Українська правда

Лідери у галузі ШІ знову розпочинають дебати щодо ризиків нових технологій та проєкту Stargate

Лідери у галузі ШІ знову розпочинають дебати щодо ризиків нових технологій та проєкту Stargate
Штучний інтелект ШІ Artificial Intelligence AI
0

На Всесвітньому економічному форумі (WEF), що проходив з 20 по 24 січня 2025 року, лідери галузі штучного інтелекту обговорювали перспективи нових технологій та ризики, які вони несуть. Деякі керівники застерігають про потенційні загрози для людства, тоді як інші вважають ці побоювання надмірними та “дволикими”, повідомляє Financial Times.

На заході зібралося чимало представників індустрії, як-от голова Google DeepMind Деміс Гассабіс, співзасновник Anthropic Даріо Амодей та піонер штучних нейронних мереж Йошуа Бенжіо. Вони скористалися платформою WEF, щоб поговорити про ті ризики, які ШІ може нести для людей.

Гассабіс зазначив, що зупинити розвиток штучного інтелекту вже запізно. Він також попередив про потенційні ризики, якщо загальний ШІ, здатний перевершити людський інтелект, вийде з-під контролю або потрапить до зловмисників. Особливу увагу він приділив великим мовним моделям з відкритим кодом, доступ до яких може отримати будь-хто.

Амадей, чий стартап нещодавно отримав $1 мільярд від Google, зауважив, що використання штучного інтелекту урядами різних країн може призвести до авторитарних режимів, подібних до описаних у “1984” Джорджа Орвелла. Він також підкреслив, що людство ще не навчилося правильно керувати машинами, які наближаються до рівня людського інтелекту, а що вже казати про штучний інтелект, який може перевершити людські можливості.

Водночас Ян ЛеКун, головний дослідник ШІ у Meta, який розробляє великі мовні моделі з відкритим кодом, назвав такі заяви співзасновника Anthropic "дволикими", адже попри занепокоєння через ризики, що несе штучний інтелект, стартап продовжує розвивати технологію.

"Йошуа та Даріо висловили думки проти відкритого коду і це насправді дуже небезпечно. Перешкоди для розповсюдження відкритого вихідного коду призведуть до регулятивного захопленням декількома гравцями, або із західного узбережжя США, або Китаю… Це дуже дивно чути від людей як Даріо. Ми зустрічалися вчора і він сказав, що переваги та ризики, які несе штучний інтелект, є майже однаковими, і я відповів: "Якщо ти віриш у це, то чому продовжуєш працювати над ШІ?". То ж я думаю, що це трохи дволико", – заявив ЛеКун.

Разом з тим, ще однією темою для дебатів серед лідерів галузі став анонс проєкту Stargate, у межах якого планують побудувати великий дата-центр, інвестиції для якого стартують зі $100 млрд та можуть зрости до $500 млрд у майбутньому. Свої сумніви щодо цього проєкту вже висловив Ілон Маск, який сказав, що в OpenAI немає грошей для реалізації такої ініціативи. Такі коментарі не сподобалися оточенню Дональда Трампа, який й оголосив про запуск проєкту.

На додачу до цього, Financial Times раніше також повідомляло, що Stargate поки немає необхідного фінансування для настільки амбіційного проєкту. Видання також відзначає, що ця ініціатива не отримає жодної фінансової допомоги від уряду США, а коли буде готова, гратиме на руку лише OpenAI.

Проте допоки штучний інтелект вже давно став темою суперечки Ілона Маска та OpenAI, куди важливішим є вплив Stargate на стосунки розробника ChatGPT з основним інвестором та партнером Microsoft. Про напругу у партнерстві обох компаній повідомлялося вже давно, а тепер це прокоментував ще й Марк Беніофф, виконавчий директор Salesforce, одного з найбільших конкурентів Microsoft у сфері хмарних послуг.

"Напруженість, що виникла між Мустафою Сулейманом [топ менеджер з ШІ у Microsoft] та Семом Альтманом [гендиректор OpenAI] у Давосі минулого року, була лише початком. Зараз Microsoft прискорює власну розробку ШІ… Цей шаблон відображає попередні стосунки Microsoft з її "партнерами". Це може означати початок кінця відносин, що робить критично важливим для OpenAI швидке поширення на інші платформи", – заявив Беніофф.

Речник Microsoft Френк Шоу прокоментував такі заяви директора Salesforce та заявив, що "Марк поняття не має, про що говорить".

Проте раніше Сатья Наделла, генеральний директор Microsoft, дещо невпевнено прокоментував Stargate та заяви Маска, що в OpenAI немає грошей на цей проєкт. Наделла зазначив, що Microsoft інвестує $80 мільярдів у штучний інтелект щороку, зокрема у розвиток хмарних сервісів Azure, й що ці витрати йдуть не на "гайп для ШІ", а для "створення корисних речей для справжнього світу".

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: