Українська правда

Microsoft Flight Simulator 2024: небесний далекобійник

Microsoft Flight Simulator 2024: небесний далекобійник
Microsoft_Flight_Simulator_2024_000
0

Найочікуванішою грою 2024 року для мене була зовсім не "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля", а Microsoft Flight Simulator 2024. Я був великим фанатом попередньої частини, в яку грав декілька годин кожного дня з моменту релізу у 2020 році й до початку повномасштабного вторгнення, останній політ моєї перерваної кругосвітньої подорожі закінчився о 3:00 ночі 24 лютого 2022 року. Я купував літаки та доповнення до гри, як от Microsoft Flight Simulator: Reno Air Races. На довгий час це була майже єдина гра, яка мене цікавила. Тож я чекав Microsoft Flight Simulator 2024, і мушу сказати, що в цілому гра мене не розчарувала, але... список претензій та зауважень, які я маю до Asobo Studio та Xbox Game Studios, дуже і дуже довгенький. Але давайте по черзі.

ГраMicrosoft Flight Simulator 2024
Жанр симулятор
Платформи Windows, Xbox Series X|S
Мови англійська
Розробник Asobo Studio
Видавець Xbox Game Studios
Посилання flightsimulator.com

Катастрофа

Я отримав Steam-ключ до Microsoft Flight Simulator 2024 за декілька днів до релізу, за що окрема подяка PR-команді Microsoft. І сподівався 19 листопада 2024 року з головою поринути у кар’єру пілота, яка мала стати основною стравою нової гри. На жаль, сервера Microsoft Azure були іншої думки... Фіча, яка мала стати візитівкою гри та рекламою хмарних сервісів Microsoft, динамічне підвантаження усього контенту, цього разу не лише мапи, а й літаків, оновлення світу та усього іншого, схибила. Сервери виявилися перевантаженими, база даних постійно падала і користувачі застрягли в нескінченних чергах на створення персонажа, завантаження гри, завантаження світу тощо.

Доходило до смішного, Microsoft Flight Simulator 2024 могла працювати в одній частині країни, скажімо Німеччині чи Великої Британії, і не працювати в іншій, тож користувачі мали вмикати VPN на інші країни, щоб просто запустити гру. MSFS 2024 не вантажилась, сповіщаючи що каналу в 1 Gbps не вистачає, падала без причини, зависала у нескінченному завантаженні тощо. У перший тиждень з моменту релізу свій перший політ здійснило лише... 7% гравців в Steam. Це була справжня катастрофа, один з найгірших запусків гри в історії. Не дивно що Steam-рейтинг Microsoft Flight Simulator 2024 і досі залишається на рівні 44/100 (з 10 тис. відгуків).

Я здійснив свій перший політ лише через тиждень після релізу гри. Другий політ не задався, гра пішла в нескінченне завантаження світу. Проблеми з серверами разом з відключеннями електрики в Києві, які відбувалися наприкінці листопада та на початку грудня 2024 року, робили гру в MSFS 2024, де один політ може тривати 3-4 години, майже нереальною, і я відклав її до кращих часів, продовжуючи читати тематичні форуми та Reddit, де користувачі не припиняли скаржитися на проблеми.

Більш-менш гру полагодили десь у середині грудня, але тоді мені було трохи не до польотів. Тож я вирішив спробувати Microsoft Flight Simulator 2024 у вихідні після Нового року... і літаю щодня ось вже 19 днів. Насправді у гри все ще вистачає проблем, але вона приносить мені задоволення, хоча часом розробників з Asobo Studio і хочеться, як цуценят що нашкодили тикати носом у дрібні, але дуже дратуючі помилки. MSFS 2024 вже працює, але шлях, який ще доведеться подолати Asobo Studio та Microsoft і справді чималий.

Небесний далекобійник

Основний режим Microsoft Flight Simulator 2024 – режим кар’єри пілота, саме його Microsoft рекламувала у більшості трейлерів гри. Річ у тому, що попередня частина Microsoft Flight Simulator 2020, була грою без чіткої цілі, у якій гравець мав сам розважати себе. Хтось літав над власним домом та країною; хтось ставив рекорди ідеальних приземлень; хтось, як ваш покірний слуга, відправився в навколосвітню подорож на легкому літаку; хтось виправляв помилки на мапах, додавав нові аеропорти та створював лівреї для літаків. Гравці в один голос благали Asobo/Microsoft дати їм режим кар’єри, і з’явилися навіть декілька сторонніх застосунків, які під'єднувалися до MSFS 2020 і дозволяли розпочати віртуальну кар’єру пілота. Це було геть незручно, бо треба було вручну вводити дані польоту та вагу вантажу.

"Єдине, чого мені не вистачає – так це режиму кар'єри, подібного до того, що є в American Truck Simulator / Euro Truck Simulator 2. Щоб можна було будувати власну компанію, перевозити вантажі та пасажирів, заробляти репутацію та гроші, купувати нові літаки тощо." – написав я у рецензії на Microsoft Flight Simulator 2020 у серпні 2020 рок.

Що ж, Asobo Studio та Microsoft почули гравців. Тепер у грі є режим кар’єри, буквально аналог того, що є в Euro Truck Simulator 2, з абсолютно усім, що я і просив у рецензії 2020 року.

Ви починаєте з маленького аероклубу і першого польоту на легкомоторній Cessna. Потім проходите навчання, складаєте екзамен і починаєте кар’єру пілота за наймом. Заробляєте гроші на перший власний літак, складаєте додаткові екзамени й врешті решт розпочинаєте власний бізнес з б/в Cessna 172 та ліцензій на проведення оглядових турів. Далі нові екзамени, накопичення ще більших сум і нові компанії – вантажні перевезення, пасажирські перевезення, повітряна реклама, пожежна авіація, медична евакуація, пошук та порятунок тощо.

Насправді місій у грі вистачає. Тут є і спостереження за торнадо зі спеціального наукового літака, і робота повітряним краном, і порятунок на воді, і VIP-перевезення, і місії у глушині. Але до усього цього ще треба добратися. Бо нові літаки, екзамени, ліцензії на ту чи іншу діяльність, коштують грошей і чималих. А це польоти, польоти й знову польоти. Виконання вказівок диспетчерів, задоволені клієнти та постійний страх розбити літак або "зловити" одну з численних помилок, яких у цьому режимі гри вистачає.

На форумах Microsoft Flight Simulator 2024 існує навіть стандартна фраза "MSFS 2024 – чудова гра, тільки не чіпайте режим кар’єри!". І це, на жаль, правда. Щоб просуватися кар’єрними сходинками треба дуже багато часу і сталеві нерви, бо часом успіх тут залежить не від ваших вмінь пілота, а від того, з якої ноги сьогодні встала MSFS 2024.

Місії в кар’єрі генеруються автоматично, тож не дивуйтесь "Оглядовому польоту до 3-ої клінічної лікарні", чи "...до рибхозу". Відповідно місії можуть розпочинатися з будь-яких аеродромів та смуг, навіть з тих, які давно не використовуються в реальності. Плюс Blackshark.ai та Microsoft Azure Cloud не застраховані від помилок, тож ваш літак можуть поставити на стоянку серед дерев, а це моментальна катастрофа, купа грошей на ремонт та потужний удар по рейтингу пілота. Або на стоянку серед "прозорих", але заважаючих руху авто. Або намалювати невидиму стіну між вами та літаком, або невидимий поріжок перед виходом на злітну смугу, або сама смуга буде як хвилі бурхливого моря. І таке інше.

Часом гра відмовляється давати вам параметри IFR (правил польотів за приладами) і випускати на злітну смугу, часом не відпрацьовує команда Hold short (зупинка перед виїздом на злітну смугу), часом заходи на посадку, які пропонує гра, геть нереалістичні й ви вимушені їх порушувати. Все це приводить до штрафів, які впливають на рейтинг пілота і на заробіток. Часом гра просто падає наприкінці польоту. І гарно якщо це оглядовий маршрут на 15 хвилин, а не чотиригодинний VIP-чартер. А через те, що гринд у кар’єрі пілота просто нереальний, то так, вам потрібні сталеві нерви, щоб просунутися.

З 1 січня 2025 року я налітав вже 70 годин, 60 з яких у режимі кар’єри, і я лише зараз маю можливість купувати якісь літаки, які не є Cessna 172 (вона тут в п’яти різних модифікаціях, включаючи модифікацію для повітряної реклами та стрибків з парашутом). Типовий заробіток з польоту складає в мене 30-100 тис. кредитів, плюс літакам треба робити техогляд, мити, заправляти, ремонтувати тощо. Все це небезплатно, тож до пасажирських лайнерів та важких вантажних літаків, які коштують десятки та сотні мільйонів кредитів, ще далеченько.

Але насправді все не так погано. Дуже приємно, наприклад, провести авіаекскурсію над Києвом, злетівши зі смуги Заводу Антонова та показавши гостям міста телевежу, Лавру та лікарню залізничників. Тим більше, що безплатне доповнення Kyiv City Landmarks, створено Антоном TedStricker Лонгвиненком для MSFS 2020, все ще працює в MSFS 2024. Антон загинув під час боїв на Харківщині у листопаді 2023 року, але його друзі модери підтримують доповнення.

