NASA та Firefly Aerospace о 08:11 ранку за київським часом запустили нову місію на Місяць. Метою місії є доставка вантажів NASA для дослідження місячної поверхні та інших компонентів. Запуск відбувся за допомогою ракети SpaceX Falcon 9, а посадка на Місяць запланована на 2 березня.
Це буде перша місія посадкового модуля Blue Ghost, який був створений та розроблений компанією Firefly Aerospace. Перша місія модуля полягає у тому, щоб доставити на Місяць наукову апаратуру.
The third U.S. robotic commercial launch successfully lifted off on a @SpaceX Falcon 9 rocket. @Firefly_Space’s Blue Ghost lander is expected to reach the lunar surface in March: https://t.co/47IjWBAGbg pic.twitter.com/hXdIOcQnfo
— NASA (@NASA) January 15, 2025Коли вантажі опиняться на Місяці, NASA почне випробовування та демонстрацію технологій буріння, збору зразків реголіту (місячного каміння та ґрунту). Також на Місяці хочуть продемонструвати та випробувати глобальну навігаційну супутникову систему, радіаційно стійкі обчислення та методи пом'якшення місячного пилу.
Нова місія має на меті перемістити на місяць 10 вантажів NASA, які, за словами агентства, допоможуть людству краще зрозуміти планетарні процеси та еволюцію, шукати воду та інші ресурси, а також підтримувати довгострокове дослідження Місяця у межах підготовки до першої місії на Марс.
Серед 10 відправлених NASA вантажів є:
- Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity (LISTER), що характеризуватиме тепловий потік із внутрішньої частини Місяця.
- Lunar PlanetVac (LPV), який призначений для збору та аналізу зразків реголіту із поверхні Місяця.
- Next Generation Lunar Retroreflector (NGLR), що послужить мішенню для лазерів на Землі для точного вимірювання відстані між Землею та Місяцем. Ретрорефлектор також може збирати дані, щоб зрозуміти різні аспекти місячного інтер’єру та "розв'язати фундаментальні питання фізики".
- Regolith Adherence Characterization (RAC), що визначатиме, як місячний реголіт прилипає до ряду матеріалів, які піддаються впливу навколишнього середовища Місяця протягом місячного дня.
- Radiation Tolerant Computer (RadPC) – комп'ютер, що зможе відновлюватися після несправностей, спричинених іонізуючими випромінюваннями.
- Electrodynamic Dust Shield (EDS) – активну технологію пом'якшення пилу, що використовує електричні поля для переміщення та запобігання накопиченню небезпечного місячного пилу на поверхнях. Ця технологія призначена для підйому, транспортування та видалення частинок з поверхонь без рухомих частин.
- Lunar Environment heliospheric X-ray Imager (LEXI), що зможе зробити серію рентгенівських зображень для вивчення взаємодії сонячного вітру та магнітного поля Землі, що викликає геомагнітні збурення та шторми.
- Lunar Magnetotelluric Sounder (LMS) характеризуватиме структуру та склад мантії Місяця шляхом вимірювання електричних і магнітних полів.
- Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE) зможе продемонструвати отримання та відстеження сигналів від сузір'їв глобальної навігаційної супутникової системи, зокрема GPS та Galileo, під час транзиту до Місяця.
- Stereo Camera for Lunar Plume-Surface Studies (SCALPSS) використовуватиме фотограмметрію стереозображення, щоб зафіксувати вплив ракетного шлейфу на місячний реголіт, коли посадковий модуль опускатиметься на Місяць.
Модуль Blue Ghost від Firefly Aerospace 8 годин буде виводитись на навколоземну орбіту, де залишатиметься протягом 25 днів. Потім модуль протягом 4 днів здійснюватиме транзит до місячної орбіти, де пробуде ще 16 днів. NASA та Firefly Aerospace очікують, що модуль працюватиме на поверхні Місяця 14 днів, що відповідає одному місячному дню. За оновленнями місії можна слідкувати на офіційному сайті Firefly Aerospace.
NASA та Firefly Aerospace вперше уклали угоду про висадку посадкового модуля на зворотному боці Місяця у березні 2023 року. Вартість такого контракту склала майже $112 млн.
Нагадуємо, що одним зі співзасновників Firefly Aerospace був український підприємець Макс Поляков. Однак йому довелося продати свою частку у компанії через побоювання уряду та аерокосмічної промисловості США, що Поляков може передати цінні технології Україні, Росії або іншім країнам.