Українська правда

Найпопулярніші ігрові рушії Steam: Unity, Unreal, а які ж інші?

Найпопулярніші ігрові рушії Steam: Unity, Unreal, а які ж інші?
Steam_Top_Game_Engine_00
0

Steam – це не лише найбільший ігровий магазин планети, а ще й соціальна мережа, своєрідне дзеркало ігрового ринку та величезна база даних, по якій зручно вивчати ті чи інші ринкові тренди. Починаючи з часток ринку, які займають конкретні відеокарти, процесори та мови, закінчуючи швидкістю завантаження у різних провайдерів окремих країн та популярністю ігрових рушіїв.

Steam накопичує тони інформації, а сайти на кшталт SteamDB, який ми часто згадуємо в наших матеріалах, допомагають аналізувати ці данні. Наприклад, SteamDB збирає цікаву інформацію про ігрові рушії, які використовують проєкти, що вийшли у Steam. І якщо найпопулярніші рушії назве кожен геймер, що там за межами перших двох місць, скоріше за все не скаже й більшість розробників ігор. Ми вирішили трохи розгорнутіше написати про Топ 10 ігрових рушіїв Steam та відсоток Steam-ігор на їхній основі.

Станом на кінець січня 2025 року у Steam є дані про 103 069 гри, при цьому лише на 2024 рік припадають релізи 18 958 ігор, або 18,4% з усіх ігор. Плюс ще 1232 гри вже встигло вийти за перший, зазвичай найспокійніший місяць року. Подивимось яку частку з них складають ігри на найпопулярніших рушіях. Кількість ігор дана станом на 30 січня 2025 року.

1. Unity

Перший реліз 8 червня 2005 року

Поточна версія Unity 6 (17 жовтня 2024 року)

Кількість ігор на Steam 50 447 (48,9% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Unity
Скриншот з гри Valheim, створеної на рушії Unity

Як це не дивно, але спочатку Unity, який мав за мету "демократизувати" розробку ігор, позиціювався як ігровий рушій для Mac OS X і вперше був показаний у 2005 році саме на Apple Worldwide Developers Conference. Що ж, macOS так і не стала серйозною ігровою платформою, але з того часу Unity опанував усі існуючі платформи включаючи VR і став усталеним вибором для невеликих інді-команд.

Демократична цінова політика Unity Technologies, мультиплатформність, велика кількість напрацьованої за 20 років документації, уроків, модулів, бібліотек та асетів дійсно роблять Unity універсальним, простим в освоєнні та зручним рушієм, який обирають для проєктів невеликого та середнього розміру. Але часи, коли Unity вважався рушієм лише для невеликих інді-ігор давно пройшли, зараз на ньому створюють навіть AA-ігри з відкритим світом.

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Unity
Скриншот з гри Among Us, створеної на рушії Unity

Серед найпопулярніших проєктів Steam на Unity "виживалка" Valheim (піковий онлайн 502 тис. гравців), Among Us (447 тис.), королівська битва NARAKA: BLADEPOINT (386 тис.), action/RPG Last Epoch (265 тис.), "виживалка" Rust (262 тис.), багатокористувацька гра Fall Guys (172 тис.) та тисячі інших.

І хоча восени 2023 року Unity Technologies намагалася поховати саму себе, запропонувавши грабіжницьку комісію за встановлення ігор, згодом все уляглося і з Unity пішли лише поодинокі розробники. Станом на зараз майже половина усіх ігор Steam використовують Unity і схоже у найближчому часі цей рушій так і залишиться найпопулярнішим вибором інді.

2. Unreal Engine

Перший реліз травень 1998 року

Поточна версія Unreal Engine 5.5 (12 листопада 2024 року)

Кількість ігор на Steam 14 816 (14,4% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Unreal
Скриншот з гри Black Myth: Wukong, створеної на рушії Unreal

Розробка Unreal Engine 1, тоді ще просто Unreal Engine, стартувала у 1995 році й спочатку він мав стати рушієм лише однієї гри – того самого легендарного шутера від першої особи Unreal, який мав кинути виклик гегемонії шутерів від id Software. Розробкою Unreal Engine займався особисто Тім Свіні, засновник Epic Games та майбутній мільярдер, який особисто написав 90% коду рушія.