Дуже приємно доставити VIP-персону на літовище, де ти сам колись бував як пасажир. Дуже цікаві місії по порятунку та приборканню пожеж. Нещодавно купа віртуальних пілотів гасили віртуальні пожежі у Каліфорнії на таких самих De Havilland Canada CL-415, що і реальні пожежники. Часом Microsoft Flight Simulator 2024 генерує цікаві місії з посадками у дуже складних умовах на дуже складі злітні смуги. Та і взагалі, тут неймовірно красиво, а знову почути "Шановні пасажири, пристебніть ремені безпеки та приготуйтесь до зльоту" дуже приємно, особливо в наших умовах.

Але так, залізні нерви не завадять, як і знання "настрою" MSFS 2024. Наприклад, не варто злітати близько до півночі, маєте майже 100% шанс отримати "Неочікувану помилку" і зірвану місію. Не варто вручну відкривати двері літака, особливо під час пасажирських місій, бо тоді ймовірність того, що пасажири будуть "сидіти" на крилі, або під крилом, а ваша голова стирчати з фюзеляжу, суттєво підвищується. Не варто дозаправляти літак перед місією, це теж може привести до помилок. З іншого боку, при довгих перельотах не варто довіряти індикатору залишків палива. Не варто завжди слухатися диспетчера, бо так і розбитися недовго. І так далі, і таке інше. У цій грі дійсно шалена купа дрібних помилок, які часом дуже дратують

Небо кличе

Як ми вже згадували, на форумах Microsoft Flight Simulator 2024 пишуть: "Зі грою все добре, лише не чіпайте режим кар’єри!". І це правда. Ніяких претензій до режиму вільного польоту, в якому ви можете обирати будь-яку злітну смугу у будь-якій точці світу, або взагалі починати в повітрі, в нас немає. Можливість досліджувати усю планету унікальна. І нехай хтось каже, що деякі зони у грі виглядають гірше, ніж у попередній частині, я таких не помітив. Навпаки, деякі фотограмметричні міста виглядають просто фантастично, спробуйте політати над Кельном, Барселоною (циклопічне дерево біля Національного музею не рахуємо), Венецією, Прагою чи Братиславою. Це фантастика!

Так, глюки бувають, випадкові гігантські дерева чи будинки переростки, міста, де фотограмметричні об’єднуються з окремими деревами чи мутують у якусь подобу скель... Але на рівні поверхні Microsoft Flight Simulator 2024 часом дійсно вражає купою дрібниць. Волошковими чи маковими полями та різнотрав'ям, жовтим листям дерев, тваринами, деталізації яких позаздрять навіть мисливські симулятори на кшталт Way of the Hunter або theHunter: Call of the Wild.

Так мапи Bing в деяких локаціях суттєво відстають від Google, тож в Україні ще немає слідів бойових дій, Бахмут, Часів Яр та Покровськ ще цілі, Донецький аеропорт може приймати літаки, а колишнє Каховське море ще не повністю стало лісом (тут MSFS взагалі трохи глючить, Blackshark.ai не розуміє як відмалювати те, що відбулося). Але так було і в Microsoft Flight Simulator 2020, тут питання до Bing і взагалі до того, чи варто зараз оновлювати мапи України.

Щодо літаків, то їх стало набагато більше, деякі з тих машин, що з’являлися в платних доповненнях до MSFS 2020, увійшли у базовий набір, стало більше роторкрафтів, з’явилися апарати легше повітря. З цікавого – Air Tractor AT-802, вантажний гігант Airbus A330-743L Beluga XL, Boeing 737 MAX 8, De Havilland Canada DHC-2 Beaver, вже згаданий De Havilland Canada CL-415, De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter, легкий реактивний Cirrus Vision SF50, Diamond DA40 NG, легендарний штурмовик Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II Warthog, неймовірний Hughes H-4 Hercules "Spruce Goose", Grumman HU-16 Albatross, агролітак Cessna 188 AGTruck, Boeing 787-10 Dreamliner.

В найповнішу версію гри, Aviator Edition, входять усі літаки, які виходили протягом чотирьох років у серіях Local Legends та Famous Flyer, включаючи Ан-225 "Мрія" та Ан-2 "Кукурудзник".

Ніяких проблем немає у режимі навчання та змагальній лізі, де ви маєте проходити траси для повітряних перегонів, здійснювати точні посадки або літати серед пагорбів та ущелин на реактивних винищувачах, намагаючися триматися якомога ближче до землі. Все добре й в режимі оглядових польотів, і у випробуваннях. Ба більше, судячи за ще закритими елементами меню, у гру скоро додадуть відомі екстремальні змагання Red Bull Air Race та ті самі повітряні перегони в Рено, які ми згадували на початку.

