження на всі обчислювальні блоки чип споживав максимум до 118 Вт зі сталими 107–108 Вт. На фоні показників топових моделей (300+ Вт) це взагалі початковий рівень, що напевно не створить проблем на VRM материнської плати.

Під час активного рендерингу температура CPU утримувалась на рівні 61С. Тут вже посприяла система рідинного охолодження.

Що ж стосується безпосередньо параметрів материнської плати, то за показниками моніторингу, силові елементи прогрівались лише до 52С. Без будь-якого додаткового обдуву, навіть побічного. Температура мікросхеми чипсета підвищувалась до 55С. Тут відчувається сусідство з масивною відеокартою, яка нависає безпосередньо над радіатором PCH. Але навіть у такому випадку показники нагріву цілком сприйнятні.

Загалом комбінація материнської плати на Intel B760 з процесором рівня Core i5-14400 досить типова та поширена. Саме з такими CPU компонуються масові моделі. Що ж до роботи з базовими версіями Core i7/i9, то там напевно також не виникне питань, враховуючи загальну конфігурацію VRM й отримані температурні показники.

Оперативна пам’ять

На тестовому стенді використовувався комплект пам’яті DDR5-7200. Втім, як ми вже зазначали, для роботи у такому режимі потрібні процесори К-серії. Масові чипи без розблокованого множника мають скромніші можливості роботи зі швидкісними наборами ОЗП.

Спочатку використовуємо базові налаштування, отримавши режим DDR5-4800 (40-39-39-77). Заміри демонструють трансфери на рівні 66–71 ГБ/c та затримки у 88 нс.

Спроби використовувати XMP-профілі з режимами DDR5-6800/7200 не приносили успіху. Проблеми виникали ще на етапі самодіагностики плати. А от профіль DDR5-6400 з досить агресивною формулою таймінгів (32-39-39-80) підійшов ідеально. Після подібних трансформацій швидкості передачі даних зросли до 86–94 ГБ/c, а латентність пам’яті знизилась до 69,3 нс.

Для експериментів з більш швидкісними режимами обов’язково потрібен процесор К-модифікації, причому бажано з лінійки Core 14-го покоління. Саме такі чипи проходили валідацію виробника у режимі DDR5-7800.

Продуктивність в іграх

Ігрові можливості конфігурації з Core i5-14400 та GeForce RTX 4070 12 ГБ загалом вже добре відомі. У режимі Full HD зазвичай ми бачимо понад 120+ fps навіть у відносно важких проєктах. З переходом на 1440p лічильник також зазвичай жваво перескакує за 100+ кадрів/c.

Але, споглядаючи на показники Black Myth: Wukong у нативному режимі з профілем Cinematic, де GeForce RTX 4070 навіть при 1920х1080 не вдається отримати середні 60 кадрів/c… Звичайно, рушій Unreal Engine 5, симпатична насичена картинка, але ж який рівень продуктивності. На максимальній якості у Full HD маємо середні 51 кадр/c, а у 1440p – 38 fps. Тут вже не обійтись без масштабування DLSS, а у налаштуваннях поряд також є опція Frame Generation, що доступна лише на RTX 40xx.

Здається починається черговий етап, коли формуються тези, що відеокарти поточного покоління вже не справляються зі своїми завданнями й нам терміново потрібні більш продуктивні рішення за будь-яку ціну. Як реагувати на подібні “виклики”, кожен вирішує самостійно.

Енергоспоживання в іграх

Під час тестів ігрової продуктивності ми також визначали середній рівень енергоспоживання системи. У кожному окремому проєкті він відрізняється, залежно від характеру та інтенсивності одночасного навантаження на процесор/відеокарту.

Фактичні показники системи під час ігор коливались у межах 270–355 Вт. Слід врахувати, що у нашому випадку форсована відеокарта MSI GeForce RTX 4070 GAMING X TRIO 12G має дещо підвищений рівень енергоспоживання, у порівнянні з рекомендованим значенням для базових GeForce RTX 4070 – 215 Вт vs. 200 Вт.

Оцінка межі
8.5
/ 10
Що сподобалось
  • Хороша функціональність
  • ефективне охолодження
  • три порти для M.2-накопичувачів, для двох з яких передбачені додаткові радіатори
  • безгвинтове кріплення SSD
  • робота зі швидкісними модулями пам’яті
  • слот PCI-E x16 5.0 з підсилюючим кожухом
  • наявність модуля Wi-Fi 6E
  • наявність у комплекті подовжувача конекторів на фронтальну панель
Що не сподобалось
  • Ціна
  • слот PCI-E x4 стандарту PCI-E 3.0

MSI MAG B760M MORTAR WIFI II – оновлена модифікація материнської плати на чипсеті Intel B760 в актив якої можна занести збільшення кількості під’єднуваних M.2-накопичувачів та покращення роботи зі швидкісними комплектами оперативної пам’яті. В іншому “мортира” як і раніше б’є в ціль, приваблюючи хорошим оснащенням, слушною конфігурацією VRM, ефективним охолодженням силових елементів та наявністю модуля Wi-Fi 6E. Втім за підбір корисних опцій виробник встановлює відповідну ціну. Попри очікування анонсу нової десктопної платформи Intel, актуальні рішення для систем середнього рівня на LGA1851 з’являться щонайменше за півроку. А там ще обов’язкові етапи доведення до ладу прошивок і стартового цінового безладдя. Тож за наявної потреби збірки ПК такого класу, поточні рішення виглядають цілком привабливо.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: