Новачкам у віртуальній реальності на перших порах буває дуже важко знайти цікаві VR-ігри: здебільшого це свій власний світ, маловідомий гравцям на “пласких екранах”. Звісно, є кілька назв, які знають майже всі, хто хоч щось чув про стан речей у VR, але насправді цікавих і захоплюючих VR-проєктів набагато більше.
Ми вирішили зробити підбірку найкращих, на нашу думку, VR-ігор для тих, хто придбав гарнітуру і шукає, у що б пограти, станом на початок 2025 р. – своєрідний “VR-гайд для початківців”. У ньому ми орієнтуватимемося на гарнітури Meta Quest як найпоширеніші на сьогодні й розглядатимемо ігри з двох магазинів – Steam та Meta Store.
Відразу зазначимо, що у цьому переліку не буде авто- та авіасимуляторів: ці жанри найважчі з погляду на VR-комфорт і вимог до вестибулярного апарату – і точно не для початківців. Також ми проігноруємо багатокористувацькі PVP-ігри – тому, що вони теж потребують певного VR-досвіду.
Action та рольові ігри
Batman: Arkham Shadow (Meta)
Ексклюзивний проєкт для гарнітур Meta Quest 3 і 3S, пригодницька гра від першої особи у знаменитому всесвіті Batman: Arkham. Це сюжетне продовження Batman: Arkham Origins, яке вийшло понад 10 років тому, пропонує дуже якісну, як на автономну гру, графіку й автентичні VR-механіки. Якщо ви недавно придбали гарнітуру, цю гру ви могли отримати у подарунок – і тоді це дуже непоганий варіант як для першого VR-досвіду. Треба лише зважати на те, що у ній є швидкі переміщення, які можуть створювати дискомфорт для новачків у VR.
Гру можна описати як “симулятор фентезійного бою” – Blade & Sorcery пропонує дуже якісне фізичне моделювання поєдинків з різноманітною середньовічною зброєю і навіть магією. Довгий час, поки гра була у Дочасному доступі, це була скоріше “пісочниця”, такий собі конструктор для модерів, але минулого року відбувся повноцінний реліз, і тепер це справжня гра.
Експериментальний екшен, сиквел дуже популярної Boneworks. Гра також спирається на фізичну модель, зокрема у BONELAB повністю моделюється тіло з використанням інверсної кінематики. “Фішка” гри – у використанні в різних локаціях різних механік, від шутерів до автомобільних аркад.
The Elder Scrolls V: Skyrim VR (Steam)
VR-версія класичної RPG. Як і всі інші проєкти Bethesda, потребує прискіпливої “доробки”: оригінальна версія пропонує дуже базовий VR-досвід, тоді як величезна модерська спільнота з роками перетворила її на одну з найкращих VR-ігор сьогодення. Тому гравцеві треба бути готовим до того, що перші кілька годин він “гратиме” в налаштування Skyrim VR та встановлення щонайменше десятків абсолютно необхідних модів (або цілих мод-паків, що містять буквально сотні, а то й тисячі модів).
Шутери від першої особи
Arizona Sunshine 2 (Steam, Meta)
Аркадний зомбі-шутер з динамічним і веселим геймплеєм. Гра підтримує кооперативне проходження, тому якщо у вас є друзі з VR-гарнітурою, це однозначно той режим, в якому в неї треба грати. Але і соло вона також грається дуже добре. Якщо після Arizona Sunshine 2 “захочеться ще”, варто звернути увагу на рімейк першої частини - Arizona Sunshine Remake, який також доступний у Steam та Meta Store і наразі має навіть вищий за другу частину рейтинг.
Трохи незвичне поєднання двох жанрів - FPS та roguelite. У гри дуже яскрава і проста пікселізована графіка і такий самий простий геймплей – але дуже затягуючий. Менеджмент зброї, яку ви знаходите у процедурно згенерованих локаціях, зважаючи на те, що вас чекає надалі та з якими босами доведеться зустрітися – плюс поступове відкриття нових “стволів” та “покращення” фігурок на полицях, своєрідне доповнення до стандартних “ачівок” у Steam.
