У Франції стався витік даних про патрулювання атомних підводних човнів, адже екіпаж одного із таких човнів, використовуючи фітнес-трекер Strava, випадково розкрив графіки та маршрути патрулів.
Як йдеться у розслідуванні Le Monde, більше 450 користувачів програми були активними на території бази Île Longue у Брестській гавані (Фіністер) за останні 10 років, багато хто з них використовував свої реальні імена та публічні профілі, що дозволило журналістам виявити конкретних осіб.
База Île Longue є ключовим об'єктом французького ядерного флоту. Тут розміщуються чотири ядерні підводні човни. Задля безпеки території здійснюється цілодобовий контроль з використанням дронів та постійних патрулів, а доступ до бази суворо регламентований. Мобільні телефони на об'єкті заборонені, а співробітники зобов'язані залишати їх у спеціальних скриньках перед входом. Однак витік даних все ж таки стався — через смарт-годинники, які використовувалися для запису активності у Strava.
Довідка: Strava — це мобільний застосунок і сайт для відстеження спортивної активності, популярний помічник для бігу та фітнес-трекер, яким користуються 100 млн користувачів по всьому світу. Програма допомагає людям відстежувати частоту серцевих скорочень, дані про активність, місцезнаходження за GPS і багато іншого. Девіз сервісу: «соціальна мережа для спортсменів». Найпопулярніші види активності в додатку: біг, їзда на велосипеді. |
Наприклад, користувач на ім'я Поль у січні 2023 року записав 16 тренувань. А 3 лютого того ж року його маршрут проходив уздовж доків, де знаходяться підводні човни. Після цього він зник із додатку майже на 2 місяці і повернувся лише 25 березня 2023 року. Схожий тимчасовий розрив був у користувачів Артура та Шарля, що вказує на їхню участь у патрулюванні. Поль виправдовував свою відсутність у Strava повідомленням про складнощі з повернення до спорту після «двох з половиною місяців у коробці для відходів», додавши емодзі з бульбашками та маскою для пірнання💦 🤿.
Незважаючи на посилені заходи безпеки та патруль, витік інформації став можливим через фітнес-додаток Strava, в якому співробітники записують свої пробіжки. Аналіз профілів користувачів показав, що після регулярних тренувань біля доків субмарин активність раптово припиняється на кілька тижнів. Цей час збігається з патрулюванням на човні.
Дивіться також: Відеоогляд фітнес-браслета Samsung Galaxy Fit3
Представники французького флоту визнали, що годинник міг пройти через систему безпеки, незважаючи на заборони. При цьому вони зазначили, що подібні випадки пов'язані з недбалістю персоналу, але не створюють критичних ризиків для бази. Однак, як зауважують журналісти, маршрути на Strava могли б дозволити іноземним розвідкам дізнатися про термін виходу підводних човнів у море. Особливо це стосується тренувань у зоні доків, куди доступ обмежений. Хоча французький флот заявляє, що заходи захисту забезпечують безпечне патрулювання, експерти вважають, що повний захист ніколи не може бути гарантований. Проблема Strava вказує на необхідність посилення контролю за дотриманням правил безпеки.
Це не перший випадок, коли через програму Strava були розкриті дані користувачів. Раніше у 2024 році Le Monde виявила серйозні ризики для безпеки Джо Байдена, Дональда Трампа та Камали Харріс. Пересування їхніх охоронців вдалося відстежувати через застосунок Strava, який використовують охоронці, зокрема й американської Секретної служби.