TikTok, Xiaomi, Shein, AliExpress та ще дві китайські компанії стали об’єктом скарги щодо порушення конфіденційності, яку 16 січня 2025 року подала австрійська правозахисна організація Noyb. В скарзі йдеться про те, що компанії незаконно передавали дані користувачів з Європейського Союзу до Китаю, повідомляє Reuters.
Раніше Noyb (None of Your Business) подавала скарги лише проти американських компаній, таких як Apple, материнська компанія Google Alphabet та Meta. Це перша скарга організації щодо китайських фірм.
Правозахисна група подала шість скарг у Греції, Нідерландах, Бельгії, Італії та Австрії. Noyb прагне зупинити TikTok, Xiaomi, Shein та інші компанії від передачі даних європейських користувачів до Китаю, а також вимагає накладення штрафів, які можуть скласти до 4% від глобального прибутку цих компаній.
Noyb, посилаючись на звіти про прозорість та інші документи, зазначає, що AliExpress, Shein, TikTok та Xiaomi визнали передачу даних європейських користувачів до Китаю. Водночас згідно з документами щодо Temu та месенджера WeChat, йдеться про передачу даних в нерозголошену “третю країну”, ймовірно, також Китай.
У Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що уряд країни “ніколи не вимагав і не буде вимагати від підприємств чи приватних осіб збирати або надавати дані, інформацію та розвідувальні відомості з інших країн для китайського уряду в спосіб, що порушує місцеві закони”.
Речник Xiaomi повідомив, що компанія вивчає звинувачення та готова співпрацювати для розв'язання цього питання. Інші компанії, такі як Shein, TikTok та AliExpress, не надали коментарів на запит.
Нагадуємо, що TikTok зараз також грозить заборона у США, яка може набути чинності вже 19 січня, якщо Верховний Суд країни або майбутній президент Дональд Трамп не прийме рішення про відстрочку. Разом з тим серед американських користувачів набирає популярності китайська альтернатива Instagram – Xiaohongshu.