Спочатку Свіні не планував ліцензувати Unreal Engine, але згодом змінив свою думку, і станом на кінець 1999 року рушій використовувався в 19 зовнішніх проєктах, включаючи такі відомі як Deus Ex (2000), The Wheel of Time (1999), Duke Nukem Forever (2011) та Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002). Рушій ліцензувався за неймовірні за сьогоднішніми мірками $350 тис. і все одно черга з охочих не зменшувалася. Тож Unreal Engine 2 (2001) розроблявся вже з прицілом на ліцензування та став ще успішніше.

І хоча спочатку Unreal Engine вважався рушієм у першу чергу для шутерів та action/adventure, зараз він використовується для AAA та AA-ігор будь-яких жанрів. Серед найпопулярніших проєктів на UE королівська битва PUBG: BATTLEGROUNDS (піковий онлайн 3,2 млн гравців), action/RPG Black Myth: Wukong (онлайн 2,4 млн), Palworld (2,1 млн), Hogwarts Legacy (879 тис.), Marvel Rivals (644 тис.). Unreal Engine використовують містобудівна стратегія Manor Lords, виробнича стратегія Satisfactory, глобальна стратегія Sid Meier’s Civilization VI, тактика XCOM 2 та інші "не шутери".

І звісно ж ми маємо назвати S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Хоча дехто з українських гравців вважав, що використання Unreal Engine позбавить S.T.A.L.K.E.R. 2 атмосфери та зробить схожим на інші ігри на цьому рушії, цього на щастя не сталося.

Поточна версія Unreal Engine 5 підтримує Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Series X|S, Xbox Series S, Nintendo Switch, macOS, iOS, Android, ARKit, ARCore, OpenXR, SteamVR, Oculus, Linux та SteamDeck. Основні фішки нової версії – система віртуальної геометрії Nanite, яка дозволяє розробникам використовувати фотограмметричні об’єкти та керує рівнями деталізації; а також система повного глобального освітлення з трасуванням променів Lumen.

Unreal Engine – це вибір для великих та амбітних AAA та AA проєктів, хоча і невеличкі інді-команди іноді обирають UE, якщо мають фахівців з цього рушія. Велика бібліотека асетів, засобів навчання, підтримка з боку Epic Games, у тому числі грантами та досить демократична ціна допомагають просуванню рушія. Станом на зараз 14,4% усіх ігор Steam використовують Unreal Engine.

3. GameMaker

Перший реліз 15 листопада 1999 року

Поточна версія v2024.11.0 (17 грудня 2024 року)

Кількість ігор на Steam 5 260 (5,1% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, GameMaker
Скриншот з гри Risk of Rain Returns, створеної на рушії GameMaker

GameMaker – кросплатформенний рушій та набір інструментів, який використовується для створення 2D-ігор. Фішка рушія – візуальне drag-and-drop програмування, вважається що GameMaker легко опанувати навіть непрограмісту.

GameMaker у 1999 році створив нідерландський науковець Марк Овермарс, який до самої пенсії працював в Утрехтському університеті у сфері комп'ютерної графіки, робототехніки, геоінформаційних систем тощо. Ігри – це хобі Овермарса.

Серед популярних ігор, що використовують GameMaker, є Loop Hero (піковий онлайн 51 тис.), Risk of Rain та Risk of Rain Returns (45 тис.), Awesomenauts (12 тис.), Undertale (10 тис.), Hotline Miami (7 тис.). У Steam можна знайти й сам GameMaker – базова версія безплатна, для експорту результату на ігрові платформи треба придбати професійну версію, яка насправді коштує небагато.

І хоча GameMaker має багато обмежень, простота в опануванні, доступність та маса уроків по роботі з рушієм роблять його непоганим вибором для початківців. GameMaker "відповідальний" за 5,1% усіх ігор Steam.

4. RPG Maker

Перший реліз 17 грудня 1992 року

Поточна версія RPG Maker MZ (27 серпня 2020 року)

Кількість ігор на Steam 3 411 (3,3% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, RPG Maker
Скриншот з гри Sanfu, створеної на рушії RPG Maker

Ще один 2D-рушій і ще один Maker. Як можна побачити з назви, цього разу для створення рольових ігор. І не аби яких, а класичних японських рольових 2D-ігор золотої доби цього жанру, 1990-х років. RPG Maker також позиціюється як простий в освоєнні рушій.

RPG Maker на початку 1990-х розробила японська компанія ASCII, а зараз рушієм опікується Gotcha Gotcha Games. Спочатку це був виключно японський продукт, перші переклади були піратськими.

Попри те, що RPG Maker використовується у першу чергу для створення конкретного типу рольових ігор, цей рушій обирають і для створення візуальних новел, еротичних ігор тощо. Плюс існує купа машинім (відео, створених на основі ігрових рушіїв) з використанням RPG Maker.

Серед найпопулярніших ігор Steam на RPG Maker: Sanfu (у піку 21 тис. гравців в онлайн, виключно китайська мова), PlayAgain (13 тис., виключно китайська), 再刷一把2:金色传说 (13 тис., ну, ви зрозуміли), Winter Memories (12 тис.) та інші.

Крім того, на Steam є і майже усі версії самого RPG Maker, включаючи останню RPG Maker MZ, плюс понад 750 доповнень до рушія з персонажами, ефектами, мапами тощо. RPG Maker "відповідальний" за 3,3% усіх ігор Steam.

5. Pygame + Ren'Py

Перший реліз 28 жовтня 2000 року

Поточна версія 2.5.2 (18 вересня 2023 року)

Кількість ігор на Steam 2 870 (2,7% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Ren'Py
Скриншот з гри Doki Doki Literature Club!, створеної на рушії Ren'Py

Pygame – це кросплатформенний набір модулів на популярній серед розробників ігор мові програмування Python. Включає графічні та аудіобібліотеки для створення власне відеоігор. Pygame розробив програміст Піт Шіннерс, зараз рушієм опікується ком’юніті.

Популярний рушій для створення візуальних новел Ren'Py збудований саме на Pygame, тож їх можна рахувати разом. Тим більше, що левова частка ігор, які SteamDB рахує як Pygame-ігри, це саме ігри на Ren'Py.

Ren'Py у 2004 році розробив Том Ротамель, поточна версія 8.2.3 вийшла у червні 2024 року.

Ren'Py дозволяє створювати розгалужені візуальні історії та дуже простий в засвоєнні. Наприклад, організатори Ukrainian Visual Novel Jam радять розробникам початківцям використовувати саме Ren'Py. Крім візуальних новел Ren'Py активно використовується для еротичних ігор.

Pygame та Ren'Py безплатні. Pygame розповсюджується за GNU Lesser General Public License, Ren'Py – за MIT License.

Найвідоміші Pygame/Ren'Py-ігри: Doki Doki Literature Club! (піковий онлайн 7 тис.), Being a DIK (5,8 тис.), Tiny Bunny (5,6 тис.), Slay the Princess та багато інших. Pygame/Ren'Py-ігри мають 2,7% частки усіх ігор Steam.

6. Godot

Перший реліз 14 січня 2014 року

Поточна версія 4.3 (15 серпня 2024 року)

Кількість ігор на Steam 1 950 (1,9% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Godot
Скриншот з гри Brotato, створеної на рушії Godot

Ще один безплатний рушій, який розповсюджується за MIT License, але цього разу з 3D, підтримкою мобільних платформ та VR/AR. Начебто майбутні версії Godot мають працювати й на консолях Microsoft, Nintendo та Sony.

Godot, тоді ще Larvotor, розробили у 2001 році аргентинські програмісти Хуан Ліницький та Аріель Манзур і до 2014 року це був комерційний ігровий рушій, який треба було купувати. У 2014 році Ліницький поїхав з Аргентини до Іспанії та виклав Godot на GitHub під ліцензією MIT License. Зараз підтримкою рушія займається неприбуткова The Godot Foundation.

Хуан Ліницький все ще бере активну участь у житті Godot, а нещодавно один з українських розробників звинуватив його та Godot у проросійській позиції. Проте інші українські розробники, які працюють з Godot, не погодилися з цим твердженням. До речі, Ліницький має єврейське коріння і його родичі переїхали до Аргентини з Миколаєва під час навали Білої армії на УНР.

Вважається що Godot простий в засвоєнні, але потужний 3D-рушій, проте більшість відомих Godot-ігор саме 2D: Brotato (піковий онлайн 39 тис.), Backpack Battles (36 тис.), Halls of Torment (26 тис.), 20 Small Mazes, Dome Keeper та інші. 1,9% усіх ігор Steam зроблені на Godot.

Перший реліз 24 березня 2004 року

Поточна версія FNA 25.01 (2 січня 2025 року)

Кількість ігор на Steam 1 092 (1,1% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, XNA
Скриншот з гри Terraria, створеної на рушії XNA

Microsoft XNA – набір безплатних інструментів, середи розробки та середи виконання від Microsoft Gaming, які базуються на .NET Framework. XNA була презентована у березні 2004 року на Game Developers Conference в Сан-Хосе та позиціювалася як інструмент для створення невеликих інді-ігор і мала стати основою для сервісу Xbox Live Indie Games. Але не склалося.

Microsoft припинила розробку XNA у січні 2013 року. XNA не сумісна з Windows Runtime та не підтримує інтерфейс у Metro-стилі, який запровадили у Windows 8. Але ігри на XNA продовжують працювати та розроблятися завдяки FNA – мультиплатформеній open-source заміні бібліотек Microsoft XNA Game Studio 4.0 Refresh. Розробкою FNA займається програміст Етан Лі. Оновлення виходять регулярно, вже є версія 2025 року. Ще одна open-source заміна XNA – MonoGame. SteamDB рахує FNA-ігри та MonoGame-ігри разом з XNA.

XNA/FNA/MonoGame так і залишається інструментом для створення невеликих інді-ігор, але яких. На XNA/FNA/MonoGame створені усі ігри Supergiant Games, включаючи Hades II (піковий онлайн 104 тис.) та Hades (54 тис.); одні з найуспішніших ігор в історії – Terraria (онлайн 490 тис., продано 58,7 млн копій) та Stardew Valley (онлайн 236 тис., продано 41 млн копій); SpeedRunners, Celeste, Rogue Legacy, Streets of Rage 4 ті інші інді-шедеври. Загалом бібліотеки XNA/FNA/MonoGame використовують 1,1% усіх ігор Steam.

8. Cocos

Перший реліз 29 лютого 2008 року

Поточна версія 0.6.10 (Cocos2d – 17 липня 2023 року)

Кількість ігор на Steam 757 (0,7% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Cocos
Скриншот з гри Geometry Dash, створеної на рушії Cocos

Cocos – це родина open-source інструментів розробника та програмний фреймворк для розробки у першу чергу 2D-ігор для Windows, macOS, Linux та купи мобільних платформ, включаючи Tizen, HarmonyOS та tvOS. Оригінальний Cocos2d у 2008 році розробили програмісти Рікардо Кесада та Лучіо Торре.

Зараз існує декілька відгалужень Cocos, таких як Cocos2d-x, Cocos2d-ObjC, Cocos2d-html5, Cocos2d-xna та Cocos Creator, а також додаткових інструментів та редакторів від зовнішніх розробників.

Найвідоміші ігри на Cocos: Geometry Dash (піковий онлайн 88 тис.), Hero's Land (37 тис.), METAL SLUG 3, Ticket to Ride, FarmVille, оригінальна Plague Inc. та інші. Різні версії Cocos використовують 0,7% усіх ігор Steam.

9. Adobe AIR

Перший реліз 25 лютого 2008 року

Поточна версія 51.1.3.4 (13 січня 2025 року)

Кількість ігор на Steam 452 (0,4% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, Adobe AIR
Скриншот з гри Brawlhalla, створеної на рушії Adobe AIR

Adobe Integrated Runtime, або Adobe AIR – кросплатформенна середовище виконання у першу чергу для використання веб-застосунків, що використовують Flash, ActionScript, HTML та JavaScript, як звичайні десктопні чи мобільні програми. Перші версії розробляла сама Adobe Inc., зараз Adobe AIR підтримує Harman International, яка з 2017 року є підрозділом Samsung Electronics. Свого часу Adobe AIR широко використовувався для перенесення онлайнових та мобільних flash-ігор на десктоп.

Найпопулярніші ігри на Adobe AIR: Brawlhalla (піковий онлайн 35 тис.), Heroes & Generals (21 тис.) яка розробляється на веб-рушії Retox, але Adobe AIR відповідає за її перетворення у десктопну програму, Clicker Heroes 2 (9 тис.), Card Hunter, легендарна серія The Banner Saga. Adobe AIR використовується в 0,4% усіх ігор Steam.

10. KiriKiri

Перший реліз 1998

Поточна версія Kirikiri Z (13 січня 2025 року)

Кількість ігор на Steam 341 (0,3% усіх ігор)

Найпопулярніші ігрові рушії Steam, KiriKiri
Скриншот з гри GINKA, створеної на рушії KiriKiri

Ще один виключно японський безплатний рушій для візуальних новел, що розповсюджується за GNU General Public License. Підтримка оригінального KiriKiri припинилася у 2010 році, з 2013 року розвивається його відгалуження Kirikiri Z.

Найпопулярніші візуальні новели на Kirikiri: Senren*Banka (піковий онлайн 3 тис.), Tricolour Lovestory (2,7 тис.), серія NEKOPARA, GINKA та інші. Рушій Kirikiri використовує 0,3% усіх ігор Steam.

Звісно ж, ви не побачили у цьому переліку купу відомих пропрієтарних ігрових рушіїв, тому що зазвичай вони не дуже активно, або взагалі не ліцензуються і кількість ігор на них обмежена. Але ось перелік найвідоміших рушіїв такого плану. Зверніть увагу, SteamDB рахує модифікації ігор як окремі ігри на тому самому рушії, тож цифра для Source – це здебільшого саме модифікації.

Інші відомі ігрові рушії

GameGuru (TheGameCreators) – 212 ігор

AdventureGameStudio (open-source) – 160 ігор

Source (Valve) – 151 гра

CryEngine (Crytek) – 128 ігор

OGRE (open-source) – 125 ігор

idTech (id Software) – 106 ігор

Anvil (Ubisoft) – 36 ігор

IW Engine (Infinity Ward) – 33 гри

RE Engine (Capcom) – 33 гри

Frostbite (EA/DICE) – 31 гра

ChromeEngine (Techland) – 28 ігор

Prism3D (SCS Software) – 23 гри

Serious Engine (Croteam) – 18 ігор

LithTech (MonoLith Productions) – 17 ігор

ApexEngine (Avalanche Studios) – 17 ігор

Clausewitz (Paradox Development Studio) – 17 ігор

Build (3D Realms) – 15 ігор

Source2 (Valve) – 13 ігор

Lumberyard (Amazon) – 13 ігор

Snowdrop (Massive Entertainment) – 10 ігор

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: