Студія Don't Nod відома багатьом саме як зачинателька серії Life is Strange. Проте ще до і вже після створення цієї серії вони експериментували з жанрами, випускали інші ігри в жанрі інтерактивного кіно різного ступеня успішності та навіть заснували власне видавництво. І от прийшов час повернутись до джерел. Філія Don't Nod у Монреалі випускає дебютну гру Lost Records: Bloom & Rage, яка так сильно нагадує саме Life is Strange. На чолі розробки Майкл Кох, що займав цю ж роль і в створенні пригод Макс Колфілд. На перший погляд, тут багато паралелей. Щось в новому творінні студії й правда дуже подібне, а щось зовсім нове і дарує власне обличчя потенційно новій ігровій серії від майстрів жанрів адвентюр та інтерактивного кіно.
Гра | Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1) |
Жанр | адвентюра, інтерактивна історія |
Платформи | Windows, PlayStation 5, Xbox Series X|S |
Мови | англійська |
Розробник | Don't Nod Montréal |
Видавець | Don't Nod |
Посилання | dont-nod.com |
Я знаю, що ви робили влітку 1995-го
Сюжет Lost Records: Bloom & Rage розповідає про дівчину Свон і її повернення у рідне містечко через 27 років після того, як вона залишила його. Та про спогади про останнє її літо тут перед переїздом до Канади. Вона зустрічає нових друзів, а попереду має бути найкраще літо її життя. Особливе бачення світу через об’єктив камери подарувало Свон нових друзів, море пригод і купу відкриттів. А ще привело до настільки таємничих і моторошних подій, що вони насмілились зібратись разом тільки зараз, щоб згадати те, що ж сталось влітку 1995-го.
Свон буде відновлювати стосунки з іншими героїнями, дізнаватись більше про кожну з них, та поступово згадувати, як вони поладнали багато років тому. Персонажі різні та цікаві по-різному, що дасть гравцю вибір за кого більше переживати та з ким поглиблювати дружбу.
Ностальгія на місці
Особливої уваги заслуговує візуальний стиль Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1), що вміло балансує між коміксовим та реалістичним. Деталізація часом набуває такого рівня, що видно дефекти й нерівності на шкірі персонажів, а міміка виглядає живою. Проте іноді ж лицева анімація іде в розріз з озвученням, чи взагалі глючить. Можливо це особливості дорелізної версії, але з такою увагою до деталей недоліки ще помітніше.
М’яка картинка та артдизайн з "аналоговим" вайбом робить атмосферу 90-х років ще більш відчутною. Навіть, якщо гравець не застав епоху MTV та розквіту американської попкультури, то все одно приречений на відчуття анахронічної ностальгії. Цьому підіграє стиль одягу героїнь, оточення невеликого містечка, а ще чудово підібрана музика.
Свіжий погляд на концепцію Life is Strange
Звісно, що від авторів Life is Strange очікувано отримати дуже схожу гру, якщо вона ще і в тому самому жанрі. Проте не все так просто. Адже навіть в рамках жанру адвентюри та інтерактивного кіно між проєктами досить багато відмінностей. Але зрозуміло, що є і самоцитування. Як от, наприклад, антураж невеликого провінційного американського містечка. Чи типаж і характер однієї з героїнь, схожої на Хлої, подругу Макс Колдфілд. Проте акценти нової розповіді розставлені зовсім інакше, а персонажі розкриваються по-іншому. Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1) це теж історія дорослішання, проте більше про взаємодію з соціумом і пошук себе в ньому. А ще про відповідальність.
Слід не забувати й про нові механіки. Свіжих вражень дає геймлей одразу у двох часових лініях. Розповідь починається від головної героїні в сучасному таймлайні. Проте фокус регулярно перемикається на минуле, щоб детальніше розкрити спогади та прояснити питання, які турбують персонажів. Цікава також механіка з коментарями з іншої часової лінії. Якщо події відбуваються в сучасності, то на фоні чутно думки з минулого про мрії та фантазії. А події в минулому частенько підкріплюються спогадами сучасних версій героїнь. Дуже влучно подібним чином підкреслюються вибори зроблені гравцем.
Сюжет Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1) рухається через взаємодію зі світом як і в інших подібних іграх, у тій самій Life is Strange. Проте крім звичної можливості повертіти якісь предмети в руках, часто дуже деталізовані та автентичні, гравцю дається новий інструмент – відеокамера. Завдання зазвичай будуються навколо зйомок роликів. Треба зняти кілька коротких кліпів, а в результаті буде створено мініфільм. Створення таких плівок рухає сюжет в сценах, чи перемикає між часовими лініями, – що виглядає досить органічно.
Також додаткові ролики є на кожній локації, які потім збираються у тематичні фільми і є колекційними ігровими предметами. Ці додаткові кліпи розширяють лор, чи додають деталей сюжету, і часто дають ігрові досягнення. Найцікавіше, що це реально зняте відео всередині гри саме у тому вигляді, в якому це зробив гравець. Тобто, якщо під час зйомок сталась якась випадкова подія, то вона буде на плівці. Відзняті фільми мають фільтр в стилі аналогової касетної відеокамери, що додає стилю та атмосфери. Записи зберігаються на "касеті" камери та їх можна перезнімати, заміняти, видаляти, а фінальні фільми перемонтовувати. Це дає неабияку глибину і творчу свободу. Дуже незвична механіка, яка хоч і не сильно впливає на розвиток подій, проте дає відчуття свободи дій і посилює занурення у світ.
Вибори в Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1) відбуваються як і в діалогах, так під час взаємодії з персонажами чи світом. Останні часто зроблені з любов’ю до деталей. Як от вибір кому з друзів дзвонити, вручну набираючи номер на телефоні. Чи вибір напою з-поміж банок на піску, або музикальної теми перемиканням семплів на драм-машині.
Не всі опції діалогів завжди відкриті, і потребують уважності гравця для їх розблокування. Також різні варіанти відповідей потребують різного часу на прийняття рішення. Деякі з них можуть зникати досить швидко. Ключові питання можуть впливати на стосунки між персонажами, а також мати сюжетні наслідки.
Проте більшість виборів і відповідей, хоч і виглядають як сюжетно важливі, але не мають суттєвого впливу на розвиток подій. Можливо це враження від тільки частини сюжету, і прийняті рішення знайдуть свій відгук у другій його половині.
Для продовження вставте другу касету
Перша частина Lost Records: Bloom & Rage вийшла великим і насиченим прологом до основних подій. Принаймні так здається після проходження. А очікування від динаміки другої касети, що вийде 15 квітня 2025 року, відтепер завищені. Дуже детальна, хоча і неспішна експозиція і знайомство з персонажами у двох часових лініях одночасно та повільний розвиток подій дозволяє добре познайомитись з героями, містечком і особливостями геймплею. Таким зазвичай буває перший епізод у серіалах чи інших подібних іграх, але тут знайомство зайняло добру половину гри. Містичні події очікувались з першого трейлера гри, а напруга під час сюжету нагніталась, так, що коли все нарешті відбулось, то залишилось відчуття недоговореності
Вибори, зроблені під час проходження 25 розділів Lost Records: Bloom & Rage (Tape 1), відчуваються несуттєвими. Проте надія на розкриття їх наслідків та кліфгенгер наприкінці касети про літо 1995 року, викликають ще більше бажання вставити другу касети. Тим паче гру можна отримати за підпискою PS Plus Extra на релізі.