Команда Google DeepMind презентувала GenCast — передову модель штучного інтелекту, здатну з високою точністю прогнозувати погоду та екстремальні погодні явища. За заявою компанії, ця технологія забезпечує найкращі у світі прогнози на періоду до 15 днів.
GenCast — це дифузійна модель, вид генеративного штучного інтелекту, який використовується для створення зображень, відео та звуків. Її адаптовано до сферичної геометрії Землі, і вона навчається генерувати ймовірні сценарії майбутньої погоди, враховуючи актуальні погодні умови як вхідні дані.
Для навчання моделі Google використала чотири десятиліття метеорологічних даних з архіву ERA5, створеного Європейським центром середньострокових прогнозів погоди (ECMWF), включно до 2018 року. Архів містить інформацію про змінні, як-от температура, швидкість вітру та атмосферний тиск на різних висотах.
Google провела тест, у якому порівняла GenCast з ESN, найкращою системою комплексного прогнозування від ECMWF, якою щодня користується багато національних та місцевих установ. Результати всебічного тестування прогнозів різних змінних на різні періоди, загалом 1320 комбінацій, показали, що GenCast є точнішою за ESN на 97,2%, або на 99,8% для прогнозів понад 36 годин.
Ще однією перевагою GenCast у порівнянні з іншими системами прогнозування погоди є те, що вона може створити прогноз на 15 днів всього за 8 хвилин. За словами компанії, для цього потрібно лише один тензорний процесорний блок (TPU) v5. TPU – це спеціально розроблена Google інтегральна схема для машинного навчання нейронних мереж. У той час як традиційним системам знадобляться години навіть на суперкомп'ютері з тисячами процесорів для такого ж прогнозу.
Google також опублікувала наукову роботу в журналі Nature. Крім того, GenCast є моделлю з відкритим кодом, і компанія поділилася ним на GitHub. Цю модель також почнуть використовувати для інформування користувачів у Пошуку та Картах.