Одразу зауважу, що це не тест-драйв у його класичному розумінні. Але це дуже детальний огляд електромобіля, який виявився і справді того вартим. Тому, що Rivian R1S вміє приємно дивувати буквально в кожній дрібниці. Наприклад…
Ззовні: фірмовий дизайн, високотехнологічна платформа
Створити одразу примітний дизайн, що запам’ятовується – зрідка так буває для автомобільних компаній-новачків. Але Rivian вдалось: це я про еліпсоподібні фари та горизонтальну смугу між ними, яка продовжується далі на передніх крилах. Завдяки такому рішенню, позашляховик Rivian R1S одразу запам’ятовується та візуально позбавлений агресії. Але завдяки класичному силуету, він наче сповнений внутрішньої сили та впевненості в собі: великі площі поверхонь, масивна стійка даху, майже пласка задня частина – все це працює саме на таке сприйняття.
Як і чималі розміри електромобіля. Напевно, вже за фотографіями можна зрозуміти, що Rivian R1S немаленький. Проте навряд можна реально усвідомити його розміри: довжина – близько 5,1 метра; ширина – 2,08 метра; висота – 1,96 метра; колісна база – 3,076 метра. Для кращого розуміння: електромобіль Rivian R1S більший за такі звичні Volvo XC90 та Audi Q7, він майже досягнув розмірів BMW X7. Хоча з урахуванням американського родоводу, в цьому випадку потрібно згадувати Chevrolet Tahoe. Адже Rivian R1S – це той самий американський «full-size», але тепер він електричний.
Позашляховик Rivian R1S демонструє класичні пропорції великого SUV: чітко поділений 2-об’ємний кузов, плаский капот, горизонтальна лінія даху, майже вертикальна кришка багажника позаду. Витягнуті по вертикальні фари та дві горизонтальні смуги попереду і позаду – це перші деталі, які помічаєш та запам’ятовуєш. Але насправді цікавих деталей багато: повітряний канал за колісною аркою та камера поруч (взагалі 10 камер по периметру кузова), чорно-сріблясті 22-дюймові диски, ручки дверцят, що ховаються в рівень кузова. Кришка капота має електропривод відкриття; під нею – ніша-багажник об’ємом близько 300 літрів. Причому цей об’єм поділено навпіл поличкою, яка може підійматись та фіксуватись магнітом: приємна дрібничка! Зарядний порт розміщено в передньому кутку, зі сторони водія. Це порт, який називається ССS Combo 1: поєднання порту SAE J1772 для змінного струму (приймає потужність близько 11 кВт) та контактів для «швидкої зарядки» постійним струмом (приймає потужність близько 200 кВт на постійній основі). Електромобіль Rivian R1S може долати брід глибиною до 1 метра, має кути в’їзду/з’їзду на рівні 35,8/34,4 градуси, а його стандартний кліренс 206 мм легко збільшується до 365 мм завдяки пневматичній підвісці.
До речі, повністю незалежна багатоважільна підвіска з пневматичними балонами – це одна з обов’язкових складників фірмової платформи-скейтборда. Також обов’язковим елементом цієї платформи виступає повний привод, що реалізується кількома електромоторами: компанія Rivian заявляла для моделі R1S двомоторний, тримоторний, навіть чотиримоторний повний привод – коли передбачено по одному електромотору на кожне колесо. Щоправда, останній варіант ще й досі перебуває у стадії «попереднього замовлення»; а ось двомоторні та тримоторні варіанти Rivian R1S реально доступні для придбання.
Окрім кількості двигунів, також можна обрати ємність акумулятора. Для перших екземплярів Rivian R1S були заявлені акумулятори ємністю від 105 й аж до 180 кВт·год; деякі джерела стверджували, що в останньому випадку електромобіль мав бути позбавлений третього ряду сидінь, адже там розміщувалися додаткові елементи акумулятора. Проте за кілька років еволюції – адже вперше Rivian R1S заявили восени 2018 року; серійний випуск стартував під самий кінець 2021 року; запуск версії MAX PACK відбувся 2023 року; нещодавно пройшло оновлення (змінені електромотори та акумулятори) й зараз стартує випуск версій 2025 модельного року – доступні варіанти моделі постійно переглядали.
Наприклад, саме ось цей електромобіль Rivian R1S, що став героєм публікації, представлено у виконанні Rivian R1S Performance Dual Max Adventure Package. Це означає наступне: повний привод Dual з двома електромоторами; виконання Performance (потужність 490 кВт або 665 к.с. та додаткові режими руху); найбільший акумулятор Max з запасом ходу до 400 миль або 644 км (ЕРА); пакет Adventure з додатковим обладнанням. Результат – максимально можливий для Rivian R1S запас ходу та ціна на рівні $147 тис. (це вже в Україні).
Тому, що збільшений акумулятор Max – це опція за $16 тис. (ціна маленького автомобіля, ага…); пакет Performance – це ще $5 тис. Бажаєте інші колісні диски з позашляховою гумою, хочете отримати чорні логотипи-написи замість хромованих? Тоді з вас $3700 за колеса і ще $1000 за чорні логотипи. Ну якось так; зараз Rivian – це дуже недешево, м’яко кажучи…
Особливість всіх «великих» Rivian – позашляховика Rivian R1S та пікапу Rivian R1T – ось така платформа-скейтборд, що передбачає майже рамну конструкцію та встановлення всіх ключових елементів (акумулятор, електромотори, редуктори) на рівні цієї рами. Заявлені варіанти з двома, трьома, чотирма електромоторами; також доступні кілька варіантів акумуляторів. З останнім виходить справжній детектив: схоже, що компанія відмовилась від найбільшого 180-кіловат-годинного акумулятора; замість цього покращили хімічну структуру елементів середньо-розмірного акумулятора – таким чином, його ємність вдалось збільшити зі 135 до 149 кВт⋅год (реально використовується 141-142) при збереженні 400-мильного запасу ходу та 7-місного салону. До речі, про салон…
Всередині: майстер трансформації та гарні матеріали оздоблення
При першому погляді на салон електромобіля Rivian R1S складається враження, як з дизайном: наче доволі сучасно та непогано, але ж наче й нічого особливого. Це все тому, що не фотографія не здатна передавати тактильні відчуття та аромати. Адже в салоні Rivian R1S відчувається запах дорогої шкіри, що вкриває сидіння та вимальовує цікаві візерунки завдяки фігурному прострочуванню і смужкам-вставкам. А ще руки відчувають справжню структуру дерева на передній панелі та холодок металізованих поверхонь. Наприклад, ось такою металізованою рамкою оточений великий 15,6-дюймовий центральний дисплей. Й коли кладеш на нього руку з думкою «ну ось черговий планшет» раптом пальці відчувають приємну прохолоду й приходить геть інша думка: «овва, а це річ!»; тобто, виникає відчуття того, що зроблено міцно і надійно.
Виступаючих фізичних елементів керування майже немає; все звелось до пари перемикачів під кермом та круглих барабанчиків на спицях цього ж самого керма. Правий перемикач під кермом – це вибір напряму руху зі звичними позиціями P-R-N-D, а також активація системи напівавтоматичного водіння. Лівий перемикач під кермом – це керування «двірниками» та світлом фар, а також вказівниками поворотів. Маленькі барабанчики на спицях керма очікувано відповідають за дрібні налаштування, як то гучність аудіосистеми. Все просто і логічно. Як і колірна гама меню центрального дисплея: світлий «молочний» колір, сірі або чорні написи, мінімум відволікаючої графіки, максимум швидкодії.
В салоні Rivian R1S першим запам’ятовується не його дизайн, а його матеріали: шкіра з простроченням та масив темно-сірого дерева. Окремий 12,3-дюймовий дисплей виступає панеллю приладів для водія; центральний 15,6-дюймовий дисплей дозволяє керувати усіма налаштуваннями електромобіля, переглядати навігацію та зображення з камер кругового огляду, обирати бажану температуру «клімату» тощо. Між передніми сидіннями – поличка для сумок та підлокітник з прихованою нішею.
Задня частина салону заслуговує на окрему увагу. Все починається з великих дверей, які дають чудовий доступ до заднього дивану. Останній може регулюватись як вам заманеться: передбачена можливість зсування вперед-назад, а також регулювання кута нахилу спинки. Над головою – чудовий запас простору та скляний дах; перед колінами – чудовий запас простору та додаткові кишеньки на спинках передніх сидінь. Зверніть увагу (нижче на фотографіях) як саме виконані ці кишені: з гумкою-стрічкою та гачками, які її утримують. Це дозволяє зачепити та зафіксувати пласку панель кишені, або більше її «розпустити» для розміщення всередині речей довільної форми. Трохи вище на підголівниках передніх сидінь наче звичний гачок для одягу, але з додатковим портом USB-C: це означає можливість встановлення фіксатора для гаджета та підзарядки цього самого гаджету.
Між передніми сидіннями встановлена центральна консоль, що завершується для задніх пасажирів дефлекторами вентиляції та окремим 6,8-дюймовим дисплеєм: та це ж справжній медіа-клімат-центр! Адже завдяки дисплею, можна керувати аудіосистемою (радіо або підключеним програвачем), обирати температуру клімат-контролю, вмикати підігрів задніх сидінь. Плюс ще багато інших дрібних функцій: керування внутрішнім світлом, замикання дверей, бездротові підключення. Ось скажете, що все це зайве? Ну тоді запитайте думку своїх дітей-підлітків або членів родини, що часто їздять позаду.
А ще ж передбачено третій ряд сидінь та великий багажник. Звісно, третій ряд сидінь не може похизуватися зручностями другого, проте з урахуванням чималих розмірів електромобіля Rivian R1S, тут все одно більш-менш достатньо місця для реального (а не номінального) розміщення людей. Окрім цього, варто відзначити бокові дефлектори та підлокітники, що приховують черговий приємний сюрприз – вони відкриваються й дають доступ до ніші для дрібних речей. В багажнику теж передбачено кілька додаткових відсіків, пересувні фіксатори, навіть додаткові розетки та компресор (останній є опцією залежно від комплектації). До речі, щодо багажника: обіцяно майже 500 літрів корисного об’єму навіть за умови піднятого третього ряду сидінь. Звісно, це нюанс американського заміру «під стелю»; але навіть візуально – багажник і справді великий.
Другий ряд сидінь шикарний: все також гарне оздоблення, чудовий простір для ніг та над головою, максимум зручностей. Третій ряд сидінь – він просто існує; хоча й не позбавлений можливості реально використання завдяки більш-менш достатньому запасу місця. Багажник оснащено двоелементною кришкою: верхня частина звично підіймається нагору, нижня – відкидається та виступає додатковою поличкою. Численні ніші, фіксатори, розетки, дефлектори вентиляції передбачені скрізь і всюди: ось тільки ви подумали, що тут мені потрібно ось це і ось це – напевно, воно там буде.
Підсумки: перший погляд, перші враження, перші думки
Намагаючись сформувати власні враження від першого знайомства з електромобілем Rivian R1S, я зловив та чітко сформував дві головні думки особисто для себе. По-перше, електромобіль Rivian R1S дуже продуманий – в кожній дрібниці, в кожному елементі; тут працювали чудо-майстри ергономіки. По-друге, він пропонує високу якість оздоблювальних матеріалів – шкіра та прострочування, дерево та інший декор.
Складається враження, що електромобіль Rivian R1S створений для тих людей, хто втомився від загравань з мінімалізмом та екоматеріалами за преміумгроші, хто мислить загальноавтомобільними цінностями; проте все ж бажає спробувати електричний привод та високі технології. Хочеться сподіватись, що компанія Rivian саме в цьому напрямку буде розвивати й інші власні моделі – нові Rivian R2 та Rivian R3 – і тоді їх чекатиме успіх. А нас, відповідно, будуть чекати нові зустрічі з напрочуд цікавими та приємними електромобілями Rivian.