Українська правда

Grand Theft Auto VI, Switch 2 та потенційно навіть Half-Life 3. Ігрові передбачення на 2025 рік

Grand Theft Auto VI, Switch 2 та потенційно навіть Half-Life 3. Ігрові передбачення на 2025 рік
Games_2025_Prediction_000
0

Січень в ігровій індустрії – це зазвичай досить повільний місяць, коли гучні анонси та релізі трапляються вкрай нечасто. Розробники та видавці ніби переводять подих після святкового сезону та готуються втілити у життя плани різного рівня амбітності. А заразом це ідеальний час, щоб спробувати проаналізувати, що саме готує нам наступний рік.

Саме подібні передбачення на ігровий 2025 рік ви знайдете у тексті нижче. Вони базуються на думках експертів та аналітичних компаній, а також трохи на власних судженнях і розумінні ситуації на ігровому ринку. В кінці року можна буде повернутися до цього тексту, щоб оцінити, наскільки вірно ми подивилися у майбутнє.

Grand Theft Auto VI стане найуспішнішою грою в історії – якщо встигне вийти

Здається, абсолютно ніхто не сумнівається у феноменальних успіхах Grand Theft Auto VI вже зараз. Це при тому, що про гру ми знаємо відносно мало, а з гучних рекламних матеріалів у неї є лише перший трейлер, який вийшов аж у грудні 2023 року. З того часу Rockstar Games зберігає мовчання, а фанати активно генерують теорії. Тим часом Grand Theft Auto V продовжує успішно продаватися: ще у вересні 2024 року гра сягнула позначки у 205 мільйонів проданих копій.

Аналітики вважають, що лише на одних передзамовленнях розробники GTA VI зможуть заробити понад $1 млрд. Це стане черговим рекордом для Rockstar Games і Take-Two Interactive. І за перший рік існування гра принесе ще $3,2 млрд. Це вдвічі більше, ніж результати GTA V за аналогічний період. Не забуваємо, що Grand Theft Auto VI також будуть підтримувати роками через онлайн-режими, тому потік грошей вона принесе неймовірно стабільний. І це ми опускаємо величезну кількість інновацій і унікальних рішень, якими завжди славились ігри серії GTA.

Втім, існує ймовірність, що Grand Theft Auto VI не встигне дістатися до гравців у 2025 році. Rockstar Games відома регулярними перенесеннями своїх ключових ігор на кілька тижнів чи навіть місяців. У GTA VI все ще немає точної дати виходу, відомо лише про кінець 2025 року. Це занадто велика та амбіційна гра, тому цілком можливо, що вона переїде на 2026 рік. До цієї думки схиляється також відомий ігровий журналіст Джейсон Шраєр.

Nintendo Switch 2 ближче, ніж можна подумати

Оригінальна Switch вийшла у 2017 році та стала величезним успіхом для Nintendo, особливо на тлі провальної Wii U. Гібридна консоль повернула в моду гру у дорозі чи буквально в будь-яких інших місцях, яка зійшла нанівець після того, як Sony не задовольнили результати PlayStation Vita. Switch опосередковано вплинула на появу Steam Deck та інших подібних пристроїв, подарувала нам величезну кількість видатних ігор на кшталт The Legend of Zelda: Breath of the Wild і досі продається непогано.

Nintendo відома закритістю та відчутною непублічністю, тому коли у травні 2024 року стало офіційно відомо про факт розробки спадкоємця Switch, це стало гучною новиною. Але з того часу компанія зберігає тишу. Однак на початку 2025 року інтернет буквально завалили фотографіями макетів та аксесуарів для умовної Switch 2, хоча назви у консолі все ще немає. Ходять чутки, що офіційна презентація може відбутися вже у середині січня 2025 року.

Поки все виглядає так, ніби Switch 2 буде просто покращеною версією Switch, чимось на рівні PS4 Pro. Тобто стрибок ігор у графіці буде відчутним, але Nintendo славиться інноваціями, яких поки бракує в зливах інформації щодо нової консолі. Це вже викликає деякі занепокоєння. Втім, на гарні продажі системи та ігор це навряд чи вплине.

Доля Ubisoft вирішується прямо зараз

Майже всі останні новини про Ubisoft зводяться до фрази “справи кепські”. XDefiant не повторила успіху Tom Clancy's Rainbow Six Siege, тому сервера закриють вже скоро, продажі Star Wars Outlaws не врятувала навіть сила бренду “Зоряні війни”, доходи продовжують скорочуватися. А Assassin’s Creed Shadows перенесли вже двічі – з ризиком ще раз відкласти гру.

Ubisoft довго боролася за незалежність від Vivendi, яка прагнула агресивно поглинути компанію. Однак у 2025 році відома ігрова студія знову опинилася перед ризиком бути поглинутою та втратити самостійність. Саме реліз Assassin’s Creed Shadows і фінансові показники гри будуть вирішальними для подальшої долі Ubisoft.

Якщо гра виявиться достатньо успішною, то інвестори запевняться, що “формула Ubisoft” ще працює і здатна приносити значні грошові суми. Якщо ні, то компанії доведеться пройти декілька етапів серйозної реорганізації. Насправді трансформація вже проходить – і активно. З останнім анонсом про перенесення дати релізу Assassin’s Creed Shadows стало також відомо, що компанія скорочує витрати на €200 млн, а також співпрацює з незалежними фінансовими організаціями, щоб покращити внутрішнє становище та знайти найкращого потенційного покупця. Хочеться вірити, що українські студії Ubisoft ці зміни не зачеплять. На це є навіть фінансові причини: вартість розробки в Україні – одна з найдешевших у світі, а українські офіси Ubisoft потребують не так багато грошей, як французькі та канадські.

Щодо того, хто може стати новим власником Ubisoft у разі невдачі Assassin’s Creed Shadows, то це китайська Tencent, яка вже має 9,99% акцій компанії. Так, та сама Tencent, яка вважається однієї з найбільших ігрових компаній світу, активно скуповує західні студії, а нещодавно потрапила до чорного списку Пентагону як постачальних китайської армії.

Hollow Knight: Silksong може нарешті дістати до гравців

Hollow Knight: Silksong анонсували ще у 2019 році. Те, що спочатку мало бути DLC для оригінальної Hollow Knight , перетворилося на одну з найочікуваніших ігор. Все ж Hollow Knight виявилася видатною як метроїдванія та просто пригодницька гра. Інформації про Hollow Knight: Silksong вистачає, це вам не фантомний маркетинг GTA VI, однак гра все не виходить і не виходить.

Одного разу вже здавалося, що ми нарешті її дочекаємося. У 2022 році офіційний акаунт Xbox у Twitter/X сказав, що гра вийде впродовж наступного (2023) року. Однак цього так і не трапилося, що зробило Hollow Knight: Silksong ще більш містичною.

Однак у 2025 році надія на вихід Hollow Knight: Silksong все ж таки повертається. Оригінальна Hollow Knight мала великий успіх на Nintendo Switch, тому вихід спадкоємця Switch може позитивно вплинути на потенційний реліз гри. Та й деякі інсайдери активізувалися з чутками навколо виходу гри цього року.

ШІ в іграх стане більше, але це не обов’язково добре чи погано

Генеративний штучний інтелект – це одна з речей, які викликають неоднозначне ставлення з боку гравців. З одного боку, він здатен значно спростити роботу майже в будь-якій сфері. З іншого, етичність його використання все ще під великим питанням, та й результати не завжди можна назвати гарними. Ігрова індустрія активно придивляється до ШІ, однак конкретних гарних ігор чи просто окремих показових прикладів ми все ще не отримали.

2025 рік може стати вирішальним для долі ШІ в ігровій індустрії. В той час, поки СЕО Electronic Arts вірить в ШІ як у геймчейнджер, творці по всьому світу лише критикують буквально все від нейромереж. Дуже дивні ігри, створені за допомогою штучного інтелекту, лише підкріплюють сумніви. Прірва між менеджерами, які хочуть все “оптимізувати” за допомогою ШІ, та спеціалістами тільки зростає.

У поточному році ми можемо побачити ігри вже від великих і відомих студій, у яких деякі важливі елементи зроблені за допомогою ШІ. Саме реакція на подібні проєкти, як від гравців, так від розробників, вирішить, чи приживуться твори від нейромереж серед розробників ігор. При цьому ШІ вже має величезний потенціал для розробки NPC: нейромережі здатні зробити взаємодію з персонажами в іграх більш живою, непередбачуваною та цікавою. А для організації внутрішніх робочих процесів інструменти на кшталт ChatGPT вже активно використовуються – і доволі успішно.

Звільнення в ігровій індустрії ще не закінчилися, але ситуація стане кращою

Останні пару років сферу розробки відеоігор було важко назвати стабільним місцем для трудових відносин. Постійні звільнення, закриття та реорганізації призвели до того, що десятки тисячі людей опинилися без роботи. І це тільки відомі публіці випадки, деякі закриття та скорочення проходять “у тіні”.

Може здатися, що індустрія почала “зцілюватися” – а якщо точніше, то повертатися до норми після аномального підйому через епідемію коронавірусу, коли всі сиділи вдома та грали в ігри. Однак у 2025 році вже сталося декілька скорочень та “оптимізацій”. Тож не треба думати, що геймдев – це знову щось про великі гроші та стабільний заробіток. Масові звільнення останніх років лише підкреслили тенденцію, що робота в ігровій індустрії дуже часто обмежується одним стабільним проєктом впродовж кількох років з ризиком втратити місце під час підготовки до наступної гри.

При цьому звільнень та закриттів студій точно стане менше. Великі компанії підходять до фінальних етапів фінансової оптимізації, ринок повернувся до стабільних економічних показників після різкого спаду. Тож тепер можна відносно спокійно працювати з тим, що дає поточна економічна та соціальна ситуація у світі. Збільшення кількості відкритих вакансій у найрізноманітніших студіях лише свідчить про те, що ринку відеоігор стало краще.

Розмови навколо “woke”-ігор нікуди не зникнуть, але західні розробники змінять підходи

У 2024 році піку досягли розмови про “лівацьку повістку” в відеоіграх, “woke”-методи розробки та інші, будемо чесні, дещо надумані проблеми першого світу. Назва студії Sweet Baby Inc. стала загальним фразеологізмом, а кожний новий реліз та анонс окремо обговорюється гравцями на тему привабливості головних героїв та соціально-політичних аспектів світу.

У 2025 році ці розмови нікуди не зникнуть, занадто міцно вони вкоренилися в ігровій спільності – особливо серед тих, хто в ігри не грає, однак пообговорювати їх полюбляє. Навіть лідери думок на кшталт Ілона Маска та колишнього розробника Blizzard Entertainment Марка Керна лише розпалюють подібні дискусії. З Керном ситуація цікава окремо, адже власну гру він не може випустити вже вісім років, а замість цього шукає всюди сліди “woke”-вірусу.

Втім, провали ігор на кшталт Dustborn, в яких особливий акцент робився саме на інклюзивності, точно змусить розробників передивитися підходи до теми. Адже головна мораль наступна: гравці купують не сексуальні модельки персонажів чи важливі сучасні думки, а в першу чергу цікаві ігри. Але тоді важливо зберегти баланс та не почати своєрідне загравання з не тією аудиторією, як сталося з розробниками Lords of the Fallen. В CI Games заявили, що проти DEI-елементів в іграх студії, однак гравці підмітили, що замість вибору статі в редакторі персонажів Lords of the Fallen гравець обирає “Тип тіла А” або “Тип тіла Б”. Та й без загальної критики якості гри на цьому тлі не обійшлося.

Президентство Дональда Трампа внесе свої корективи

Цей пункт напряму пов’язаний з попереднім. Президент Джо Байден був більш демократичним та схилявся до лівої частини політичного спектра. Саме за його каденції ігрова спільнота й отримала активізацію розмов про DEI в іграх. Дональд Трамп – більш консервативна людина, яка просуває традиційні цінності. Прямо як і його електорат. Враховуючи, що багато ігрових розробників та видавців базуються саме в США, новий президент точно вплине на світову ігрову індустрію.

Це стосується не тільки змістового наповнення, а й більш конкретних речей на кшталт бюджетів. При адміністрації Трампа ціни на консолі можуть стати більшими на 40% через підвищення податків на імпорт з Китаю. Також Трампа як консерватора хвилює "трохи" надумане питання насильства та жорстокості у відеоіграх.

США може пильніше стежити за ігрової індустрією та вносити свої корективи. Це окремо важливо у контексті великих угод рівня Microsoft з Activision Blizzard. А додатково розробники хвилюються за погіршення умов праці та гарантій безпеки. Також відомі ситуації, коли ліберально налаштовані люди бажають покинути США на час президентського терміну Трампа. Розробники відеоігор у тому числі.

