Президент Дональд Трамп підписав указ, який має змінити підхід США до розвитку штучного інтелекту, остаточно скасувавши ключові політики адміністрації Байдена, повідомляє AP News.
Указ закликає до скасування того, що описується як "перешкоди для американських інновацій у сфері ШІ", наголошуючи, що системи ШІ мають розроблятися "вільними від ідеологічної упередженості або нав’язаних соціальних програм". Документ наказує переглянути всі політики, регуляції та розпорядження, ухвалені на основі указу колишнього президента Джо Байдена про ШІ від 2023 року, який Трамп скасував цього тижня. Будь-які дії, які не відповідають новим цілям Трампа, мають бути призупинені.
За словами Білого дому, політики епохи Байдена накладали "непотрібні обтяження" на компанії, які розробляють технології ШІ, що, як стверджує адміністрація Трампа, стримувало приватний сектор і ставило під загрозу лідерство США у сфері технологій. Новий указ Трампа спрямований на реорганізацію зусиль уряду в галузі ШІ, щоб "сприяти людському процвітанню, економічній конкурентоспроможності та національній безпеці".
Указ передбачає перегляд політик, що регулюють використання федеральними відомствами інструментів ШІ, включаючи директиву адміністрації Байдена, яка вимагала від відомств забезпечувати, щоб їхні системи ШІ не завдавали шкоди суспільству або не сприяли дискримінації.
Також указ зобов’язує розробити план дій у сфері ШІ протягом 180 днів. Цю роботу очолить група технологічних і наукових фахівців Білого дому, включно з новим спеціальним радником з питань ШІ та криптовалют, роль якого Трамп довірив венчурному капіталісту, колишньому виконавчому директору PayPal та українофобу Девіду Саксу.
Дії Трампа кардинально відрізняються від політик у сфері ШІ, які просувала адміністрація Байдена. Попередні політики були спрямовані на захист прав громадян та мінімізацію ризиків, пов’язаних із неконтрольованими системами ШІ. Указ Байдена від 2023 року включав заходи для боротьби з дискримінацією, поширенням дезінформації та зловживаннями в таких сферах, як медична діагностика та розпізнавання облич.
Критики указу Трампа, включаючи Алондру Нельсон, колишню в.о. директора Управління з науки і технологій Білого дому за Байдена, назвали цей крок "ретроградним". Нельсон зазначила, що багато ініціатив адміністрації Байдена спрямовувалися на захист суспільства та інновацій.
"Через 60 днів ми побачимо, чиї права та безпека в епоху ШІ адміністрація Трампа вважає вартою захисту", — зазначила Нельсон.
Указ Трампа викликав змішані відгуки в технологічній спільноті. У той час як деякі галузеві групи, такі як Americans for Responsible Innovation, привітали зосередженість адміністрації на підтримці інновацій, інші висловили занепокоєння щодо можливого скасування заходів безпеки для споживачів.
Критики побоюються, що скасування політик Байдена може залишити громадськість вразливою до ризиків, які створюють неконтрольовані системи ШІ. Зокрема, указ Байдена вимагав від технологічних компаній надавати уряду інформацію про передові моделі ШІ перед їхнім випуском, проте ця вимога була скасована Трампом.