Він вважає, що цей список допоможе уникати вказаних помилок та, як наслідок, зекономить мільйон нервових клітин, тонни часу а, можливо, "і допоможе компанії вижити".
По-перше, він радить ухвалювати рішення про запрошення до команди довго, а звільняти швидко. З його досвіду було витрачено достатньо часу і грошей на невчасних звільненнях. Правило щодо команди "Якщо це не "так", то це "ні" ще не підводило.
Також Ярослав Пригара рекомендує не намагатися довести продукт до ідеалу. За його словами, про це говорять у кожній книзі про життя стартапу. На жаль, у реальному житті все трохи інакше.
"Ми не виключення і продовжували "допилювати продукт" перш ніж його продавати і отримати відповідь на те, чи взагалі цей продукт має право на існування", – пояснив він.
На третьому місці твердження: "Головний – клієнт". Ярослав Пригара звертає увагу, що про це також багато говорять. Проте реальність теж інша, якщо порахувати, скільки часу компанії інвестують саме на задоволення "болей клієнта".
Крім того, співзасновник Remo запевняє, що "не має значення те, що не має значення".
"Я подивився на свій календар на початку цієї подорожі з жахом. Скільки часу було витрачено на те, що не має і не мало жодного сенсу! Ще раз впевнився, що немає ніякого другого чи третього пріоритету. Є пріоритетні речі і ті, що мають бути просто викреслені з календаря", – написав він.
Водночас Ярослав Пригара вважає за необхідне підсилювати сильне. За його твердженням, якщо щось працює, то це єдине, чим потрібно займатися. Ніякого пошуку альтернатив і валідації інших гіпотез. CEO Remo каже, що це все можна залишити на наступні спринти, "коли не буде стояти питання виживання".
Далі він акцентує: жодних fixed fee. На його думку, звісно, що є речі, де без них не обійдешся, але це все дрібні чеки, які не впливають на виживання. Але будь-які fixed fee в значимих для стартапу сумах, з його погляду, – це злочин.
Також Ярослав Пригара акцентує: якщо щось не працює, то воно не працює. А ще нагадує про "правило 2х" – це радше спостереження для тих, хто думає про те, щоб залишити корпоративну кар'єру та розпочати бізнес. У цьому контексті CEO згадує фразу одного з серійних підприємців з Силіконової долини.
"Я ще не бачив тих, хто б не знайшов свою бізнес-модель за 3-4 роки. Проблема в тому, що мало хто може витримати ці 3-4 роки. Моя формула, як це витримати фінансово персонально: поділити прогнозні особисті доходи на 2, збільшити прогнозні особисті витрати на 2 та збільшити на 2 період, протягом якого це все буде тривати. Порівняти зі своїми збереженнями", – зауважив він.
З-поміж іншого Ярослав Пригара радить змінити парадигму мислення з: "Що вибрати" на "Від чого відмовитись" та пам'ятати, що "твоє "его" – твій найбільший ворог".
Співзасновник Remo підкреслив, що у випадку його компанії ці помилки були швидко виправлені. Інакше "кожна з них нас би просто вбила".