Avowed "пощастило" ще до релізу. Після публічного конфлікту між артдиректором Obsidian Entertainment Меттом Хансеном та Ілоном Маском і "знайдених" суперечливих твітів митця поборники статевої чистоти та правих поглядів швиденько записали Avowed у перелік DEI-ігри, які вони начебто бойкотують. Ні, ми не будемо детально розповідати про цю суперечку, бо вона, на нашу думку, висмоктана з пальця, але пропонуємо "борцям за правду" бути послідовними – не читати та не коментувати цей огляд. Іншим же радимо звернути увагу на чергову якісну рольову гру від Obsidian, яка, до речі, підіймає дуже важливі та дуже сучасні питання, які стосуються у тому числі й українців.
Гра | Avowed |
Жанр | рольова гра |
Платформи | Windows, Xbox Series X|S |
Мови | англійська |
Розробник | Obsidian Entertainment |
Видавець | Xbox Game Studios |
Посилання | avowed.obsidian.net |
The Outer Worlds у світі Pillars of Eternity
Obsidian Entertainment довгий час мала славу студії, яка вміє брати чужу ідею та доводити її до ідеалу. Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2004), Neverwinter Nights 2 (2006), Fallout: New Vegas (2010) – все це сиквели чужих ігор, що перевершили оригінали. Перший власний IP Obsidian, Alpha Protocol (2010), був цікавим експериментом, який, на жаль, не знайшов власного гравця.
А потім сталися провокативна та безбашена South Park: The Stick of Truth (2014) та Pillars of Eternity (2015), яка повернула нам радість занурення у складні та деталізовані світи класичних CRPG, і стало зрозуміло, що Obsidian Entertainment може не лише доводити до розуму сторонні ідеї, але і генерувати власні, при цьому не лякаючись експериментів з жанрами та форматами.
Судіть самі. За останні 10 років в активі Obsidian з’явилися: дуже крута мобільна рольова гра Pathfinder Adventures (2016); рольова гра за поганих хлопців Tyranny (2016); Pillars of Eternity II: Deadfire; космічна рольова гра The Outer Worlds (2019); "виживалка" зменшених людей серед комах Grounded (2022); "пергаментна" рольова пригода Pentiment (2022). Вражаюче різноманіття, але завжди з акцентом на рольовий компонент.
Avowed – це черговий експеримент Obsidian Entertainment. Тому що це такий собі переїзд всесвіту Pillars of Eternity з 2D до 3D, з камери згори до камери від першої/третьої особи, з тактичної рольової гри з керованою паузою до action/RPG з... керованою паузою, якщо вона вам потрібна. Obsidian просто взяли усі доробки The Outer Worlds, яка сподобалась гравцям, довели їх до розуму та переробили у формат фентезійного світу Pillars of Eternity. Вийшло гарно.
Одна імперія, один народ, один бог!
Avowed – це чергова гра Obsidian Entertainment за "поганих хлопців". Ви – спеціальний посланець імператора Едирської Імперія, богоподібний (людина, аумауа, ельф, гном чи орлан, що має благословіння та візуальні ознаки одного з богів Еори), який має розібратися з дивами, які відбуваються на великому острові або невеликому континенті Живі Землі, що знаходиться на далекій півночі від Едира. До імператора доходять чутки про "душевну чуму", епідемія якої почалася на острові, що дуже не на часі, бо Едир має власні інтереси у Живих Землях, і збирається... анексувати ці території, населені втікачами, шукачами пригод, піратами та відлюдниками, які дуже цінують власну свободу. Ці маленькі поселення не мають жодного шансу проти імперії, та й може воно і на краще, бо самі вони не впораються ні з чумою, ні з чимось більш жахливим, що ховається за хворобою.
Окремо від вас, спеціального посланника імператора, який начебто має діяти методами дипломатії, на острові з'являються й паладини ордену Сталевої гарроти, фанатики богині Воедіки, ваші земляки едирці. Їхня "дипломатія" дуже прямолінійна і жорстока, вони завжди праві й піклуються лише благом імперії та богині. Місцеві мешканці у гробу бачили і Едир, і імператора, і Сталеву гарроту, з їх "невдоволеністю" ви зіткнетеся відразу як ступите на берег Живих Земель.
Але загроза "душевної чуми" реальна і схоже що лише ви, богоподібний невідомого бога, здатні знайти рішення цієї проблеми. Питання лише у тому, на користь кого буде це рішення, і скільки людей загине у процесі.
Як ми вже зауважили, Avowed – це гра за поганого персонажа, та і за сюжетом вона чимось схожа з Tyranny. Тобто вам, як едирцю, дуже логічно залишатися лояльним імперії, ставити тубільців на місце та просувати лінію партії. Єдине що заважає – це ваші напарники. Усі вони місцеві, і якщо ви будете постійно приймати рішення на користь імперії, їм це не сподобається. А це бонуси, додаткові квести тощо. Але вирішувати вам. До речі, раджу вибрати в якості бекграунда "аристократа", тоді принижувати "холопів" буде ще логічніше.
Як це завжди буває в Obsidian ви можете обрати будь-яку зі сторін, і у більшості основних та побічних квестів Avowed є декілька варіантів вирішення, як і декілька кінцівок всієї гри. Усі вони так чи інакше неприємні. Тут ми часом обираємо не між меншим та більшим злом, а між більшим та ще більшим злом. Втрати будуть у будь-якому випадку.
Взагалі-то Avowed порушує дуже важливі та на подив сучасні питання. Відповідальність усіх громадян країни агресора за дії військових та каральних органів цієї країни. Доцільність існування колоніальних імперій та прагнення до свободи незалежних країн, навіть якщо ця свобода буде дорого коштувати. Необхідність жертв та виправданість зради, якщо та може врятувати країну та людей. Чи треба дотримуватися традицій, які ведуть в нікуди та можуть призвести до катастрофи. Агресивний екотероризм проти агресивного техногенного прогресу. Ізоляція проти відкритості. Ризик проти стабільності. Навіть чи варто довіряти богам, яких ми самі створили (чи це такий натяк на ШІ?!).
Таке враження, що Avowed – це така собі ремінісценція Obsidian Entertainment на події останніх років. COVID-19, повномасштабна війна в Україні, викривлена ідеократія, яка поглинає країну за країною, все це здається так чи інакше вплинуло на розробників.
Гасло "Одна імперія, один народ, один бог!", поставлене в підзаголовок, насправді звучить в один з ключових моментів гри.
The Outer Worlds, але фентезі
Як ми вже зауважили, Avowed – це дійсно The Outer Worlds, але фентезі. Тут майже така сама стрільба, але краще; схожа рукопашна (камера від першої особи зручніше, хоча і від третьої особи теж нормально, перемикається однією кнопкою), таке саме спілкування з напарниками; крафтинг, рудиментарний stealth; так само до цілей завдання можна дістатися двома-трьома різними шляхами.
Рольова система проста, але досить гнучка, з оригінальної Pillars of Eternity їй дісталися деякі вміння та заклинання. А ще тут можна зустріти деяких персонажів з попередніх ігор та події перших двох частин постійно згадують.
Дуже радує, що ви не прив’язані до одного класу, а можете комбінувати вміння різних класів. Броня впливає лише на запас витривалості та магічної есенції, але негативний вплив можна зменшити завдяки деяким вмінням. Тут навіть як і в Pillars of Eternity є керована пауза, щоб віддавати накази напарникам, обирати гранати та їжу (не забувайте, вона дає суттєві бонуси) тощо.
Я пройшов гру вдягнувшись в середню броню, використовуючи важку аркебузу (так, у світі Pillars of Eternity є і магія, і вогнепальна зброя, і гармати) як основу зброю, а одноручний меч/пернач/спис та щит, як додаткову. Про запас в мене були ще гранати, вміння богоподібного (відкриваються за сюжетом та за відвідування особливих місць), декілька простеньких заклять та ґримуар з елементарними заклинаннями для знищення павутини та коріння і вирішення головоломок. А, ще і вміння напарників. За бажанням тут взагалі можна взяти в одну руку магічну паличку, в іншу – пістоль, а "роздавати" з обох рук.
Тобто в мене вийшов такий собі майстер на усі руки, цікаво що і The Outer Worlds свого часу я проходив приблизно з таким самим більдом. І, до речі, в Avowed в мене виникла та сама проблема, що і в The Outer Worlds – я перекачався. Зазвичай я виконую більшість завдань у відкритому світі, перш ніж перейти в наступну область, тож десь з середини гри будь-які противники та боси перестали становити для мене загрозу, тож я геть відкинув stealth і перейшов до лобової атаки просто винищуючи все навкруги. Якщо ви йдете строго по сюжету, у вас такої проблеми скоріше за все не буде.
З іншого боку, побічні завдання в Avowed напрочуд гарні. Не усі, бо вистачає й полювання за головами, і завдань на кшталт "вбий їх усіх", але деякі дійсно гарні. Як ото завдання, головне питання якого чи має особа право вкоротити собі віку у разі невиліковної хвороби. Чи пошук зрадника серед членів міської стражі. Або завдання на сторожовій вежі, яку перетворили на одну суцільну смертельну пастку. Або пошук ліків для троля, який взяв заложницю. Або пошук іншого богоподібного на острові. Плюс усі додаткові завдання – це джерело унікальної зброї, броні та прикрас, тож не варто нехтувати.