Технічні деталі

Основна фіча Microsoft Flight Simulator 2024, яка спричинила стільки проблем на старті гри – стримінг контенту, необхідний в першу чергу для консолей з обмеженим місцем на SSD. Іронічно, але саме на консолях у гри найбільші проблеми, а на Xbox Series S її краще взагалі не запускати.

Завдяки стримінгу, який нарешті працює без проблем, принаймні на ПК, MSFS 2024 займає на диску не 200+ ГБ як MSFS 2020, а... 10,6 ГБ, як каже Steam. Але це лише базова версія гри, все що стриміться буде падати в кеш, який займає в мене вже 68,5 ГБ, плюс ще 34,7 ГБ припадає на додаткові користувацькі модифікації, покращену мапу висот України та пару нових літаків.

Я граю на системі, яку оновлював 2023 року у тому числі з оглядом на майбутній Microsoft Flight Simulator 2024. Тож на Intel Core i5-13600KF 3.5GHz s1700, ASUS DUAL-RTX4070-O12G і 32 GB (2x16GB) DDR5 5200, гра працює на настройках Ultra видаючи картинку у роздільній здатності 2560×1440 з приємним для польотів fps… але не завжди. Не зрозуміло від чого це залежить, але з одним і тим самим літаком, з того самого аеропорту, з тією самою погодою гра може видавати 60+ fps і 10 fps. Останнє відбувається нечасто, але буває і дико дістає, особливо якщо це припадає на важливий політ.

Ще одна проблема, яку розробники все ще не вирішили – мерехтіння екрана, яке щезає якщо перейти у віконний режим, та DLSS, який просто не працює. DLSS часом перетворює гру в слайд-шоу з картинкою що двоїться. Чому так відбувається знову ж таки не зрозуміло.

Але коли Microsoft Flight Simulator 2024 працює, він видає фантастичну картинку. Деякі скрини у повній роздільній здатності, які я викладав у мережу, знайомі сприймали як фотографії.

Сумісність

Asobo Studio та Xbox Game Studios обіцяли, що більшість придбань, що гравці зробили в MSFS 2020, будуть доступні їм і в MSFS 2024. І попри те, що ігровий магазин ще не працює (цього місяця мають запустити), я отримав все, що купував декілька років тому: Ан-225 "Мрія", Ан-2 "Кукурудзник", МіГ-29 з лівреєю "Привида Києва", плюс усі літаки з Deluxe видання MSFS 2020, які не потрапили у нову гру.

Щодо користувацьких доповнень з сайту Flightsim.to, то ситуація тут двояка. Більшість доповнень що покращують місцевість, як ось згаданий вище Kyiv City Landmarks, працюють. Нові аеродроми та смуги додаються, але тут можуть бути конфлікти з індексами ICAO та координатами, як у деяких українських аеропортів. А ось купа ліврей, які були створені для літаків MSFS 2020, у Microsoft Flight Simulator 2024 не працюють. Шкода, бо в мене були декілька українських ліврей, створених модерами на моє замовлення.

Але кількість контенту, який оновлено до сумісності з MSFS 2024 на сайті Flightsim.to зростає щодня, плюс з’являються нові літаки, локації та корисні утиліти спеціально до нової гри. Та і нові лівреї активно малюються.

Шлях попереду

Так, запуск Microsoft Flight Simulator 2024 не задався. Так, для того, щоб грати в деякі режими MSFS 2024 все ще потрібна сміливість та витримка. Так, перелік помилок, які потребують негайного виправлення, все ще дуже великий. Але... це все одно грандіозна гра, у якій я точно проведу не одну сотню годин. Нехай Asobo Studio працюють, не помиляється той, хто нічого не робить.

Чистого неба та м’якої посадки усім!

Оцінка межі
7
/ 10
Що сподобалось
  • Уся Земля як "ігровий майданчик"
  • якісна симуляція
  • фантастична графіка
  • величезний набір літальних апаратів на усі смаки
  • підтримка користувацьких модифікацій
  • сумісність з офіційними доповненнями до попередньої частини
  • кар'єра пілота
  • змагальні ліги
Що не сподобалось
  • Катастрофічний реліз
  • купа дрібних та не дуже дрібних помилок, які псують гру, особливо у режимі кар’єри
  • жорсткий гринд в режимі кар’єри
  • несумісність з багатьма користувацькими доповненнями до Microsoft Flight Simulator 2020
  • застарілі мапи
  • нестабільна продуктивність гри
  • глюки DLSS

Microsoft Flight Simulator 2024 все ще кращий симулятор цивільних літаків з величезним потенціалом для розвитку. Але шлях, який розробникам треба подолати, щоб привести гру до ладу, ще чималий

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: