У зв'язку з виходом нового фільму у всесвіті "Чужий" / Alien цікавість публіки до попередніх частин серії, а також до відеоігор, зроблених за мотивами фільмів, дещо зросла. Так працює чи то маркетинг, чи то наша свідомість. А, можливо, і те, й інше водночас. Насправді ігор, якимось чином пов'язаних із всесвітом Alien, за 45 років існування франшизи вийшло дуже багато. Значно більше, ніж фільмів. Розібратися в них не так легко: деякі з цих ігор мають ідентичні або майже ідентичні назви. Проте вартих уваги сучасного геймера серед них досить мало, а таких, щоб вразили – і того менше. Згадаймо деякі з них. А також трохи "історичних" артефактів, що виходили паралельно з першими фільмами франшизи. Цей матеріал – своєрідна друга серія статті про всесвіт "Чужий" / Alien, для тих, кому хочеться продовження.
Перші спроби
За нинішніми мірками поява першої гри Alien у 1982 році є досить запізнілою, зважаючи на те, що оригінальний фільм вийшов ще 1979 року. І що це була за гра! Звичайнісінький собі Pac-Man, тільки з дещо видозміненими героями. Сьогодні подібну гру може створити майже будь-який випускник піврічних курсів із програмування як свій курсовий проєкт. Та й тоді вона не була самостійним шедевром, а лише клоном.
Увага! У кількох роликах далі присутні дуже різки low-bit звуки, тож будьте уважні, коли запускаєте їх.
Наступною в черзі була вже цікавіша гра, хоча сучасному гравцеві буде досить складно в неї грати, навіть якщо він знайде її у браузерному варіанті чи на емуляторі. Alien (1984) – це стратегічна адвентюра. Як і в оригінальному фільмі, десь усередині космічного корабля Nostromo ховається Чужий. Він вилупився з тіла одного з семи членів екіпажу, а тим шістьом, що лишилися, треба його знешкодити, перш ніж корабель повернеться на Землю або в них закінчиться запас кисню.
Третьою була Aliens: The Computer Game (1986) за мотивами фільму "Чужі" / Aliens. Гра складається з п'яти мініігор, кожна з яких відтворює ключові моменти стрічки. Гравці керують різними персонажами, включаючи Ріплі та морських піхотинців, виконуючи завдання від керування бронетранспортером APC до порятунку колоністів та фінальної битви з Королевою Чужих. На кожному рівні є різні завдання. Десь важливе стратегічне планування, а десь в action-сценах – швидкі рефлекси. Критики того часу відзначили гру за вірність сюжету фільму та інноваційний підхід до адаптації кінострічки у відеогру.
Після цієї гри почалася ера платформерів за мотивами "Чужих". Першою з них була Aliens: Alien 2 (1987), де гравцеві треба побігати за Ріплі з автоматом та постріляти.
Далі були Aliens (1990) та Aliens 3 (1992), приблизно такі самі за геймплеєм, але з покращеною графікою та різним сюжетом.
У середині 1990-х років почалася епоха шутерів від першої особи, і більшість Alien-ігор з цього моменту належать саме до цього жанру. Як, наприклад, Alien: Trilogy (1996), цілком прийнятний думоподібний шутер, у який мені довелося трохи пограти на Nintendo Switch (в оригіналі гра виходила на PlayStation 1 та Sega Saturn).
Але давайте вже перейдемо до сучасніших ігор серії. Ну, відносно сучасних. Хоча б тих, що вийшли вже в цьому тисячолітті.
Alien: Resurrection
Дата виходу 10 жовтня 2000
Жанр шутер від першої особи
Платформи PlayStation
Ну, добре, майже з цього тисячоліття. Всеж-таки жовтень 2000 року належить ще до XX століття. Але розпочнемо саме з цієї гри для першої PlayStation. Вона була створена за мотивами четвертого (однойменного) фільму франшизи, що вийшов трьома роками раніше. Як і у фільмі, головна героїня тут – всемогутній клон Елен Ріплі. Дія відбувається на космічному кораблі USM Auriga, де експерименти з клонування Чужих вийшли з-під контролю.
Гра відзначається темною клаустрофобною атмосферою, яка дуже точно передає дух фільму. Геймплей фокусується на виживанні, тож гравцеві доводиться економити боєприпаси та вміло маневрувати, щоб уникнути смертоносних Чужих. Особливістю гри є можливість прицілюватися вгору і вниз, що було інноваційним для шутерів на PlayStation того часу. Попри змішані відгуки щодо керування, гра була високо оцінена за атмосферу та звуковий дизайн.
Aliens: Infestation
Дата виходу 11 жовтня 2011
Жанр метроїдванія
Платформи Nintendo DS
Метроїдванія з елементами дослідження та боротьби з Чужими. Сюжет розгортається після подій фільму "Чужі" і стежить за загоном морських піхотинців, які досліджують покинутий корабель Sulaco. Геймплей поєднує елементи бічного скролера, дослідження та шутера, а загалом нагадує 2D-виживастик із дуже хорошим керуванням та вдалою стрільбою. Тут навіть є фіксація прицілу, як у Contra, але система апгрейдів, як для метроїдванії, дуже обмежена і швидше прив'язана до конкретної ситуації. Гравці можуть покращувати своє спорядження, знаходити нову зброю та відкривати нові області корабля.
Цікавою особливістю гри є система перманентної смерті: кожен морпіх має свою особистість та передісторію, і якщо він гине, його не можна повернути. Це додає грі напруженості та змушує гравців бути обережними. На початку у вас чотири солдати, але ви можете не тільки губити наявних, але й зустрічати тих, що приєднаються до загону. Критики високо оцінили атмосферу гри, яка вдало передає дух фільмів про Чужих, а також ретро-стиль графіки та геймплею. Насправді – дуже достойний представник свого жанру, і шкода, що він вийшов лише на одній платформі.
Aliens: Colonial Marines
Дата виходу 12 лютого 2013
Жанр шутер від першої особи
Платформи Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Гра, яка є продовженням фільму "Чужі", де гравець керує загоном колоніальних морських піхотинців. Сюжет розгортається після подій фільму "Чужі 3" і повертає гравців на LV-426 та USS Sulaco. Гра пропонує як одиночну кампанію, так і кооперативний режим на чотирьох гравців. Геймплей фокусується на командній роботі та використанні класичної зброї з фільмів, такої як імпульсна гвинтівка та розумний пістолет. Особливістю гри є система покращення зброї та персонажів, що дозволяє гравцям налаштовувати свій стиль гри.
Гра стала однією з найбільш дратуючих Alien-ігор. Можливо, через те, що від неї чекали більшого: за її розробку відповідав Ренді Пітчфорд, "батько" улюбленої гравцями серії Borderlands.
Гра отримала багато критики за технічні недоліки та непослідовний ігровий процес. Штучний інтелект ворогів часто демонструє дивну поведінку, що знижує напруженість боїв. Візуальна складова гри також не відповідала очікуванням, особливо порівняно з попередніми демонстраціями. Сюжет та діалоги були розкритиковані за шаблонність та слабку мотивацію персонажів. Попри ці недоліки, мультиплеєрний режим отримав більш позитивні відгуки, пропонуючи цікаві асиметричні бої між морпіхами та ксеноморфами. А ще гра була значно покращена патчами. Тож в Aliens: Colonial Marines є свої поціновувачі, що люблять її за атмосферу та можливість дослідити локації з фільмів.
Alien: Isolation
Дата виходу 7 жовтня 2014
Жанр survival horror
Платформи Windows, PlayStation 3 / 4, Xbox 360 / One, Nintendo Switch
Атмосферний горор від першої особи, де гравець керує Амандою Ріплі, дочкою тієї самої Еллен Ріплі, яка намагається вижити на космічній станції Sevastopol. Головна загроза – один-єдиний ксеноморф, який переслідує гравця протягом усієї гри. Унікальність Alien: Isolation полягає в неймовірно розумному ШІ ксеноморфа, який постійно адаптується до дій гравця. Вам доведеться ховатися, відволікати увагу монстра і використовувати обмежені ресурси, щоб вижити. Так, тут ви далеко не супергерой, вам просто треба вижити. І, до речі, раджу грати в навушниках і прислухатися до різноманітних звуків: в Alien: Isolation звук надзвичайно важливий.
Хоча ця гра – чи не єдиний справжній шедевр серед Alien-ігор, знаходились такі, яким вона не зайшла через монотонність та повільний розвиток подій. Проте багато гравців високо оцінили ці особливості, бо саме вони створюють ту саму атмосферу, яка точно передає дух оригінального фільму "Чужий" 1979 року. Критики залишились задоволеними напруженим геймплеєм, графікою та звуковим дизайном, який підсилює відчуття постійної загрози. Все це власне й робить Alien: Isolation найкращою грою, що була створена за всесвітом "Чужих" до сьогоднішнього дня.
Aliens: Fireteam Elite
Дата виходу 24 серпня 2021
Жанр кооперативний шутер
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One /Series X/S
Кооперативний шутер від третьої особи, де команда з трьох гравців бореться з хвилями ксеноморфів та інших ворогів. Гравець створює свого морпіха за допомогою конструктора, і той прибуває на корабель Endeavor, по суті – хаб з NPC. Основні події відбуваються поза кораблем і починаються з однієї сюжетної кампанії. Всього їх – чотири, кожна з яких розкриває нові аспекти історії та додає нові виклики.
Сюжет стартує через 23 роки після оригінальної трилогії фільмів, у 2202 році. Корабель приймає сигнал лиха з орбітальної переробної станції та відправляє туди загін колоніальних морпіхів. Як ви вже напевно здогадалися, завод наповнений ксеноморфами й там майже ніхто не вижив. І знову винна у всьому зловісна корпорація Weyland-Yutani, а нашим бравим морпіхам доведеться все це розплутувати.
В основному тут треба прориватися від початку до кінця рівня або окопуватись та відбивати ворожі атаки. Система прогресії дозволяє покращувати спорядження та відкривати нові перки та записки з лором. Особливістю гри є різноманітність типів ксеноморфів, включаючи нові види, які вимагають різних тактик для перемоги. Критики відзначили інтенсивний геймплей, атмосферу та вірність всесвіту "Чужих", особливо сильно гра схожа на другий фільм серії, себто – "Чужі". Та й взагалі грати в Aliens: Fireteam Elite досить цікаво і весело, особливо в компанії друзів.
Aliens: Dark Descent
Дата виходу 20 червня 2023
Жанр тактична стратегія
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Series X|S
Aliens: Dark Descent – це тактична стратегія від Tindalos Interactive, яка поєднує атмосферу фільмів про Чужих зі тактичними геймплеєм з видом згори та керованою майже паузою. Гравці керують загоном колоніальних морських піхотинців на планеті Лета, де спалахнула епідемія ксеноморфів.
Гра пропонує систему розвитку персонажів з п'ятьма класами бійців, кожен зі своїми здібностями. Важливу роль відіграє механіка стресу: морпіхи можуть панікувати під тиском постійної загрози, що впливає на їхню ефективність у бою.
Локації симпатичні, детальні та атмосферні, а звукове оформлення чудово передає напружену атмосферу фільмів. Ксеноморфи поводяться непередбачувано та агресивно, змушуючи гравців постійно бути напоготові.
Між місіями гравці керують кораблем Otago, тренують бійців, покращують спорядження та планують наступні операції. Сюжет, хоч і намагається додати щось нове до всесвіту "Чужих", загалом не суперечить канону.
Aliens: Dark Descent вийшла досить збалансованою та отримала хороші оцінки критиків та гравців. Вона може похвалитися проробленими локаціями, цікавими механіками та постійним відчуттям напруги. Єдиними суттєвими недоліками є проблеми з оптимізацією та деякі баги.
Чужі з Хижаками
Якщо фільми кросоверного всесвіту "Чужі-Хижаки" були вкрай невдалими, то відеоігри, навпаки, серед фаворитів у геймерів. Серед найперших ігор були стратегії та платформери, ну а далі – досить цікаві шутери. Якщо коротко описувати всі ігри разом, то треба сказати про те, що в цьому всесвіті існує три сторони конфлікту. Це власне Чужі, Хижаки, а також люди. Чужі – монстри, які слідують своїм інстинктам виживання та захоплення. А ось люди та Хижаки являють собою більш розвинені форми життя. Власне, у хижаків є досить потужні технології, хоча й не ними створені. А ще хижаки вміють використовувати ДНК інших рас заради удосконалення власної та мають чітку ієрархію (альфа, король, бійці, новобранці).
Aliens versus Predator Classic 2000
Дата виходу 15 квітня 2000 (оригінал), 15 січня 2010 (перевидання на Steam)
Жанр шутер від першої особи
Платформи Windows
Класичний шутер, який заклав основи серії AvP. Гра пропонує три кампанії за Чужого, Хижака та морського піхотинця, кожна з унікальним геймплеєм. Морпіх виживає і стріляє, покладаючись на вогнепальну зброю та обмежені ресурси. Хижак використовує stealth-технології та екзотичну зброю для полювання. Чужий може лазити по стінах та стелі, використовуючи швидкість та смертоносні атаки ближнього бою. Можна сказати, що мультиплеєр у цій грі був революційним на свій час: він пропонував асиметричний геймплей.
Aliens versus Predator 2
Дата виходу 30 жовтня 2001
Жанр шутер від першої особи
Платформи Windows, Mac OS
Продовження успішного першого AvP з покращеною графікою та геймплеєм. У цій грі теж три сюжетні кампанії – за Хижака, морського піхотинця або Чужого. Дія кожної з кампаній відбувається одночасно з іншими, тож можна оцінити сюжет з різних перспектив.
Ну і фішечка серії – стиль гри дуже різний залежно від того, за кого ви граєте. Так, за морпіха в нас є повноцінний шутер із різноманітною зброєю, гаджетами та горор-атмосферою. Хижакові своєю чергою доступні більш широкі та цікаві локації, арсенал та особливості для стелс-проходження. Якщо ми граємо за Чужого, то перед нами вже щось на кшталт слешера. Гравці зможуть пережити повний життєвий цикл цієї страшної істоти, поступово перетворюючись на супермонстра, здатного рухатись дуже швидко та по будь-яких поверхнях та чудово орієнтуватись у повній темряві. Гра отримала високі оцінки за захопливі кампанії та розширений мультиплеєр. Критики хвалили балансування між трьома расами та атмосферний сюжет.
Aliens vs. Predator (2010)
Дата виходу 16 лютого 2010
Жанр шутер від першої особи
Платформи Windows, PlayStation 3, Xbox 360
І знову нам пропонують три різні кампанії, де можна грати за Чужого, Хижака або морського піхотинця. Кожна раса має унікальні здібності та стиль гри, але реалізація цих ідей не завжди вдала. Морпіхи покладаються на вогневу міць та тактику, Хижаки використовують стелс та високотехнологічну зброю, а Чужі – свою швидкість, спритність та смертоносні атаки ближнього бою.
Проте кампанії страждають від лінійності та повторюваності локацій. Гравці проходять одні й ті самі місця за різних персонажів, що швидко набридає. Геймплей за кожну расу має свої недоліки: гра за Хижака зводиться до автоматичних стрибків у режимі невидимості, Чужий незрозуміло звідки бере лицехватів, а морпіх швидко втрачає відчуття небезпеки через слабкий ШІ противників.
Мультиплеєр, хоч і дозволяє зіткнути всі три раси в напружених боях, страждає від технічних проблем та незбалансованості. Чужі виявляються найслабшими в онлайн-битвах, а система прогресії обмежена лише косметичними змінами.
Попри ці недоліки, гра все ж відзначається детальною графікою та звуковим оформленням, які створюють атмосферу жаху та напруги. Для фанатів франшиз "Чужий" та "Хижак" гра може стати цікавим досвідом, але для інших гравців вона може здатися недопрацьованою та повторюваною.
Інші ігри?
Можливо, ми забули згадати якусь гру із всесвіту Alien, яка сподобалась саме вам? Наприклад, мобільні ігри або щось із доробоку минулих епох? Запрошуємо у коментарі.