Баланс сил в індустрії зміститься в бік нових регіонів та ринків

Ще один пункт, який витікає із попереднього, але не тільки. Вартість розробки відеоігор продовжує дорожчати – причому не тільки через складність технологій та комплексність взаємодії між різними спеціалістами та підрозділами. Нерухомість та ціна життя у цілому продовжує дорожчати, в Америці це також відчувається. В стомільйонні бюджети ААА-ігор закладена навіть банальна вартість оренди приміщення, транспорту та їжі. Саме тому великі компанії шукають дешевші регіони для продовження діяльності та скорочення витрат.

Азійські країни на цьому тлі виглядають як найбільш привабливий варіант. Ми вже розповідали в окремому великому тексті, як саме країни Азії посилюють власну присутність на відеоігровому ринку. Якщо коротко, то там вистачає висококласних спеціалістів, які навіть працювали з топовими ігровими студіями Заходу, але грошей вони просять у декілька разів менше. При цьому з мотивацією в багатьох азійських розробників все на висоті: вони працюють не лише заради грошей чи гарного проєкту в портфоліо, а й щоб гарно презентувати свою країну на світовій арені.

Поява нових студій при все вищих цінах можлива буквально в будь-яких регіонах. Східна Європа також виглядає привабливим варіантом через демократичні ціни. Окремо мріється про зростання привабливості України в очах інвесторів, особливо після успіхів S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl та якісної роботи різноманітних студій зовнішньої розробки під час повномасштабної війни. На жаль, до завершення бойових дій повноцінна зміна ставлення до інвестицій в ігрову індустрію України залишається приємною фантазією, але все можливо.

Microsoft нарешті може завдати удар у відповідь гарними іграми

Microsoft активно скуповувала студії декілька років поспіль. Особливо гучними стали угоди з придбання ZeniMax Media та Activision Blizzard. При цьому Xbox Series X|S все ще не здатна на рівних змагатися з PlayStation 5. Станом на вересень 2024 року ситуація відрізняється майже у два рази на користь Sony: PlayStation 5 – 62 млн проданих консолей (включно з усіма версіями), Xbox Series X/S – 30 млн проданих консолей.

У 2025 році політика Microsoft може почати нарешті приносити плоди. У 2024-му компанія вже відзначилася вкрай якісними Senua's Saga: Hellblade II та Indiana Jones and the Great Circle, які нехай і не стали гучними успіхами з фінансового боку, однак зібрали гарні відгуки гравців та критики. Senua's Saga: Hellblade II ще й на The Game Awards 2024 відзначили. На поточний рік Microsoft приготувала сильний набір ігор. Одні Avowed, The Outer Worlds 2 та Doom: The Dark Ages чого варті.

При цьому складається враження, що для компанії стають менше важливими продажі ігор та навіть консолей, більше – залученість гравців в загальну екосистему Xbox та підписку Game Pass. Рекламна кампанія про те, що багато речей можуть стати Xbox, це лише підтверджує. Тож оцінювати успіхи ігор Xbox за цифрами продажів та навіть просто кількості гравців стає все важче. Тому чекаємо, куди приведе ігровий шлях Microsoft далі, при цьому з надією дивимося на її анонси та релізи.

Кіноадаптації відеоігор стануть звичним явищем

Колись адаптації відеоігор у форматі кіно або серіалів були скоріше приводом для насмішок, бо особливою якістю вони не вирізнялися. Будемо чесними, навіть у 2024 році вистачало доволі сумнівних спроб перенести відеоігри на великі та малі екрани. Наприклад, автори другого сезону “Гало” / Halo ніби зовсім не розуміли, за що люди люблять цю серію шутерів.

Однак успіхи “Їжака Соніка 3” / Sonic The Hedgehog 3, серіалу “Фолаут” / Fallout та другого сезону “Аркейна” / Arcane показують, що адаптації ігор можуть бути відмінними, навіть шедевральними – і це без суворої залежності від першоджерела. Тож у 2025 році відеоігор у форматі кіно та серіалів стане ще більше.

Вже відомо про адаптації Minecraft, Five Nights at Freddy’s 2 та другий сезон The Last of Us. І це з гучного та вже відомого. Sony так взагалі ніби всі свої ігри хоче перетворити на кіно, серіали та мультфільми. Тож консолідація різних форматів медіа навколо відеоігор тільки продовжиться.

