Медіанні зарплати розробників в Україні зменшилися на 6% — середня зарплата сягає майже $3300. Падіння відбувається у фахівців всіх тайтлів, проте зарплати розробників з досвідом від 10 років більш-менш стабільні.
Як йдеться у результатах опитування DOU, яке проводилося в листопаді-грудні 2024 року серед 5172 розробників, падіння зарплат торкнулося більшості мов, а позитивна динаміка — у користувачів Java і TypeScript.
Також серед ключових результатів опитування можна відзначити те, що:
▪️продуктові компанії, як і пів року тому, пропонують вищі зарплати розробникам всіх рівнів, крім Lead/Staff/Principal і вище;
▪️частка початківців серед розробників продовжує знижуватися;
▪️у стартапах є тенденція до зростання частки фахівців рівня Junior і зниження частки спеціалістів рівня Senior+.
Щодо тенденцій, то пів року тому найбільше падіння медіанних зарплат було у Team Lead, а зарплати найбільш досвідчених розробників — рівня Tech Lead та Architect — зростали. Нині тренд змінився: знизилися медіанні зарплати Tech Lead (-$100) та Architect (-$325), а також у фахівців рівня Senior (-$200 за пів року). Зарплати Team Lead — без змін.
Медіанна зарплата спеціалістів рівня Middle знизилась на $50 після року стабільності. Поступово знижується і медіанна зарплата розробників рівня Junior (-$35 за останні пів року та -$50 за останній рік). У відносних показниках найбільше падіння в зарплатах Architect (-5% за пів року), Senior- і Junior-розробників (-4%). У Senior і Junior розробників знижувалися зарплати в усіх квартилях, у Middle — у третьому квартилі, тобто зарплати найоплачуваніших спеціалістів. 10% розробників заробляють від $6250, один відсоток заробляє більше $10K.
Якщо аналізувати статистику за досвідом роботи, то зниження медіанних зарплат відбулося як у початківців, так і у досвідчених розробників. Найбільше падіння — у розробників з досвідом 4-5 років (мінус $200-300 проти літа 2024 року). Не змінилася медіанна зарплата спеціалістів, у яких більше десяти років досвіду в ІТ — $5000.
Якщо аналізувати статистику за містами, то у Києві та Львові медіанні зарплати розробників теж знизилися. У Києві — через зарплати джунів (-$50 до $950 за пів року) і сеньйорів (-$200 до $4800). У Львові — через зарплати мідлів (-$200, до $2500), сеньйорів (-$100, до $4600) та лідів (-$100, до $5700). Зарплати в Харкові, Дніпрі, Одесі переважно без змін. У Вінниці спостерігається тенденція до зростання медіанних зарплат.
Якщо аналізувати статистику за типами компаній, то продуктові компанії, як і пів року тому, пропонують найвищі зарплати фахівцям усіх рівнів, крім Lead/Staff/Principal і вище (тут першість утримують стартапи). Проте зростання зарплат у продуктових компаніях, яке було пів року тому, припинилося. Медіанні зарплати фахівців рівня Middle знизилися на $150 та повернулися до рівня грудня 2023 року ($2500). Зарплати в аутстафінгових компаніях продовжують знижуватися. За останні пів року це торкнулося фахівців рівня Senior (-$100, до $4800) та Lead/Staff/Principal і вище (-$500, до $5500). Попри це медіанні зарплати в аустафінгових компаніях залишаються одними з найвищих. Зупинилося падіння зарплат в аутсорсингових компаніях і стартапах, яке відбувалося в першій половині 2024 року. За останні пів року суттєвих змін у медіанних зарплатах розробників у сервісних компаніях не відбулося. У стартапах дещо зросла медіанна зарплата найбільш оплачуваних розробників рівня Lead/Staff/Principal і вище (на $115, до $6515). Є тенденція до зростання в цих компаніях частки фахівців рівня Junior (з 23% до 28%).
Читайте також по темі: Хто та чому розпочав кар’єру в IT у 2024 році — аналітика від Mate academy
Тенденції медіанних зарплат за спеціалізаціями:
▪️у Back-end найбільше падіння в зарплатах мідлів (-$200, до $2500) та фахівців рівня Lead/Staff/Principal і вище (-$250, до $5550);
▪️у мобільній розробці впали зарплати джунів (-$200, до $800), сеньйорів (-$200, до $4700) та фахівців рівня Lead/Staff/Principal і вище (до $5000);
▪️серед Full stack фахівців найбільше падіння в медіанній зарплаті сеньйорів (-$200, до $4300);
▪️у Front-end падіння зарплат зупинилося, окрім фахівців рівня Lead/Staff/Principal і вище (-$150, до $5200).
Цього разу до списку спеціалізацій було додано розробників Desktop та Embedded — зарплати Embedded-спеціалістів близькі до середніх за всіма спеціалізаціями, тоді як у Desktop-розробників рівня Senior і вище зарплати нижчі за середньоринкові. Особливістю Embedded-розробки є висока частка початківців (20%) та досвідчених фахівців рівня Senior+ (56%), і нижча частка мідлів проти інших спеціалізацій (24%).
Якщо аналізувати статистику за мовами програмування, то медіанні зарплати в більшості мов програмування теж знизилися. Так, Scala залишається лідером за розміром медіанних зарплат розробників. Медіанна зарплата тих, у кого це основна мова програмування, як і пів року тому, становить $6000. Далі йде Ruby та Go. Медіанна зарплата фахівців, які працюють з Go, помітно знизилась (-$350 за пів року), проте зарплати тих, хто пише нею, залишаються одними з найвищих. Зарплати фахівців, які працюють з Kotlin, Java та Swift, теж вищі за середні на ринку. У зарплатах розробників, які працюють з Kotlin та Swift, є тенденція до зниження, тоді як зарплати джунів та сеньйорів, які працюють з Java, дещо зросли. Зарплати джунів та мідлів, які віддають перевагу Python, на середньому рівні, а зарплати сеньйорів — вищі за середньоринкові👇
Серед 20 популярних серед розробників фреймворків найвищі зарплати у користувачів Jetpack Compose, Android SDK, iOS SDK, Hibernate та Spring. Рівень володіння англійською мовою серед розробників не змінився за останні пів року. 11% оцінили його як Advanced, 47% як Upper-Intermediate, а 31% — як Intermediate. Фахівці, які краще знають англійську мову, можуть отримувати на 30-60% вищі зарплати, проте це не стосується джунів.
Зарплати українських розробників (після сплати податків), які наразі живуть за кордоном, вищі, ніж у розробників в Україні. Найвідчутніша різниця в зарплатах початківців — медіанні зарплати Junior-розробників за кордоном на 28% вищі, ніж в Україні. У досвідченіших фахівців різниця менша: у мідлів вона сягає 17%, а у розробників рівня Senior+ близько 10%.
Щодо загального портрету учасників опитування, то кількість початківців серед розробників продовжує зменшуватися. Частка спеціалістів з досвідом до трьох років за пів року знизилась з 16% до 14%. Частка розробників з досвідом від 10 років зросла з 26% до 28%.
Частка розробниць зросла з 9% до 10% за пів року. А ще зростає популярність мови програмування TypeScript — її вважають основною 20% українських розробників проти 19% пів року тому. Частка тих, хто назвав основною мовою JavaScript, за цей час знизилась з 18% до 15%.
Читайте також: IT-кластери України — як живе ком’юніті під час війни