Half-Life: Alyx (Steam)
Якщо ви взяли у друзів “подивитися” VR-гарнітуру на тиждень-два і можете ознайомитися лише з однією грою – поза всякими сумнівами нею має стати саме Half-Life: Alyx. Попри те що їй вже виповнюється 5 років, HL: Alyx досі залишається єдиною справжньою AAA VR-грою – з величезним бюджетом (за деякими чутками, Valve на неї свого часу витратила ~$100 млн) і, відповідно, дуже якісною графікою, неймовірною увагою до найменших деталей та ідеальною реалізацією VR-механік. Єдина причина, з якої вам варто оминати цю гру – це якщо ви чомусь ненавидите всесвіт Half-Life.
Half-Life 2: VR Mod (Steam)
Якщо ви пройшли HL: Alyx і хочеться “ще Half-Life у VR” – ідеальним вибором стануть користувацькі моди всіх традиційних частин HL2, що доступні у Steam як окремі ігри з власними сторінками, причому безплатні для всіх власників “пласких” оригіналів. Розробник модів позичив багато механік у HL: Alyx, тому граються вони дуже добре і виглядають майже як офіційні VR-версії класичних ігор. Зазначимо, що для максимального VR-досвіду на них варто встановити ще один додатковий мод – Unleashed, який доповнює VR-механіки й перетворює цей мод на сучасну VR-гру.
VR-спіноф серії українських шутерів Metro. 4A Games не брала участь в її розробці – гру створила стороння студія, розробник вищезгаданої серії Arizona Sunshine. Попри це Metro Awakening вийшла дуже автентичною грою у світі Metro, з цікавим сюжетом, якісною графікою і динамічним геймплеєм (див. наш огляд). Навіть якщо вам нецікавий ігровий всесвіт, познайомитися з грою варто всім шанувальникам VR-шутерів - Metro Awakening справедливо вважається однією з найкращих VR-ігор 2024 року.
Vertigo 2 (Steam)
Дуже незвичний шутер – ігровий сеанс у Vertigo 2 нагадує якийсь психоделічний тріп, в якому ви не завжди розумієте, що взагалі відбувається, хто перед вами – друг, ворог чи частина локації, а принципи дії зброї стають зрозумілими лише після спроби з неї постріляти. При цьому гра пропонує дуже якісний VR-досвід, непоганий сюжет, різноманітні локації та велику кількість ні на що не схожих ворогів. Vertigo 2 – вже друга частина в серії; у Steam також доступний ремастер першої, Vertigo Remastered, але вона на фоні сиквелу виглядає дещо слабкішою, хоча й настільки ж божевільною.
Музичні ігри
Напевне, друга, після HL: Alyx, найвідоміша VR-гра у світі. Як і інші ігри у цій групі, Beat Saber належить до жанру “ритмічних ігор”, в яких треба виконувати певні рухи в такт музиці. Тут, як видно з трейлеру, треба “розрубати” світловими мечами кубики відповідного кольору – звучить дуже просто і нецікаво, але тільки поки сам не спробуєш. Beat Saber вийшла вже 6 років назад, але досі має величезну популярність на обох платформах і є беззаперечним лідером у жанрі.
У Ragnarock дещо незвична для жанру концепція – гравець “керує” дракаром вікінгів і б'є у віртуальні барабани, підбадьорюючи гребців. Рок-композиції ідеально вписуються в атмосферу гри, і барабанити в такт музиці виявляється дуже весело і захоплююче – треба тільки під'єднати до VR-гарнітури якісні дротові навушники, бо її вбудовані динаміки майже не відтворюють “баси”.