Перегони за іграми-сервісами сповільняться, поточні гіганти стануть навіть більшими

Ще кілька років тому майже всі великі, – і навіть зовсім невеликі, – студії мріяли про власну гру-сервіс, яка буде приносити їм гроші роками. Все ж гроші, які заробляють Fortnite, Roblox, GTA V, Rainbow Six Siege, Apex Legends та інші подібні ігри, – це фантазія багатьох розробників. Навіть Sony з її поточним акцентом на ігри-блокбастери вирішила зайти у цю сферу. Але потім трапилася Concord – з сумним фіналом.

Це історія стала показовою для всіх. Адже виявилося, що навіть гроші, ресурси та таланти Sony не гарантують успіху, коли мова заходить про ігри-сервіси. Це в той час, коли Helldivers II активно нарощувала базу гравців, хоча майже ніхто не очікував від неї настільки гарних показників. Подібна залежності від випадку не подобається жодній великій компанії, тож ми будемо бачити менше спроб створити ігри-сервіси.

Через це вже наявні провідні ігри жанру, такі як Grand Theft Auto Online, Counter-Strike 2, Call Of Duty: Warzone та Fortnite стануть ще більшими та дорожчими. Але це не значить, що нові ігри-сервіси зовсім зникнуть. Щонайменше вийдуть ще Dune Awakening, Project Ethos і Splitgate 2. Це ігри меншого калібру, які або остаточно доб'ють всі надії на заробіток від ігор-сервісів і покажуть, що ринок перегрітий, або стануть черговими неочікуваними успіхами, які принесуть мільйони доларів прибутку.

Криза у сфері ігрових медіа загостриться

У 2024 році криза настигла не тільки ігрові студії, а ще й ігрові медіа. Одне закриття відомого ігрового журналу Game Informer чого варте. Журналісти взагалі активно втрачали роботу у 2024 році, сфера ігрової журналістики не стала виключенням.

Конгломерат IGN Entertainment у 2024 році купив цілу низку відомих сайтів, серед яких виявилися Eurogamer, GamesIndustry.biz, Rock Paper Shotgun і VG247. Через це багато професіоналів також втратили роботу. Іронічно, що про це пишуть вже не так багато, адже саме звільнені люди освітлювали подібні події. І у 2025 році ситуації може стати ще гіршою.

При цьому ігрове комьюніті ставиться до подібних новин доволі зловтішно, адже прірва між ігровими журналістами та звичайними гравцями зростала роками. Ймовірно, ми будемо бачити все менше традиційних ігрових медіа і все більше ігрових розділів на глобальних сайтах рівня Forbes, The Verge та Bloomberg.

Ймовірні деякі великі придбання студій та злиття компаній

Гарні фінансові показники ігрових студій під час пандемії коронавірусу дозволили багатьом компаніям активно скуповувати студії менше за розміром. Саме тоді почалися розмови про консолідацію та потенційну небезпечну монополізацію розробки відеоігор. Криза в індустрії сповільнила ці процеси, але це не значить, що вони зовсім припинилися.

Окрім очевидної Ubisoft незалежність можуть втратити й інші великі студії. Серед них навіть Electronic Arts та Epic Games, до яких придивляється Disney. Discord також може стати публічним та бути поглинутим. А Kadokawa Corporation, якій належить FromSoftware, Spike Chunsoft та багато інших компаній, може стати частиною Sony.

Чутки різного ступеня надійності також ходять про наступні компанії: Warner Bros. Games, Remedy Entertainment (Tencent вже має 14% акцій), SHIFT UP Corporation (автори Stellar Blade), та деякі інші студії.

Можливо, світ нарешті дочекається Half-Life 3

Трохи дивно писати таке у 2025 році, але так, чутки про Half-Life 3 знову ширяться інтернетом. Наймістичніша гра сучасності почала з’являтися в інформаційному просторі з нагоди 20-річчя Half-Life 2. А загадкове послання 1 січня від Майка Шапіро, який озвучив персонажа G-Man в іграх Half-Life, лише підігріло зацікавленість гравців.

Тепер фанати активно стежать за SteamDB, щоб першими дізнатися про будь-які натяки на Half-Life 3. І якщо гра дійсно вийде у 2025 році, то у титана Grand Theft Auto VI з’явиться вкрай серйозний конкурент.

А чого від ігрового 2025 року очікуєте ви? Які передбачення можете зробити самостійно, які з перелічених вам здаються найбільш ймовірними? Діліться своїми думками в коментарях.

Нагадаємо, з переліком найочікуваніших ігор 2025 року можна познайомитися в окремому матеріалі.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: