Велика кількість бізнесів у світі вже усвідомили важливість кібербезпеки, на що вона впливає та чому в цю нішу треба інвестувати, тому 2025 рік буде про збільшення бюджетів на кібербезпеку.
Про це розповів «Економічній правді» СЕО Favbet Tech Артем Скрипник.
За його словами, наразі набрав популярності стандарт Zero Trust Policy, який вимагає від організацій впровадження моделі Zero Trust Architecture.
«Ця модель базується на принципі «нікому не довіряти, завжди перевіряти» (Never trust, always verify), що означає обов’язкову перевірку кожного запиту на доступ до ресурсів, незалежно від того, звідки він надходить. Управління доступами здійснюється за принципом найменших привілеїв (Least Privilege Access), що означає, що кожен користувач, пристрій або процес отримує тільки той рівень доступу, який необхідний для виконання його завдань. Доступ до систем і даних контролюється за допомогою динамічної аутентифікації, авторизації та моніторингу поведінки на основі контексту (наприклад, пристрій, місцезнаходження, рівень ризику). Впровадження Zero Trust передбачає використання багатофакторної автентифікації (MFA), мікросегментації, постійного моніторингу мережевого трафіку та застосування політик адаптивного контролю доступу», — пояснив топменеджер.
На його думку, так само відбувається і активне впровадження ШІ у сферу кіберзахисту, що включає в себе автоматизацію аналізу загроз, моніторинг та аналіз поведінки користувачів у системі для виявлення аномалій, а також швидке та більш адаптивне реагування на інциденти.
За словами Артема Скрипника, такі технології підвищать довіру клієнтів, забезпечать надійніший захист інформації, зменшать ризик несанкціонованого доступу, втрати даних та зупинки операцій компаній чи критичної онлайн-інфраструктури.
«2025 рік — це буде рік кібербезпеки, всі про це говоритимуть. Думаю, що велика кількість бізнесів у світі вже усвідомили важливість кібербезпеки. Попри все, прогнозую, що 2025 рік буде про збільшення бюджетів на кібербезпеку, адже це необхідно. Щодо ШІ, то він продовжить свій розвиток, стане доступнішим для бізнесу, для різних сфер, для автоматизації процесів, для персоналізації, для обробки та аналізу великих даних. Він стане помічником і у внутрішніх бізнес-процесах компаній. Наприклад, у HR, логістиці та фінансах штучний інтелект все ще на стадії становлення», — зазначив СЕО Favbet Tech.
Також він вважає, що світ буде рухатися і в напрямку регуляції ШІ: «Скандали не вщухають, політики використання інформації даних для навчання все ще не врегульовані. Скандали відбуваються навіть в компанії Apple, яка використовує дані клієнтів. Буде регуляція та прийняття перших кроків на міжнародному рівні. Це ще не закон, а лише перші кроки: наприклад, нещодавній гайд, який опублікувала Мінцифра щодо використання ШІ. Це рекомендації, які з часом можуть перейти у юридичне поле. Проникнення ШІ надалі буде впливати і на ріст активності компаній, і на зменшення рутинних процесів, і на поліпшення клієнтського досвіду. Для бізнесу стратегічно важливо інвестувати в ШІ».
А ще фахівець відмітив, що в Україні та світі зараз активно зростають галузі military tech, defense tech та cybersecurity. «У 2025 році точно знаходитимуться нові рішення щодо дронів — йдеться і про автоматизовані нові дрони, які можуть незалежно виконувати бойові завдання без участі оператора або з його мінімальною участю, і про ударні БПЛА, які можуть мати системи донаведення. Це буде велике досягнення. Відносно кіберзахисту, то ШІ буде і далі впроваджуватися: автоматично виявляти загрози та реагувати на них, звужувати периметр, за потреби вимикати внутрішню мережу, щоб заблокувати просування мережею ворога, який проник в інфраструктуру», — зауважив Артем Скрипник.
Щодо професій та спеціалізацій, які будуть затребуваними у 2025 році, то, на думку топменеджера, все впирається в технології, інновації, в роботу з даними та у кібербезпеку. «Тому спеціалісти з цих напрямків будуть найбільш затребуваними в Україні та світі. Це і ai developers, і data engineers, які працюють з великими даними. І все, що стосується девопсів та інженерів, які забезпечують безперебійну роботу компаній. Вони як були затребувані, так і будуть. З приводу кібербезпеки, то не вистачає етичних хакерів, яких зараз складно знайти. Це і експерти з кібераналітики та аудитори, compliance-менеджери. Попит на таких спеціалістів буде підвищуватися», — підсумував СЕО Favbet Tech.