Зараз Synth Riders може здатися спробою повторити успіх Beat Saber – на перший погляд, ігри доволі схожі й чисто візуально, і за ігровою механікою. Насправді ж вони розроблялися практично одночасно і вийшли з різницею буквально у кілька місяців. У Synth Riders в базовому наборі інший стиль музики (гра надає перевагу сінтвейву й стилістиці 80-х) та інший підхід до проходження треків – замість того щоб розбивати “ноти”, гравець має “торкатися” їх та повторювати криві траєкторії у повітрі. Насправді це сильніше відрізняється від ігрової механіки Beat Saber, ніж може здатися, але схоже, що “король” у цьому доволі специфічному жанрі може бути лише один – популярність всіх інших ритм-проєктів не йде ні в яке порівняння з Beat Saber.
Пазли та адвентюри
A Fisherman's Tale (Steam, Meta)
Дуже коротка, лише на півтори години, але дуже незвична адвентюра: ігрова зона – старий маяк – дублюється всередині маяка у вигляді іграшки на столі, причому всі дії з мініатюрними об'єктами у ній повторюються у реальності навколо головного героя. Розв'язання головоломок в A Fisherman's Tale потребує нестандартних підходів і доволі сильно відрізняється від типових адвентюр. Згодом розробник випустив другу частину, принаймні вдвічі довшу – але вона вийшла дещо слабшою.
Дуже мила і красива адвентюра з елементами платформера і розв'язуванням головоломок, де гравець допомагає симпатичному мишеняті в його сповнених пригод мандрах фентезійним світом. Гравець взаємодіє з оточенням і може роздивлятися локації з різних боків, переміщаючись у реальному просторі. Гра отримала продовження – Moss: Book II, яке, як водиться, вийшло значно більшим.
Попри зовнішній вигляд, через який здається, що Red Matter 2 – це шутер від першої особи з елементами розв'язання пазлів на кшталт HL: Alyx, насправді все навпаки: це майже “чиста” адвентюра з мінімальною кількістю екшена. Тут дуже приємна графіка, цікаві головоломки та добре пропрацьована інтерактивність світу. На жаль, події відбуваються на покинутих космічних базах Радянського Союзу, з відповідною естетикою – але принаймні СРСР у цій альтернативній реальності також “bad guys”, як і в нашій. За бажанням можна ознайомитись також і з першою частиною – вона майже ні в чому не поступається сиквелу, за винятком хіба що тривалості (якщо Red Matter 2 можна пройти годин за 6, то Red Matter – буквально за пару).
The 7th Guest VR (Steam, Meta)
Сучасний ремейк класичної адвентюри 1993 року, ексклюзивно для віртуальної реальності. The 7th Guest VR дуже добре зберіг атмосферу і загальний сюжет оригіналу, при цьому має сучасну графіку та якісну реалізацію VR-механік. Розробник представив нові головоломки, що краще підходять до віртуальної реальності, а славнозвісне відео з живими акторами замінив на повністю нові відеоролики, зняті за допомогою технології об'ємного відео.
The Room VR: A Dark Matter (Steam, Meta)
VR-версія відомого пазла The Room, який вперше з'явився на iOS багато років тому. The Room VR на повну використовує керування віртуальними руками – в цьому плані гра виглядає дуже добре навіть на фоні інших VR-головоломок. Також у ній цікаві й в міру складні загадки, якісна графіка та навіть непоганий сюжет.
Walkabout Mini Golf VR (Steam, Meta)
Попри те що формально ця гра вважається “спортивним симом”, геймплейно вона набагато ближча саме до головоломок. Walkabout Mini Golf VR – дуже аркадний мінігольф, в якому лише одна ключка, довжина якої автоматично пристосовується до відстані до м'ячика. Головна ж особливість гри – це абсолютно карколомні поля, проходження яких насправді дуже сильно схоже на розв'язання фізичних пазлів. На жаль, у базовій грі полів небагато, а додаткові традиційно продаються окремо, і за повний набір DLC доведеться заплатити в кілька разів більше, ніж за саму гру.