Нині досить популярною є ідея зібрати інді-студію з ветеранів ігрової індустрії й робити ігри, які чимось схожі на попередні проєкти творців, проте з обмеженими бюджетами. Зазвичай такі ігри не стають дуже популярними, проте досвід – це досвід. Подібною задається історія Yellow Brick Games. Це канадська студія заснована директором оригінальної Dragon Age Майком Лейдлоу, та кількома ветеранами Ubisoft Quebec.
У дебютній грі студії прослідковуються риси, запозичені з попередніх робіт членів команди, ігрової серії BioWare та останніх частин Assassin’s Creed. А саме основа бойової системи, світобудова з купою різноманітних рас, цікаві персонажі-соратники й взаємодія між ними.
Також помітно, що творці надихались різними проєктами, щоб створити свою унікальну геймплейну систему. Тут і полювання не велетнів, як у Shadow of the Colossus, та великих звірів, як у Dragon’s Dogma, а ще фізика взаємодії зі світом подібна до двох останніх великих іграх серії The Legend of Zelda. Що вдалось зробити, маючи комбінацію таких цікавих джерел, далі в огляді Eternal Strands.
Гра | Eternal Strands |
Жанр | action/adventure |
Платформи | Windows, PlayStation 5, Xbox Series X|S |
Мови | англійська |
Розробник | Yellow Brick Games |
Видавець | Yellow Brick Games |
Посилання | eternalstrandsgame.com |
Кілька десятиліть тому Анклав (Enclave) несподівано відгородився від решти світу. Колись потужний центр магічних чудес тепер лежить у руїнах. Випадково знайшовши шлях крізь непроникний бар'єр, група Ткачів (Weavers) – могутніх користувачів магії, які поєднують меч і потужні заклинання – повинна розкрити таємниці цієї загубленої землі.
Гравець вирушає у подорож Анклавом у ролі Брінн, скаута групи Ткачів. Саме вона вирушає на розвідку таємничими землями, щоб відкривати нові території, вбивати епічних ворогів, збирати ресурси та інформацію про світ, яку зможуть використати Ткачі, щоб знайти дорогу додому.
Увесь світ – це зброя
Однією з головних особливостей Eternal Strands є поєднання фізики ігрового світу та магії. Гравці можуть маніпулювати світом за допомогою елементальних сил, використовуючи їх для зміни фізичних властивостей оточення. Це дозволяє, наприклад, заморожувати воду, підпалювати ліс або притягувати ворогів до себе. І це не лише ефекти, а і справді пожежі й замерзлі ділянки, які ускладнюють просування для ворогів, а можуть заподіювати шкоду і гравцеві.
Локації в Eternal Strands змінюються з кожним ігровим днем, що призводить до кардинальної зміни погодних умов від ясного дня, до хуртовини, чи аномальної спеки. У кожному випадку гравцеві буде ускладнено пересування та дослідження світу. І йому треба підібрати спорядження під такі ситуації.
У Eternal Strands і снує кілька видів магії, кожна з яких має унікальні властивості та можливості для тактичного використання. Однією з початкових здібностей є Магія тяжіння, яка дозволяє гравцю притягувати об’єкти та ворогів до себе або відправляти їх у безодню, використовуючи фізичні закони світу гри. Льодяна магія дозволяє заморожувати воду, об’єкти або навіть ворогів, що дає можливість створювати бар’єри або ускладнювати рух супротивників. Подальше відкриття нових стихій та здібностей дозволяють маніпулювати різними елементами навколишнього світу. Кожен вид магії має свою специфіку і гравець може комбінувати їх для досягнення ефективних результатів у бою чи вирішенні головоломок.
Прокачка відбувається не напряму, в Eternal Strands немає звичних рівнів персонажу. Зате можна покращувати спорядження та здібності. Так покращується захист, кількість здоров'я та шкода, яку можна нанести.
Бойова система Eternal Strands дає можливість обирати між різними типами зброї, такими як меч і щит, дворучний меч та лук. Різні екземпляри кожного типу можуть мати додаткові ефекти, що створює величезний простір для тактичного підходу у бою. Вогняний лук, наприклад, дозволяє швидко запалювати ворогів, а заморожуючий лук – ефективно боротися з міньйонами та стримувати великих ворогів. Система бойових комбінацій з магією дає можливість створювати захисні бар'єри та атакувати ворогів різними способами.
Управління витривалістю та маною є критичним аспектом геймплею в Eternal Strands, оскільки вона визначає, як довго ви можете переміщатися або використовувати магію у бою. Витрати стаміни під час атак, стрибків, лазіння або утримання на великих ворогах впливають на вашу здатність дійсно використовувати всі доступні механіки.
Проте, інколи ця система здається незбалансованою: навіть при виконанні базових дій витривалість витрачається дуже швидко, а її відновлення відбувається занадто повільно. Що створює труднощі у базових переміщеннях, боях з групами дрібних ворогів, а особливо під час підйому на епічних ворогів. З часом, після повторюваних боїв, їх вже хочеться уникати. І навіть винагорода за перемогу над велетнями не здається такою заманливою.
Слід також зазначити, що хоча гнучка бойова система начебто обіцяє велику варіативність і креативність у боях і дослідженнях, інколи магія та фізика в Eternal Strands не працюють так, як очікується. І на практиці перемикання між уміннями та зброєю не таке зручне і миттєве, якого потребує подібний стиль гри. А в динамічному бою часом можна вибрати не ту стихію, чи прорахуватись зі стаміною і це збиває темп.
Loot. Craft. Repeat.
Лут і крафтинг в Eternal Strands є важливими елементами, що дозволяють гравцеві створювати або поліпшувати спорядження, яке допомагає у бою та виживанні. Збираючи ресурси з ворогів та навколишнього світу, гравець може виготовляти броню і зброю, що дає перевагу в битвах. Різні типи спорядження мають унікальні властивості.
Зброя може наносити елементальну шкоду, а броню можна "заточити" під супротив холоду чи теплу. По ігровому світу розкидані креслення для нових видів зброї й обладунків. І по факту, кожна одиниця спорядження – це шаблон під перековування і надання додаткових властивостей та різної якості. Все залежить від матеріалів, які будуть використані у створенні конкретної речі. Так може бути, наприклад, кілька однакових шоломів: з високим показником броні, захистом від спеки та захистом від холоду. А можна, звичайно ж, різні види заточити під конкретні умови. Варіативності море.
Однак система крафту Eternal Strands не завжди дає відчутний вплив на стиль гри: різноманітність спорядження іноді не виглядає достатньо значущою, і вибір між різними наборами не завжди здається важливим для досягнення найкращого результату в бою. Бонуси від різних комплектів спорядження не завжди помітні, що інколи знижує інтерес до цієї механіки. А ще рутинності може додати необхідність бігати по табору, щоб перевдягти обладунки під погодні умови на конкретній локації перед тим, як туди відправитись.
У тіні колоса
В Eternal Strands вороги поділяються на різні категорії – від звичайних монстрів до величезних епічних створінь, які стають справжнім випробуванням для гравця. Ворожий світ гри багатий на різноманітних істот, з якими можна боротися, використовуючи фізику, магію та зброю. Вороги мають різні рівні складності, від простих агресивних створінь до важких суперників, що вимагають від гравця застосування всіх доступних механік для перемоги. Цікаво, і приємно, що ті ж самі вороги не стають "товстішими" при появі в більш пізніх локаціях і не стають губками для шкоди.
Епічні великі вороги є однією з головних фішок гри. Є великі монстри для полювання по типу вже згаданої Dragon’s Dogma, а є ходячі колоси й вони виконують схожу роль, як і в класичній Shadow of the Colossus. Це велетенські істоти, здатні руйнувати все на своєму шляху, і кожен бій з ними вимагає ретельної підготовки та використання навколишнього середовища. Наприклад, один з таких ворогів, Арконів, має захисні броні, які можна пошкодити лише в певних частинах його тіла, а для цього потрібно використовувати спеціальну магію або фізичні маневри.
В конкретний проміжок часу (ігровий день) на кожній локації може бути один з відкритих гравцем епічних противників. Перемога над ними дозволяє прокачувати магічні здібності та відкривати нові. Проте звичайного спустошення смужки здоровʼя такого велетня достатньо тільки при першій зустрічі. Надалі, щоб отримати ресурси для прокачки магії, треба проводити "жнива" – знайти спосіб відкрити вразливе місце монстра і провести "збір ресурсу".
Кожен з таких босів потребує унікального підходу і вимагає неабиякої спритності. Особливо з контролем витривалості. Таким чином, битви з епічними ворогами в Eternal Strands є не просто випробуванням сили, а й інтелекту, що додає їм додаткову глибину. Лиш іноді фізика гри призводить до курйозних ситуацій, коли наче стовідсоткова перемога вислизає, бо Брінн відлітає за непередбачуваною траєкторією від не такого уже і сильного удару чи змаху.
Завдання у світі, сповненому таємниць
Світ Eternal Strands пропонує багатошаровий і різноманітний досвід дослідження, зосереджений на атмосферних локаціях та їх взаємодії з магічними здібностями гравця. Кожна зона гри має унікальний візуальний стиль і кліматичні умови, від густих лісів і засніжених гір до розпечених пустель і таємничих руїн древніх цивілізацій. Локації часто є багаторівневими, що відкриває можливості для вертикального дослідження та пошуку прихованих проходів. Проте досить примітивна система навігації та карта іноді ускладнюють пошук цілей завдань. Бувають випадки, як з іграми з ранніх 2000-х, коли наче знаєш куди іти, але впираєшся в глухий кут.
Завдання побудовані таким чином, щоб мотивувати гравця взаємодіяти з оточенням і використовувати свої магічні здібності для вирішення головоломок, збору ресурсів або подолання перешкод. Сюжетні квести поєднуються із побічними завданнями, які не лише збагачують історію світу, але й дозволяють отримати рідкісні ресурси, покращення чи доступ до нових зон. Завдяки цьому дослідження світу стає невідійманою частиною ігрового процесу, стимулюючи гравця знаходити власні шляхи розв'язання задач і відкриття таємниць.
Одночасно зі свіжим підходом у цьому криється і проблема завдань. Багато сюжетних місій в Eternal Strands виглядають, як побічні, або просто не цікаві. Бо вони часто потребують знайти на локації якийсь предмет, чи зібрати кілька предметів. Потім повернутись на базу, щоб поспілкуватись з сопартійцями, а потім знову повторити попереднє. В поєднанні з неідеальною системою навігації та необхідністю боротись з бойовою системою під час рутинних сутичок по дорозі до цілі це з часом починає втомлювати. на жаль за такою репетативністю схований доволі цікавий лор та сюжет гри, який сповнений таємницями й неочікуваними (або навіть і очікуваними) поворотами.
Важливим для планування завдань і вилазок у світ є база, де зібрані сопартійці. Кожен з ним дозволяє прокачувати зброю і вміння. Табір та членів команди також можна прокачувати, – це відкриває доступ но нових покращень та торгівлі ресурсами, що спрощує крафт, дає можливість керувати погодою на локаціях тощо.
Ще компаньйони в таборі можуть давати побічні завдання та розкривати лор і сюжет в діалогах. Деякі з цих діалогів пропонують можливість вибору реплік Брінн. Якби натякаючи, що гравець цим вибором впливає на перебіг подій. Проте незрозуміло, як цей вплив проявляється і чи є він взагалі.
Окрему увагу хочеться приділити аудіовізуальній частині гри. На скільки, на перший погляд, артдизайн Eternal Strands здається звичним для сучасної індустрії – мультяшним, на стільки ж при особистому знайомстві він розкривається завдяки деталізації й цікавими рішеннями для локацій, персонажів та ворогів. Досить просте, проте непогано деталізоване оточення змушує милуватись локаціями. Особливо гарно виглядають вступні заставки для кожної нової відритої локації. А приємна музика допомогає зануренню в фентезійну атмосферу. Чудово виглядаюсь і стилізовані під комікс 2D діалоги та анімаційні катсцени.
То що ж у підсумку
Геймплей Eternal Strands поєднує цікаві механіки фізики та магії, які дозволяють гравцям творити та руйнувати, а також створювати захоплюючий досвід дослідження світу і боїв. Проте, попри величезний потенціал, деякі аспекти гри залишаються недосконалими.
Фізика, магія та лутінг – це цікаві елементи, але деякі з них не зовсім доопрацьовані. Гра пропонує глибокі можливості для експериментів, але через певні недоліки в реалізації, загальне враження не настільки гарне, як того можна очікувати.
Джерелом деяких проблем вбачається дивна прогресія здібностей. Деякі з них відкриваються у прив’язці до розвитку сюжету і відчуваються дещо запізнілими. Будь вони доступні раніше, то значно спростили б життя і зменшили фрустрацію від боїв, переміщення та битв з босами.
Проте і зараз, якщо закрити очі на деякі недоліки, частину з яких можна підправити патчем першого дня чи пізнішими оновленнями, Eternal Strands може принести купу задоволення й нового досвіду. Тим паче в Steam є демоверсія гри, а на Xbox вона буде в підписці Game Pass відразу на релізі.