Плюс варто спілкуватися з партнерами, у разі розкриття деяких гілок діалогів можна отримати доступ до тренування, яке перманентно підвищить параметри персонажа. До речі, щодо DEI-повістки... романтичних стосунків з членами партії та будь з ким ще в Avowed взагалі немає, навіть в місцевому масажному салоні не пропонують інтимні послуги. Тут в нас чума, битви богів та фанатики навкруги, не до сексуальних ігор. Тим більше, що головний герой/героїня – богоподібний, "людина" яку бояться та оминають, у нього/неї у прямому сенсі слова на голові гриб.
І щоб закрити тему DEI. Шукати перевагу кількості людей з конкретним кольором шкіри у грі, де можна грати за гнома, ельфа, гіганта з червоною, зеленою та блакитною лускою, за йоду-переростка з рожевим/фіолетовим хутром та леопардовими плямами... ви це зараз серйозно? Щодо клятого гей-питання. Геї та небінарні особи у грі є, аж декілька на сотні персонажів, тобто відсоток такий самий як і у реальності. Так тут і міжрасові гетеросексуальні пари є. І що? Повторимося, романтичних стосунків за участю головного героя у грі немає.
Світ, який побудував Obsidian
Окрема подяка Obsidian за дизайн світу в Avowed. Так різні зони вийшли трохи шаблонними – прибережний район, джинглі з болотами, пустеля та гори з прірвами та лавою, але дизайн локацій... наша повага.
У кожному з куточків Avowed, а усього тут п’ять великих мап, на досконале дослідження кожної з яких можна витратити до 10 годин (я пройшов гру за 52 години), можна знайти щось цікаве. Прадавні руїни (взагалі історія цивілізації, що жила колись у Живих Землях заслуговує особливої уваги, вона важлива для розуміння сюжету), таємні печери, високі башти з акробатикою в дусі Far Cry та Assassin’s Creed (ні синхронізуватися не треба), секретні проходи, заховані скарби, ще секретні проходи, ще скарби, скарби, таємні скарби, надтаємні скарби. Obsidian побудував світ, який хочеться досліджувати, буквально підіймати кожен камінець та підійматися на кожну гору. До речі, про вертикальність рівнів не обманули, тут дійсно прийдеться полазити та пострибати.
Щодо візуальної компоненти, то вона, як і у випадку з вже багато разів згаданою The Outer Worlds, трохи мультяшна, але це вже можна вважати таким собі фірмовим стилем Obsidian. Особисто мені світ сподобався, він незвичний і по-своєму красивий, особливо вночі, коли підсвічується величезними грибами. Але з іншого боку, як і у випадку з... The Outer Worlds, він теж трохи еклектичний. Можливо це й на добре.
Щодо технічної сторони мені, чорт… знову ж таки як в і The Outer Worlds, не дуже сподобалася лицьова анімація та взагалі моделювання облич, особливо у людей. Плюс є деякі претензії до Unreal Engine. Раз на декілька годин Avowed видавала фатальну помилку і падала, плюс при кожному третьому запуску спостерігалися проблеми з генерацією шейдерів. Декілька геймплейних глюків, які я зловив були геть не критичними. Але зауважу, я грав в дорелізну прес версію, патч першого дня має виправити ці глюки.
Впевнена заява
Назву Avowed можна перекласти як "відкрито визнаний чи проголошений, реальний", так ось Avowed – це реальна заява Obsidian Entertainment на лідерство у жанрі фентезійних рольових ігор від першої особи. Поки BioWare здає позиції та звільняє співробітників, а Bethesda лише розпочала роботи над нащадком Skyrim, Obsidian вдало переносить Pillars of Eternity у 3D і, враховуючи гарну деталізацію світу Еора, може створювати які забажає спінофи та продовження, благо континентів, островів, країн та богів на Еорі вистачає.
А ще, цього року ж може вийти й The Outer Worlds 2. Якщо він все ж таки встигне до кінця року та виявиться гарним, а я чомусь в цьому не сумніваюся, це буде такий собі контрольний в голову. Я б на місці Bethesda напружився.
Усім гарного занурення в Avowed, повірте, ця гра дійсно варта уваги. Можливо вона і не зможе тягатися з Kingdom Come: Deliverance II у змаганнях за звання кращої рольової гри 2025 року, але це теж дуже гарна RPG. Шкода, що вони вийшли настільки поруч одна з іншою.